Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rozmowy poufne" Bergmana [recenzja]

Lucyna Pokusa
Lucyna Pokusa
"Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana są jednym ze spektakli konkursowych Boskiej Komedii 2009.

"Rozmowy poufne" toczyły się pomiędzy ludźmi, których życie układało się nie tak, jak sobie zaplanowali, których życie zostaje odarte ze złudzeń. Fabuła składa się z rozmów, zwierzeń, spowiedzi. Bohaterzy wypowiadają siebie i sami się określają za pomocą słowa, a to, co mówią nie pozostaje bez echa.

Główną bohaterką jest Anna, żona wikarego, młoda, silna i dążąca do niezależności kobieta. W pierwszej rozmowie poufnej zwierza się swojemu spowiednikowi - wujkowi, iż dopuściła się zdrady z o wiele młodszym od siebie mężczyzną. Jakub stanowczo twierdzi, iż powinna zerwać z Tomasem i wyznać prawdę mężowi, Henrykowi. Od tej decyzji, jak się potem okaże, będzie zależeć całe życie Anny.

Pomimo początkowego sprzeciwu, zdobywa się na szczerość wobec Henryka. To wyznanie wywołuje rozmowę na temat ich życia małżeńskiego, szczęścia i dobra. Załamuje się życie małżonków. Anna nie umie odejść od Tomasa, bo jest w nim prawdziwie zakochana, a musi zostać z mężem. Światopogląd Henryka całkiem się załamał. Słowa żony uświadomiły mu, że nie darzy go już uczuciem.

Zaczyna się piekło, co Anna przewidziała. Jej życie komplikuje się jeszcze bardziej. Żyje w rozdarciu i pragnieniu szczęścia, które daje jej Tomas, ale i on od niej odchodzi. Anna w końcu poddaje się. Pozornie wszystko wraca do normy. Anna trwa przy mężu, wychowuje dzieci. Henryk pracuje w parafii jako wikary. Tomas żeni się z inną kobietą. Jakub uszczęśliwiony tym, że Anna posłuchała jego rad, po przyjęciu Komunii Świętej umiera.


"Skrzyneczka bez pudła" to jedno z przedstawień zagranych w trakcie Boskiej Komedii - przeczytaj recenzję | fot. ŁŻ


W "Rozmowach poufnych" pojawia się też znaczący wątek matki Anny. Postać ta wiele wnosi do sztuki i pozwala zrozumieć postępowania głównej bohaterki. Rozmowa dwóch kobiet jest przejmująca, wzruszająca. Matka nie potrafi zburzyć muru, który wyrósł między nią i córką. Chce jej pomóc, ale nie umie.

Nic, co zostało pokazane w tej sztuce nie jest jednoznaczne. Problemy wydają się nie mieć pozytywnego rozwiązania. Ocena postępowania postaci też jest niemożliwa, gdyż nie wynika ono z pragnienia czynienia zła, a wręcz przeciwnie. Anna przecież mówi prawdę, której zwolennikiem jest Jakub. Wyznanie nie przynosi rozwiązania problemów. Bergman nie daje gotowych odpowiedzi. Pozostawia widza samego z tymi skomplikowanymi kwestami.


W trakcie Boskiej Komedii pokazano również "I będzie wesele...j". Zobacz zdjęcia i recenzję | fot. ŁŻ


Aktorzy zagrali znakomicie swoje role. Dominika Bednarczyk była świetna w roli Anny, jak i Tomasz Międzik jako Jakub. Na uwagę zasługuje też oprawa muzyczna spektaklu, która wzmacniała przekaz.

Wiele pytań rodzi się po obejrzeniu tej sztuki. "Rozmowy poufne" nie mijają bowiem zapomniane. Słowa uznania dla reżyserki, Iwony Kempy, która zmierzyła się z tym afabularnym dziełem i efekt jej pracy jest znakomity. Moim zdaniem to jeden z najlepszych spektaklu tegorocznego festiwalu.


Ingmar Bergman
ROZMOWY POUFNE
premiera: 18.10.2008
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków

Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne:
Iwona Kempa
Scenografia: Iwona Kempa i Anna Sekuła
Kostiumy: Anna Sekuła
Inspicjent: Iwona Cieślik

Obsada:
Maria - Bożena Adamek
Anna - Dominika Bednarczyk
Marta - Joanna Mastalerz
Matka - Anna Tomaszewska
Tomas - Tomasz Augustynowicz
Jakub - Tomasz Międzik
Henryk - Sławomir Maciejewski






od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto