Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratują żaby w Dolinie Będkowskiej. Budują płotki, przenoszą płazy przez drogę w bezpieczne rejony stawów

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Akcja "Płazom ujdzie płazem", czyli przenoszenie żab i ropuch w okolice stawów w Dolinie Będkowskiej
Akcja "Płazom ujdzie płazem", czyli przenoszenie żab i ropuch w okolice stawów w Dolinie Będkowskiej Janusz Bończak
Płazom ujdzie płazem - to hasło akcji ratowania żab i ropuch, ewentualnie zwierząt, które trzeba ochronić, żeby nie zginęły na drodze. Dlatego grupa pasjonatów w trosce o przyrodę przez kilka dni budowała płotki, żeby nie pozwolić płazom wejść na jezdnię. Organizują też akcje i dyżury przenoszenia wyłapanych przy płotkach żab za drogę w pobliże stawów. Akcji patronuje m.in. "Dziennik Polski".

W tej podkrakowskiej dolince, na około trzykilometrowym odcinku ludzie budują bariery - płotki, wszystko po to, żeby żaby nie wchodziły na asfaltową jezdnię i nie ginęły pod kołami samochodów.

Wędrówka zabójcza dla żab

Żaby wczesną wiosną budzą się po hibernacji zimowej, a raczej stanie odrętwienia. Wyłażą z kryjówek i wędrują do zbiorników wodnych, gdzie składają skrzek, żeby się rozmnażać. Ta wędrówka bywa trudna, a czasem zabójcza, bo wchodząc na drogi asfaltowe giną. Tak jest też w Dolinie Będkowskiej. Dlatego potrzebna jest pomoc ludzi wrażliwych na los zwierząt, płazów: żab i ropuch.

- Płazy zaczynają się już budzić, w tym roku nieco wcześniej niż zazwyczaj, więc nasza akcja musiała przyspieszyć w ostatnich dniach - mówi Janusz Bończak, koordynator wydarzeń w gminie Wielka Wieś.

Ludzie zaangażowani w pomoc płazom przez cztery dni budowali płotki od strony lasu. Zaczęli to robić przedstawiciele parków krajobrazowych.

Grupa pasjonatów ratuje płazy

Akcja ustawiania płotków i przenoszenia żab to inicjatywa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i gminy Wielka Wieś, w organizację zaangażowali się przedstawiciele Wielkowiejskiego Targu, dołączyła też gmina Zabierzów oraz Nadleśnictwo Krzeszowice, a patronem przedsięwzięcia zastał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie.

Tymczasowe płotki - wygrodzenia, które uniemożliwiają żabom i ropuchom wejście na drogę powstały na newralgicznym odcinku od Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska do okolicy Bramy Będkowskiej. Pracowało przy tym wielu wolontariuszy. To pomaga nakierować płazy na przepusty pod drogą, a w miejscach, gdzie przepustów nie ma, zamontowane zostały „pułapki” w postaci wkopanych wiaderek. Do nich wpadają żaby, a ludzie przenoszą je na drugą stronę drogi, żeby bezpiecznie dotarły do stawów.

- Przez cały okres migracji płazów będziemy wyciągać je sprzed tych wygrodzeń oraz "pułapek" i przenosić. W zależności od warunków pogodowych może to trwać od 3 do 4 tygodni. Potem wygrodzenia zostaną zdemontowane. Wciąż szukamy wolontariuszy, wszystkich chętnych, którzy mogą zaangażować się do tej akcji i dyżurować przy przenoszeniu płazów. One odwdzięczą się wieczornymi koncertami i zjadaniem ogromne ilości komarów oraz zjadaczy naszych upraw – ślimaków czy stonek - mówi Janusz Bończak.

Pierwsze akcje przenoszenia żab i ropuch już zaczęły się w czwartek, 29 lutego. Wówczas przy płotkach i wiadrach - "pułapkach" było już 200 płazów. Kolejne akcje organizowano w piątek. Do soboty trwa jeszcze akcja wygradzania drogi. Powstała też lista dyżurów porannych i popołudniowych związanych z przenoszeniem żab. Pierwsze dwa tygodnie już zostały rozdysponowane, ale będzie trzeba więcej osób do pomocy w czasie najbardziej intensywnych migracji. Szczególnie cenna jest pomoc w weekendy i święta oraz podczas wieczornych kontroli. Wolontariusze przenoszący żaby i ropuchy nie mogą zapomnieć o liczeniu tych płazów.

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto