Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa 11. Letnia Szkoła Wyszehradzka [materiał dziennikarza obywatelskiego]

willadecjusza
willadecjusza
W Krakowie trwa Letnia Szkoła Wyszehradzka – coroczne spotkanie młodych ludzi z krajów Środkowej Europy.

Rekrutacja 2012/2013: Maturzyści chcą być lekarzami, prawnikami i... weterynarzami


Po raz kolejny w ciągu dwóch tygodni lipca młodzież będzie miała okazję pogłębiać swoją wiedzę z dziedziny polityki, ekonomii, kultury, nauk społecznych oraz stosunków międzynarodowych pod okiem ekspertów i naukowców.

W poniedziałek 2 lipca została zainaugurowana 11. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza dr Danuta Glondys podkreślała podczas konferencji, że Szkoła to nie tylko wydarzenie o charakterze edukacyjnym lecz również lekcja wolności dla młodych europejczyków.

Otwarcie uświetniło wspomnienie o prezydencie Vaclavie Havlu wygłoszone przez Jana Lityńskiego, Doradcę Prezydenta RP, który w czasach opozycji demokratycznej oraz transformacji bezpośrednio z Nim współpracował. Podczas inauguracji odbyła się również debata z przedstawicielami Słowacji, Polski, Czech oraz Węgier stanowiąca podsumowanie doświadczeń z Przewodnictw w Radzie Unii Europejskiej, pełnionych przez poszczególne kraje w ostatnich latach.

Tegoroczni uczestnicy Szkoły, wybrani drogą konkursową, aplikowali z ponad 20 krajów. Ostatecznie do Krakowa przyjechali młodzi ludzie z krajów Grupy Wyszehradzkiej a także Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Rosji oraz Mongolii. W programie znajdą się zagadnienia stanowiące najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne poszczególnych krajów Europy, Grupy Wyszehradzkiej, a także problemy globalne. Wśród nich m. in. stan liberalnych demokracji, nasilające się zjawiska korupcji, radykalizacja życia społecznego, perspektywy i priorytety współpracy wyszehradzkiej. Kryzys w strefie euro i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego, kwestie ekologii w stosunkach międzynarodowych, kształtowanie się i problemy społeczeństw wielokulturowych a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie. Wśród tegorocznych ekspertów znajdą się między innymi Borys Tarasyuk, Magdalena Vášáryova, Maciej Szpunar, Jan Sechter, Peter Kormúth i inni.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto