Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica 600-lecia bitwy od Grunwaldem: "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę"

Redakcja
Już dzisiaj w ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, w siedzibie Muzeum Historii Fotografii, otwarta zostanie wystawa pt. "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę".

- Chcemy upamiętnić to, co miało miejsce 600 i 100 lat temu. To będzie szczególny rok dla polskiej historii. Obowiązkiem miasta i obywateli jest uczczenie tych wydarzeń, które miały miejsce 600 lta temu - powiedział prof. Piotr Franaszek, przewodniczący rady programu obchodów grunwaldzkich.

- Uroczystości dzielimy na dwie części: lipcową i wrześniową,  ze względu na ich edukacyjny charakter. Obecnie mamy okres wakacyjny, a jak wiemy, rządzi się on swoimi prawami, dlatego ze względu na szacunek dla tradycji, przesunęliśmy część obchodów na wrzesień - przyznał Stanisław Dziedzic, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego UMK.

Nawiązując do wielowiekowej tradycji obchodów grunwaldzkiego triumfu, Zamek Królewski na Wawelu na czas uroczystości z okazji trzech rocznic, stanie się ważnym ośrodkiem wydarzeń rocznicowych, jako miejsce ściśle związane z tym zwycięstwem. - Ciężko wyobrazić sobie obchody bez miejsca, w którym wszystko się zaczęło i skończyło. Naszym zaangażowaniem w sprawę, chcemy pokazać, jak ważny był Grunwald dla tożsamości narodowej - zaznaczył Jerzy T. Pietrus, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wydarzenia związane z trzema rocznicami [sześćsetną rocznicą bitwy pod Grunwaldem, stulecia odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego oraz sześćsetlecia powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej] ruszą już 13 lipca. W tym dniu w siedzibie Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie (o godz. 12.00) otwarta zostanie wystawa pt. "Praojcom na chwałę - braciom na otuchę". Trzy godziny później w rejonie pl. Matejki i Barbakanu otwarta zostanie plenerowa wystawa fotograficzna pt. "Z dziejów Pomnika Grunwaldzkiego", przedstawiająca historię pomnika Grunwaldzkiego od chwili jego odsłonięcia w 1910 roku, po wydarzenia rocznicowe w 2010. Obie wystawy będzie można oglądać do 26 września.

14 lipca (godz. 17.00) pod pomnikiem Grunwaldzkim odbędą się uroczystości z udziałem prezydentów Polski oraz Litwy. Prezydenci będą obecni również na otwarciu wystawy na Wawelu pt. „Na znak świetnego zwycięstwa”. Dzień później na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu rozpocznie się koncert , podczas którego będzie można wysłuchać prawykonania utworów nagrodzonych przez jury konkursu "Wawel: musica festiva" oraz wykonania "II Symfonii Kopernikowskie".

W dniach 16-25 lipca na Rynku Głównym odbędzie się jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Lipcowa część obchodów zakończy się 17 lipca. Najpierw zostanie odprawiona msza św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

Druga część obchodów odbędzie się we wrześniu. 11 września na placu Jana Matejki zorganizowana zostanie uroczystość upamiętniająca 100-lecie odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego. Po wydarzeniach pod pomnikiem nastąpi uroczysty przemarsz zrekonstruowanych wojsk Władysława Jagiełły ulicą Floriańską na Rynek Główny. Przygotowywane jest historyczne widowisko plenerowe pt. "Triumf rycerstwa polskiego po bitwie pod Grunwaldem". W tym samym dniu przewidywane jest projekcja filmu "Krzyżacy" oraz pobijanie przez mieszkańców Krakowa światowego rekordu w odśpiewaniu piosenki: "Gdybym ci ja miała skrzydełka jak gąska".

W dniach 20-24 września odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Grunwald-Tannenberg-Żalgiris 1410-2010. Historia-tradycja-polityka". Jej pierwsza część zorganizowana zostanie na Zamku w Malborku, druga (23 i 24 września) w Krakowie. Obchody zakończą się 24 września. W tym dniu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem i 100-lecia pomnika Grunwaldzkiego. O 20 w kościele św. Katarzyny odbędzie się specjalny koncert Capelli Cracoviensis, zamykający obchody grunwaldzkie w Krakowie.

Wszystkie informacje oraz szczegółowy program obchodów znajdują się na stronie grunwald.krakow.pl


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Lotto | Baseny | Hot spoty | Mapa
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto