Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęcie roku szkolnego. Ma być bezpiecznie

Redakcja
1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. W krakowskich przedszkolach i szkołach powinno pojawić się ok. 100 tys. dzieci i młodzieży. Miasto stara się, aby powrót do szkoły był bezpieczny.

Rok szkolny 2010/2011 - zobacz serwis specjalny


- Niedawno mówiliśmy o wakacjach, dzisiaj rozmawiamy o powrocie do szkoły i rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Okres wakacyjny miasto poświęciło na remonty w placówkach oświatowych, na które przeznaczyło ok. 17 mln. zł. Najważniejsze jest, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkoły - przyznała Elżbieta Lęcznarowicz, zastępca prezydenta Krakowa.

Poprawa bezpieczeństwa w placówkach to nie tylko modernizajca budynków ale również działania służb porządkowych. Krakowska policja od wielu lat w pierwszych dniach roku szkolnego prowadzi akcję pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły". Jej celem jest zwrócenie uwagi wszystkich uczestników ruchu na bezpieczeństwo dzieci na drogach. Program "Bezpieczna droga do szkoły" rozpoczyna się działaniami wzmożonymi na początku każdego roku szkolnego, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w rejonach krakowskich szkół. Cel ten realizowany jest poprzez zabezpieczenie techniczne przejść dla pieszych i kontrolę pojazdów przywożących dzieci do szkół. - Naszym celem są jak najlepsze działania, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży uczęszczającej do placówek oświatowych. Dużą uwagę będziemy zwracać na fakt, w jaki sposób dzieci są prowadzone do szkół. Opiekunowie muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - powiedział Witold Norek, z-ca naczelnika wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej policji.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie dokonał przeglądu oznakowania rejonów szkół na terenie miasta Krakowa oraz podjął działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w tych rejonach. W ramach tych działań odnowiono oznakowanie pionowe i poziome. W celu odróżnienia przejść dla pieszych szczególnie uczęszczanych przez dzieci, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wejść do szkół zastosowano dodatkowo w 176 przypadkach, czerwony  podkład jako tło oznakowania poziomego P-10 (tzw. zebry). - Zauważyliśmy, że "czerwone zebry" bardziej działają na kierowców, którzy rzeczywiście zwalniają, kiedy je widzą -  przyznał Andrzej Olejewicz, z ZIKiT-u. Przeprowadzono również kontrolę oznakowania poziomego, pionowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu pieszych (ogrodzenia segmentowe, ogrodzenia łańcuchowe) w tych rejonach. Oznakowanie poziome i pionowe jest czytelne i dobrze widoczne, w miejscach w których było to konieczne znaki pionowe zostały wymienione na nowe. Dodatkowo w kilku miejscach, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ogrodzenia łańcuchowe zostaną zastąpione ogrodzeniami segmentowymi. Dokonano też przeglądu stanu technicznego oraz poprawności działania sygnalizacji świetlnych znajdujących na przejściach dla pieszych w rejonach szkół a także wykonano prace mające na celu poprawę stanu nawierzchni chodników oraz jezdni w rejonach szkół.

Jednym z najważniejszych programów profilaktycznych Straży Miejskiej Miasta Krakowa jest realizowany od kilku lat w wybranych szkołach program "Współpracujmy". Ma on na celu budowanie zaufania wśród dzieci i młodzieży do przedstawicieli służb mundurowych, podniesienie stanu wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań, znajomości podstawowych zasad obowiązującego prawa oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa uczniów. W ramach programu organizowane są pogadanki, dyskusje, konkursy, festyny i pokazy prowadzone przez strażników miejskich – Chcemy aby Kraków był jak najbardziej bezpieczny dla uczniów. W tym celu nie tylko dokonujemy przeglądów placówek, ale także organizujemy zajęcia teoretyczno-praktyczne. Chcemy uświadamiać dzieci i młodzież z zakresu bezpiecznych zachowań - powiedział Radosław Gądek, z-ca komendanta straży miejskiej. Jednym z najważniejszych i najczęściej poruszanych tematów w klasach I-III a także w przedszkolach jest "Bezpieczeństwo dziecka na drodze".

Temat ten jest szczególnie istotny w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapadający zmierzch, ograniczona widoczność, niekorzystne warunki atmosferyczne, mają zdecydowany wpływ na pogorszenie stanu bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W klasach starszych strażnicy prowadzą zajęcia na temat przepisów ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących wymagań niezbędnych do uzyskania karty rowerowej i motorowerowej. "Bezpieczna droga do szkoły" adresowana jest również do rodziców i nauczycieli a także do kierowców, którzy w okolicach szkół powinni zachować szczególną ostrożność.

Nauka rozpocznie się 1 września we wszystkich przedszkolach i szkołach samorządowych. W roku szkolnym 2010/2011 do 114 przedszkoli samorządowych uczęszczać będzie 15 624 dzieci (działać będą 654 oddziały). W samorządowych przedszkolach będzie funkcjonowało 29 oddziałów integracyjnych oraz 9 oddziałów specjalnych, w których miejsca znajdzie odpowiednio 145 oraz 41 dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych - łącznie 186 dzieci. 

Oprócz przedszkoli samorządowych w Krakowie działać będzie 85 przedszkoli publicznych i niepublicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne, inne niż Gmina oraz 11 punktów przedszkolnych prowadzonych przez osoby fizyczne.
W sumie do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych będzie uczęszczać ok. 17 200 dzieci.

Do 98 samorządowych szkół podstawowych (bez szkół specjalnych) uczęszczać będzie 30 747 uczniów (klasy I-VI). Od 1 września rozpocznie działalność nowa szkoła podstawowa przy ul. Goszczyńskiego z jednym oddziałem kl. I. 


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto