Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Nowej Hucie: Pętla Starej Huty

Redakcja
Pętla Starej Huty to jeden z turystycznych szlaków rowerowych na terenie Krakowa.

W ramach międzynarodowej inicjatywy Bursztynowy Szlak stworzone zostały trasy rowerowe, na których można zarówno odpocząć, zrelaksować się, jak i zobaczyć, co ciekawego ma do zaoferowania okolica.

Poniższy fotoreportaż pokazuje niektóre miejsca pętli czerwonego szlaku Stara Huta, a także niespodzianki, jakie czekają na rowerzystów.

Zdjęcie 1:
Plan szlaku Stara Huta. Jazdę można zacząć oczywiście w dowolnym miejscu. Mój start/meta to Łąki Nowohuckie. Należy uważać, oznakowania na trasie potrafią zaskakiwać. Niezawsze prowadzą prawdziwą trasą dostępną również tutaj[dostęp: 21.09.2010].


Zdjęcie 2 i 3:
Łąki Nowohuckie. Są pierwszym w Krakowie użytkiem ekologicznym, siedliskiem wielu rzadkich i chronionych ptaków i roślin, takich jak m.in. derkacz czy storczyki krwiste. Jest to jedno z miejsc ukazujących Nową Hutę jako dzielnicę kontrastów: olbrzymi zielony teren, rzeka, piękne tereny, a cała kompozycja zwieńczona zabudowaniami przemysłowymi.



Zdjęcie 4:
Budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia M. Karłowicza na os. Centrum E.

Zdjęcie 5:
W 2005 roku w związku z przypadającą 25. rocznicą powstania Solidarności na Plac Centralny został przeniesiony pomnik w kształcie litery "V". Pomnik ten postawiono w 1999 r. przed budynkami administracyjnymi walcowni zgniatacz. Pomnik, ozdobiony orłem w koronie z napisem "Solidarność" i z tablicami zawierającymi historyczne daty, dedykowany jest wszystkim tworzącym na terenie huty pierwszy wolny związek zawodowy. Uroczystego poświęcenia pomnika dokonali Metropolia Krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz oraz Metropolita Gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski.


Zdjęcie 6 i 7:
Plac Centralny. Oficjalna nazwa: plac Ronalda Regana. Ale usłyszeć tą nazwę z ust nowohucian to rzadkość większa niż zgadnięcie szóstki w lotka. Kolejne miejsce wypoczynku, w którego centrum znajdują się ławki otoczone krzewami. Od północnej strony do "PC" dochodzi al. Róż, miejsce gdzie kiedyś stał pomnik Lenina. O ile przewrócenie go było ważnym elementem w historii dzielnicy, o tyle taki monument z pewnością przyciągałby obecnie turystów. Ciekawostką byłoby to, że stojąc w pierwotnym miejscu zwrócony byłby w kierunku Pomnika Solidarności.



Powyższe zdjęcie prezentuje fotografię z wystawy przed Nowohuckim Centrum Kultury. Widać je na Zdjęciu 8:


Zdjęcie 9:
Kino Świt. Co prawda nie znajduje się na szlaku, ale warto zjechać kilkanaście metrów z trasy, by zobaczyć, co zostało z tego świetnego ongiś miejsca. Tutaj pisała o tym nasza koleżanka, kikaNH.


Zdjęcie 10 i 11:
Państwowa Straż Pożarna. O tym, jak bardzo potrzebna jest w Nowej Hucie wspominałem już w poprzednim artykule. Przed siedzibą znajduje się zabytkowy wóz strażacki, na którym każdy może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.


Zdjęcie 12:
Krzyż-pomnik odlany z brązu postawiony ku pamięci Obrońców Krzyża. To w tym miejscu miała powstać pierwsza świątynia w "Mieście bez Boga". Mieszkańcy Nowej Huty wraz z Karolem Wojtyłą bronili postawionego tu krzyża. Władze chciały go zabrać, w skutek cofnięcia pozwolenia na budowę kościoła. W efekcie powstała Arka Pana, położona nieopodal. Kościół NSPJ widoczny za krzyżem powstał o wiele później.

Zdjęcie 13:
Kino Sfinks i Centrum Kultury im. Cypriana Kamila Norwida.

Zdjęcie 14:
Zespół Szkół Ogólnokształcącyh Sportowych nr 2 w Krakowie. Pierwsza "tysiąclatka" pod Wawelem.


Zdjęcie 15:
Teatr Ludowy.


Zdjęcie 16:
Pomnik Bogdana Włosika, projektu H. Łyżwy. Kim był Bogdan W.?
"Chociaż w niczym nie przypominał człowieka ani z marmuru ani z żelaza, któremu można postawić pomnik, czy nazwać jego imieniem ulicę, to jednak nim był, jednocześnie pozostając młodym, uśmiechniętym chłopakiem, czekającym na przystanku na tramwaj nr 4."
Więcej tu, w recenzji spektaklu Teatru Łaźnia Nowa, "Kochałam Bogdana W.".

Zdjęcie 17:
Kościół Matki Bożej Królowej Polski, tzw. Arka Pana. Kościół w swej budowie rzeczywiście przypomina Arkę. Jest pierwszym powstałym w socrealistycznej Nowej Hucie kościołem.


Zdjęcie 18:
Znajoma kapliczka. Łączymy się tutaj z opisywanym już czarnym szlakiem Twierdzy Kraków. Razem z nim jedziemy do Zalewu Nowohuckiego, gdzie łączymy się z zielonym szlakiem Dłubni.


Zdjęcie 19:
Odbijamy na chwilę w lewo, tuż przed zalewem i zbaczając z trasy podjeżdżamy pod stadion Speedway Wandy Kraków. Stara Huta to lata świetności Wandy Nowa Huta, kiedy to na mecze żużlowe czy starcia bokserskie przychodziło wielu kibiców. Stadion Wandy został obecnie odnowiony, zaś żużlowcy na nowo zaczęli zmagania w drugiej lidze. Zdjęcie za: sportowefakty.pl.

Zdjęcie 20 i 21:
Otoczenie Zalewu Nowohuckiego. Dom Wędkarza i figura... No właśnie, co wg Was, drodzy czytelnicy, przedstawia?

Zdjęcie 22:
Dawna siedziba Obrony Cywilnej.


Zdjęcie 23:
Znajdujemy się pod XVI LO w Krakowie. Jak głosi napis na kamieniu, widzimy Dąb Pamięci posadzony dla uhonorowania porucznika Adolfa Elgieta zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie w roku 1940.

Zdjęcie 24:
Nie mogło być zbyt różowo. ZIKiT musiał nam rowerzystom sprawić parę niespodzianek. Oto pierwsza z nich: zjazd ze ścieżki rowerowej na ul. Orkana, pod XVI LO. Majstersztyk :)


Zdjęcie 25:
Z serii Miasto bez Boga: Nowohuckie kapliczki. Ta, na skrzyżowaniu ul. Orkana z ul. Daniłowskiego.

Zdjęcie 26, 27, 28 i 29:
Osiedla Willowe i Wandy - najstarsze osiedla w Nowej Hucie. W lewej części zdjęcia 26 - najstarszy blok w Nowej Hucie, obecnie odnowiony. Zdjęcie 27 to tablica zawieszona na fasadzie owego budynku. Możemy kupić "coś dobrego" w piekarni (niebieska krata) lub w "Ice Cafe Grill" (szara krata) ze zdjęcia 28 i ze smakiem zjeść na placu Pocztowym ze zdjęcia 29.

Zdjęcie 30:
Parafialny Cmentarz Mogilski.

Zdjęcie 31:
Absurdów drogowych ciąg dalszy. Znak zakaz wjazdu wszelkich pojazdów, bez żadnej tabliczki dopuszczającej ruch rowerów. A zaraz za nim... Drogowskazy naszego szlaku.

Zdjęcie 32:
Szpital Żeromskiego.

Już niedługo fotorelacja z ostatniej pętli Bursztynowego Szlaku: zielonej trasy Dłubni.


Zobacz również:


Artykuł jest nominowany w konkursie "Tym żyje miasto". Również możesz wziąć w nim udział


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto