Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina Zbigniewa Ziobry oskarża lekarzy

Anna Górska
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro archiwum
70-letni Jerzy Ziobro, ojciec europosła Zbigniewa Ziobry, zmarł pięć lat temu w Uniwersyteckim Szpitalu w Krakowie. Chociaż prokuratura nie znalazła dowodów, by leczący go specjaliści popełnili błędy i umorzyła sprawę, rodzina zmarłego nie ustępuje. Teraz wdowa po Jerzym Ziobrze złożyła w krakowskim sądzie tzw. subsydiarny akt oskarżenia przeciwko czworgu lekarzy.

Zobacz także: [Kraków: jest oskarżenie w sprawie poćwiartowanych zwłok kobiety z parku Jerzmanowskich](https://krakow.naszemiasto.pl/krakow-jest-oskarzenie-w-sprawie-pocwiartowanych-zwlok/ar/c1-975113#f885ce45588f1835,1,3,8<br>

)

Kobieta, z zawodu także lekarz, zarzuca im, że "pomimo ciążącego szczególnego obowiązku opieki nad pacjentem Jerzym Ziobrą narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia".

Szczegółowy opis domniemanych błędów lekarskich znajduje się na dziesięciu stronach.

- Skutkiem tych zaniedbań było to, że - zdaniem skarżących - pacjent zmarł 2 lipca 2006 r. - informuje Beata Górszczyk, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie. Subsydiarny akt oskarżenia można złożyć w sądzie tylko wtedy, gdy sprawa karna w prokuraturze była dwukrotnie umarzana. A tak się właśnie stało w przypadku śmierci Jerzego Ziobry. Takie postępowanie dwukrotnie umorzyła prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Dopiero wtedy pokrzywdzeni uzyskują uprawnienia do złożenia w sądzie aktu subsydiarnego. Skorzystali z tej możliwości w tym przypadku - dodaje sędzia Górszczyk. Mieli na to miesiąc. Zdążyli w terminie, dokument sporządził profesjonalny prawnik. Odpowiedzialność karna za to przestępstwo jest duża. Grozi do 5 lat więzienia.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim 20 czerwca br. umorzyła sprawę niewłaściwego leczenia ojca byłego ministra sprawiedliwości. Jej zdaniem, nie było podstaw do przedstawienia lekarzom zarzutów. Oparła się na opinii biegłych, którzy uznali, że personel medyczny z II Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nie dopuścił się błędów w sztuce medycznej. Opinię przygotowało kilkunastu biegłych siedmiu specjalności. Większość z nich to pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Biegli przygotowali aż 277 szczegółowych odpowiedzi na pytania, które zadali pokrzywdzeni.

Taka forma oskarżenia lekarzy przez rodzinę zmarłego pacjenta to precedensowa sprawa. Do tej pory w Krakowie nikt nie dochodził swoich praw w ten sposób.

- Jestem pewien, że nigdy nie mieliśmy do czynienia z subsydiarnymi aktami oskarżenia przeciwko naszym pracownikom - mówi Krzysztof Bederski, wicedyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Wtóruje mu też Andrzej Bałaga, wicedyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Na szczęście ominęły nas i naszych lekarzy subsydiarne akty oskarżenia - mówi dyrektor Bałaga.

Co na to sami oskarżeni? Niestety, mimo usilnych prób, nie udało się nam skontaktować z oskarżanymi lekarzami. Wczoraj byli nieuchwytni, a ich telefony wyłączone. Anna Niedźwiedzka, rzeczniczka szpitala, sprawy nie komentuje.

- Nic nie wiemy o złożeniu aktu oskarżenia. Do dyrekcji nie dotarły na ten temat żadne informacje - ucina.
Rodzina Jerzego Ziobry założyła stronę internetową poświęconą jego śmierci. Prezentuje na niej dokumentację medyczną, przebieg choroby oraz opinie kardiochirurgów z zagranicznych klinik. Pewnie przedstawi je też na procesie.

Długa historia jednej sprawy

22 czerwca-2 lipca 2006 r. Chory na serce Jerzy Ziobro przebywa pod opieką lekarzy w II Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego.

2 lipca 2006 r. Jerzy Ziobro umiera.

Sierpień 2006 r. Jeden z synów zmarłego Witold Ziobro składa doniesienie w prokuraturze w Krakowie, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia ojca.

Marzec 2007 r. Przeniesienie śledztwa z Krakowa do prokuratury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kwiecień 2008 r. Prokuratura w Ostrowcu pierwszy raz umarza postępowanie.

Wrzesień 2008 r. Rodzina zmarłego dostarcza opinie ekspertów zagranicznych. Po decyzji krakowskiego sądu śledztwo wraca do prokuratury.

20 czerwca 2011 r. Prokuratura w Ostrowcu ponownie umarza śledztwo dotyczące ewentualnego narażenia Jerzego Ziobry na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Nikomu nie przedstawiono zarzutów.

28 czerwca 2011 r. Krystyna Ziobro, wdowa, składa subsydiarny akt oskarżenia.

Jesteś atrakcyjna? Masz w sobie to „coś”?**Zostań Miss Lata Małopolski 2011!**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa! Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto