Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pułapki wolności" w Willi Decjusza

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Willa Decjusza organizuje konferencję pt. "Pułapki wolności”, podejmującą zagadnienia związane z ideą wolności i jej obecnością w sferze publicznej i prywatnej.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 8 – 9 października 2009 roku.

- Program konferencji obejmuje debaty z udziałem światowej sławy intelektualistów i wybitnych europejskich ekspertów, jak: Paul Berman, Michael Daxner, Susan George, Staffan de Mistura, Pat Nash, Marc Raboy, Guy Sorman, Jan Sowa, Henryk Wujec, Unni Wikan, Richard Wolin, Nina Witoszek-Fitzpatrick, moderowane przez Karolinę Wigurę, Zdzisława Macha, Paula Gillespie, a także dyskusje otwarte dla polskich i zagranicznych przedstawicieli środowisk politycznych, akademickich, kultury, organizacji pozarządowych, administracji publicznej i mediów. Konferencja stanowi część programu pn. "Źródła antytotalitaryzmu" - informuje rzeczniczka prasowa Willi, Natasza Dziwisz.

- Uczestnicy konferencji będą mieli także okazję obejrzeć spektakl teatralny w reżyserii Wiesława Hołdysa pt. "Kartka na cukier", będący efektem wrześniowych warsztatów teatralnych w Willi Decjusza, podejmujących zagadnienia związane ze specyfiką kultury polskiej przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i właściwym jej podziałem na nurt oficjalny i nieoficjalny. Spektakl zostanie zaprezentowany w Willi Decjusza w piątek, 9 października o godzinie 12:00 - dodaje.

Wiadomo także, że wydarzeniem specjalnym towarzyszącym konferencji będzie Ceremonia wręczenia Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 - 2003, przyznawanej co roku osobom i organizacjom pozarządowym za wyróżniające je działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Ceremonia odbędzie się w czwartek, 8 października o godz. 17:30. Wstęp wolny.


PROGRAM KONFERENCJI:

8 października 2009

9.30 Rejestracja uczestników

10.00 Powitanie: Profesor Aleksander Koj, Stowarzyszenie Willa Decjusza

10.30 Wykład inauguracyjny: Paul Berman

12.00 – 14.00 Panel 1 – Ideologie wyzwolenia i ideologie zniewalania

Prezentacje i dyskusja skupią się na istocie ideologii wyzwalania, źródłach antytotalitaryzmu i roli wartości, które wyzwalają poczucie ludzkiej i obywatelskiej godności i dają jednostkom zbiorową odwagę i siłę niezbędną do inicjowania procesów historycznych przemian. Eksperci odniosą się także do zagadnień związanych z wolnością w jej współczesnym wymiarze – jej granicach i nadużyciach popełnianych w imię wolności.

Eksperci: Richard Wolin, Nina Witoszek-Fitzpatrick, Henryk Wujec, Jan Sowa

Moderator: Karolina Wigura

15.00 – 17.00 Panel 2 – Światy równoległe

Debata poświęcona będzie światom równoległych rzeczywistości oraz ich dystynktywnej cechy jaką jest możliwość eksploatacji wolności osobistej i obywatelskiej. Omówione zostaną napięcia między cywilizacjami i ich eksponentami obecnymi w dyskursie postkolonialnym, praktyce politycznej i strategiach globalnych mass mediów. Eksperci zastanowią się także nad uniwersalnością praw człowieka i możliwością stworzenia pola wspólnych znaczeń dla mieszkańców światów równoległych.

Eksperci: Unni Wikan, Michelle Sieff, Pat Nash, Staffan de Mistura

Moderator: Zdzisław Mach

17.30 Wydarzenie specjalne: Ceremonia wręczenia Nagrody im. Sergio Vieira de Mello

Nagroda imienia Sergio Vieira de Mello zostałaustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza dla uczczenia pamięci Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w latach 2002 – 2003. Nagroda przyznawana jest co roku osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

9 października 2009

9.30 – 11.30 Panel 3 – To zdarzyło się jutro

Zagadnienia odnoszące się do przyszłości pojęcia „wolność” będą przedmiotem rozważań ekspertów ostatniego panelu. Krytycznej analizie poddana będzie zarówno uprawiana obecnie geopolityka jak i słabość współczesnych demokracji. Jaką cenę zapłacą społeczeństwa za naprawę finansów świata? Kim lub czym okaże się Nowy Wielki Brat, który pod pretekstem uprawiania wolności, będzie dyktował masom ich cele życiowe, horyzonty etyczne i polityczne oraz kształtował ogląd rzeczywistości tak jak to miało miejsce podczas Zimnej Wojny.

Eksperci: Guy Sorman, Susan George, Marc Raboy, Michael Daxner

Moderator: Paul Gillespie

12.00 Wydarzenie towarzyszące: Ekspresja multimedialna „Kartka na cukier”

„Kartka na cukier” to spektakl będący efektem warsztatów teatralnych poświęconych kulturze przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. W wyniku pracy nad bardzo różnorodnym materiałem obrazującym kulturę oficjalną i nieoficjalną tego okresu - od tekstów literackich, poprzez teksty piosenek, komiksy, broszury propagandowe, felietony prasowe, aż po utwory muzyczne i dzieła plastyczne – pod kierunkiem Wiesława Hołdysa powstały etiudy składające się na finałowe przedstawienie.

12.15 – 14.15 Obrady Okrągłego Stołu (debata zamknięta)


Konsultacja naukowa konferencji: Prof. Nina Witoszek

8 - 9 października 2009, Willa Decjusza, 28 lipca 17 a, 30-233 Kraków
wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji






od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto