Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzecznik SM: Jestem przekonany, że praca strażników daje poczucie spokoju

Kini
Kini
23 lutego użytkowniczka albalonga zamieściła na łamach MM Kraków wpis do bloga, odwołujący się do złego, jego zdaniem, funkcjonowania krakowskich strażników miejskich. Co na to rzecznik?

Blog dotyczył tzw. czepiania się Straży Miejskiej ludzi, którzy wyprowadzają swoje psy bez kagańca, natomiast nie zwracają uwagi na "kwiat podstarzałej młodzieży obalającej piwo i jabole w miejscach publicznych".**Co na to Marek Anioł, Rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie?

Interwencje nie są bezpodstawne

Strażnicy miejscy podejmują interwencje związane z nieprzestrzeganiem przez właścicieli czworonogów zapisów art. 77 Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Przepis ten chroni najszerzej pojęte bezpieczeństwo ludzi i mienia, które może zostać zagrożone przez nieostrożne i nieodpowiedzialne trzymanie zwierzęcia.

Właściciele psów są zobowiązani do prowadzenia psa na uwięzi, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku lub zagrażającemu otoczeniu, do nałożenia kagańca; w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem (...)

Funkcjonariusze Straży Miejskiej realizują każdą interwencję w patrolu dwuosobowym

- Kiedy wymaga tego sytuacja wzywany jest na miejsce kolejny patrol. Minimum dwuosobowe podejmowanie interwencji to wymóg, od którego nie ma żadnego odstępstwa - informuje Marek Anioł.

- W związku z powyższym nie jest możliwe aby jeden strażnik realizował interwencję, a drugi w tym czasie zajmował się kolejną. Wykroczenia w Krakowie były, są i będą popełniane. Co do tego nikt nie może mieć wątpliwości. Straż Miejska ma za zadanie by jak największej ich liczbie przeciwdziałać. I tak czynią w swojej codziennej służbie strażnicy - dodaje.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej reagują również na przypadki spożywania alkoholu w miejscach zabronionych

To jeden z priorytetów naszych działań. W związku z tym prosimy o zgłaszanie pod bezpłatnym numerem telefonu – 986, wszelkich sytuacji, które powodują, iż nie czują się Państwo w swoim najbliższym otoczeniu bezpieczni. Mogę zapewnić, że przeciwdziałanie takim wykroczeniom, to jedno z głównych zadań jakie stoją przed naszymi funkcjonariuszami.

- Jestem przekonany, że ich praca przekłada się bezpośrednio na poczucie spokoju, porządku i bezpieczeństwa w mieście.


Zobacz też:


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto