MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Róża Thun: Jak zdobyć środki na biznes w internecie?

Redakcja
Rozmowa z Eurodeputowaną Roku 2011, Różą Thun.

Dlaczego warto inwestować w usługi świadczone przez Internet?
Dla konsumenta im większy rynek, tym większa konkurencja, większy wybór i niższe ceny. Dla sprzedającego większy rynek to coraz większe zarobki. Internet daje nieograniczone możliwości. Każdego dnia włączając komputer mamy dostęp do ogromnych zasobów. Konsument, czyli każdy z nas, już w Internecie jest. Najwyższy czas, żeby znalazły się tam również firmy.
62% Europejczyków nie kupuje on-line w obawie przed oszustwem, czy jest sposób na zaradzenie temu zjawisku?
Oczywiście. Boimy się usług w Internecie, gdyż nie jesteśmy pewni swoich praw i nie wiemy co robić w razie pojawienia się problemów. W Parlamencie Europejskim pracuję obecnie nad stworzeniem Europejskiej Platformy Rozwiązywania Sporów On-line, która pozwoli na łatwe, bezkosztowe i szybkie rozstrzyganie sporów na linii konsument-przedsiębiorca. Bo przecież zwiększenie wzajemnego zaufania, bezpieczeństwo i poczucie pewności leżą u podwalin rozwoju gospodarki internetowej.
Czyli jednym słowem, usługi internetowe przyszłością Europy?
Przyszłością Europy, czyli naszą przyszłością. Usługi są filarem gospodarek krajów rozwiniętych. A usługi internetowe to kolejny etap w ewolucji, na którego przegapienie po prostu nie możemy sobie pozwolić.
Skąd zdobyć fundusze na usługi cyfrowe?
Działanie 8.1 PO Innowacyjna Gospodarka: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej
Finansuje: projekty mające na celu świadczenie usług cyfrowych, w tym wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług
Wsparcie skierowane do: mikro i małych przedsiębiorstwa
Nabory wniosków w 2012 r.: od 23 lipca, od 19 listopada
Pozostała alokacja w 2012 r.: 287,8 mln PLN
Działanie 8.1 PO Innowacyjna Gospodarka: Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B
Finansuje: przedsięwzięcia o charakterze informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, obejmujących trzy lub więcej przedsiębiorstw
Wsparcie skierowane do: mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa
Nabory wniosków w 2012 r.: od 11 czerwca, od 15 października
Pozostała alokacja w 2012 r.: 779,2 mln PLN
Siła cyfrowej gospodarki
Internet zmienił naszą rzeczywistość, ukształtował nowe realia dla konsumentów i biznesu. Na naszych oczach powstają coraz to nowe gałęzie gospodarki, nowe specjalizacje i zawody. Przygotowanie unijnej gospodarki i przeformułowanie jej w taki sposób, by odpowiadała ona wyzwaniom przyszłości związanym z rozwojem ICT jest jednym z celów Unii Europejskiej, które zawarte zostały w Strategii Europa 2020. Jednym z projektów tej Strategii jest Europejska Agenda Cyfrowa, której zadaniem jest stworzenie mechanizmów pozwalających na stałe czerpanie korzyści z jednolitego rynku cyfrowego i maksymalne wykorzystanie ICT. Sektor ICT jest innowacyjny, dynamiczny i posiada duże oddziaływanie na inne, tradycyjne sektory gospodarki. Również polska gospodarka w dużej mierze opiera się na nowoczesnych usługach. Gospodarka internetowa w Polsce, generująca 2,7% PKB, to przede wszystkim handel elektroniczny. Dla porównania wkład sektora górniczego do PKB Polski to 2%. A prognozy szacują, że za 3 lata udział gospodarki internetowej wyniesie ponad 4%.
• 5%, za tyle europejskiego PKB odpowiada bezpośrednio ICT
• 20% o tyle wzrasta ogólna produktywność gospodarki dzięki ICT
• 2 miliardy ludzi na całym świecie codziennie korzysta z Internetu
• 2/3 wszystkich przedsiębiorstw w UE jest obecnych w Internecie
• 15,5 mld PLN to wartość polskiego rynku e-commerce w 2010 roku
• 24% - wzrost sprzedaży internetowej w Polsce w 2012 (najwyższy w Europie)
Handel elektroniczny oferuje wiele korzyści, zarówno konsumentom jak i przedsiębiorstwom. Są to niższe ceny, większy dostęp do towarów, tworzenie innowacyjnych usług i nowych miejsc pracy. W usługach świadczonych drogą elektroniczną drzemie ogromny potencjał. Na udziale w tym sektorze gospodarki skorzystają przede wszystkim firmy, a środki pochodzące z funduszy strukturalnych już teraz stanowią zachętę do inwestowania w sprzedaż i usługi on-line.
„Musimy jak najpełniej wykorzystać szansę, jaką dla Europy jest rynek e-commerce. Zwłaszcza w obliczu kryzysu należy wykorzystać okazję, by wspomóc handel w Internecie”**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto