Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2023. Najwięcej kandydatów do klasy dla przyszłych techników programistów: sześciu na jedno miejsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ostateczny termin składania podań o przyjęcie do szkół - wprowadzania zmian lub składania całkiem nowego wniosku - upływa 10 lipca
Ostateczny termin składania podań o przyjęcie do szkół - wprowadzania zmian lub składania całkiem nowego wniosku - upływa 10 lipca Joanna Urbaniec
To już ostatnie dni na składanie podań do liceów i techników w rekrutacji 2023. W najbardziej jak dotąd szturmowanym krakowskim ogólniaku - VI LO - na jedno miejsce przypada obecnie średnio 2,3 kandydata. Natomiast jeśli weźmie się pod lupę poszczególne klasy w krakowskich szkołach średnich, okaże się, że w niektórych konkurencja jest znacznie większa. Rekord należy do klasy dla przyszłych techników programistów w Technikum Łączności nr 14, gdzie o jedno miejsce już teraz walczy ponad sześciu kandydatów.

30 maja upłynął termin składania wniosków rekrutacyjnych do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, wstępnych, przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe. Natomiast ósmoklasiści, którzy nie wybrali takich akurat placówek lub klas, mogą składać podania do wymarzonych liceów i techników jeszcze do 19 czerwca. Ponieważ zostały już ostatnie dni na podjęcie decyzji, sprawdziliśmy, które szkoły jak dotąd cieszą się największym zainteresowaniem młodych ludzi, a także do jakich klas jest najwięcej kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce.

Zestawienie średniej liczby podań tzw. pierwszego wyboru (czyli wniosków dotyczących najbardziej pożądanych przez kandydatów szkół) na jedno miejsce w danej placówce pokazuje, że już tradycyjnie absolwenci podstawówek chętniej wybierają licea niż technika.

Liderzy wśród najchętniej wybieranych szkół

Jeśli chodzi o ogólniaki, najwięcej podań wpłynęło dotąd do VI Liceum Ogólnokształcącego - według danych uzyskanych z krakowskiego magistratu 14 czerwca było ich 515, co oznaczało 2,30 kandydata na jedno miejsce. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jest to szkoła z oddziałami dwujęzycznymi (jako jedyne liceum w Krakowie VI LO prowadzi oddziały dwujęzyczne z językiem hiszpańskim i angielskim) oraz międzynarodowymi.

Natomiast ósmoklasiści decydujący się na technikum przede wszystkim chcieliby się uczyć w Technikum Łączności nr 14. Według tegorocznego prestiżowego rankingu "Perspektyw" jest to najlepsze technikum w Małopolsce oraz zajmujące drugie miejsce w zestawieniu ogólnopolskim. Do tej szkoły złożono jak na razie 350 podań (i są to podania potwierdzone), o jedno miejsce walczy tu średnio 1,56 kandydata.

Hity rekrutacji 2023 do szkół średnich. Najbardziej oblegane klasy

Powyższe dane mówią o tym, ilu przypada chętnych na jedno miejsce w danej szkole. Z kolei dokładniej: czego młodzi ludzie najbardziej chcieliby się uczyć i jaką karierę zrobić, pokazują statystki dotyczące najbardziej szturmowanych klas. Obecnie najbardziej obleganą w rekrutacji 2023 klasą jest - zresztą tak samo jak przed rokiem - ta, w której będą się kształcić technicy programiści, w Technikum Łączności nr 14. Na jedno miejsce przypada w niej jak dotąd 6,06 złożonych podań.

Pierwsza trójka najbardziej obleganych grup rekrutacyjnych (klas) w obecnej rekrutacji to obecnie:

  • TP-Technik programista w Technikum Łączności nr 14 - oddział ogólnodostępny z rozszerzoną matematyką - limit miejsc: 32, liczba podań pierwszego wyboru: 194, liczba kandydatów na jedno miejsce: 6,06
  • M1 - oddział międzynarodowy w VI LO - limit miejsc: 28, liczba podań pierwszego wyboru: 104, liczba kandydatów na jedno miejsce: 3,71
  • C - oddział ogólnodostępny z rozszerzoną matematyką, geografią, językiem angielskim w IV LO - limit miejsc: 28, liczba podań pierwszego wyboru: 90, liczba kandydatów na jedno miejsce: 3,21.

Krakowski magistrat, podając aktualne dane z systemu rekrutacyjnego, zaznacza, że uczniowskie wybory mogą się jeszcze zmienić: od 23 czerwca do 10 lipca kandydaci będą jeszcze mieli możliwość dokonania zmian wnioskach o przyjęcie szkół, do których kandydują, jak też możliwość złożenia całkiem nowego wniosku. Przypomnijmy, że 3 lipca młodzi ludzie poznają wyniki z egzaminu ósmoklasisty, więc będą już więcej wiedzieć o swoich szansach na dostanie się do wymarzonej szkoły. Ponadto obecnie wśród liceów z wyjątkowo dużą liczbą chętnych na jedno miejsce są np. szkoły sportowe i z klasy wojskowymi, a więc te, na które po prostu trzeba się było szybciej zdecydować. Jak podkreślają krakowscy urzędnicy - obecne dane dotyczące podań do szkół "nie mogą stanowić podstawy do określenia końcowych wyników postępowania rekrutacyjnego".

Na kolejnych slajdach w GALERII prezentujemy 10 krakowskich liceów, w których na obecnym etapie naboru (stan na 14 czerwca) system rekrutacyjny odnotowuje najwięcej kandydatów na jedno miejsce.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto