Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek PKP Kraków-Zabłocie zostanie wyremontowany

Kini
Kini
Mieszkańcy Zabłocia i okolic mówią, że na dworcu nie zmieniło się nic od 30 lat. Dziś ruszyły prace ku poprawie wyglądu tego miejsca.

Ekipy budowlane pobliskiego kompleksu apartamentów Garden Residence, liczącego 451 mieszkań, wczoraj (1 marca) zajęły się odnowieniem zniszczonej infrastruktury przystanku PKP Kraków-Zabłocie.

- Chciałabym, aby dworzec był wreszcie posprzątany i odmalowany oraz żeby postawiono więcej ławek, bo na cały przystanek jest tylko jedna i nie ma gdzie usiąść, jak się czeka na pociąg - mówi mieszkanka okolic Zabłocia, która od 25 lat korzysta z przystanku Kraków-Zabłocie. Jak twierdzi, odkąd pamięta, nic się na nim od tego czasu nie zmieniło.

Nowa inwestycja to i nowa stacja

- To przykre, że kiedy powstają nowe obiekty, inwestorzy nie patrzą na otoczenie. To kwestia społecznej odpowiedzialności. Nawet jeśli nic na tym nie zyskamy, powinniśmy wyjść poza granice swoich inwestycji - apeluje Georgios Notopoulos, główny kierownik nowej inwestycji mieszkaniowej. - Stąd nasza inicjatywa. Chcemy poprawić wizerunek naszego miasta - mówi Notopoulos.

- Nie może być przepaści pomiędzy nowymi obiektami wznoszonymi przy udziale świetnych architektów i projektantów terenów zielonych, a ukrytymi tuż obok, zapomnianymi przez lata enklawami - dodaje.

Co się zmieni?

W ramach rewitalizacji starego dworca Kraków-Zabłocie odświeżona będzie cała elewacja. Odmalowane zostaną barierki, wiaty dla pasażerów, słupy oświetleniowe. Oznaczenia pasów będą odświeżone, a perony wysprzątane. - Czyli - komentuje Notopoulos - wszystko to, co jest potrzebne, by ludzie czuli się tu lepiej.

Jak mówi mieszkaniec Podgórza, korzystający na co dzień ze stacji od około 30-stu lat, dawniej więcej osób podróżowało z tego przystanku. - Mam nadzieję, że nowy wygląd zachęci ludzi do częstszego korzystania z dworca. Jednak nie sam wygląd peronów jest problemem, a jego otoczenie. Okolica jest odludna, a przejście pod torami straszy ciemnościami.

Jak się dowiadujemy od Andrzeja Grobika, wiceprezesa fundacji Krakowskiej Grupy Multimedialnej, działającej na terenie krakowskiej dzielnicy Zabłocie, która przygotowywała między innymi koncepcję zagospodarowania słynnej Fabryki Schindlera, to akurat w najbliższym czasie sie nie zmieni. Dlaczego?
Na co jeszcze będziemy musieli poczekać?

PKP nie ma żadnych planów wobec ciemnego przejścia. Fundacja wprawdzie zadbała o zdobycie pozwolenia na zagospodarowanie tunelu, jednak brakuje inwestora, który chciałby wydać pieniądze na remont tunelu pod torami.

Pojawiają się jednak głosy od strony inwestorów Garden Residence, wykonawcy apartamentów oraz sąsiadującego z nimi dworca, że podejmą się rewitalizacji także przejścia. - Mam nadzieje, że nam się to uda - mówi Georgios Notopoulos. - Na razie zbliża się wiosna i chcemy jedynie odmienić wygląd samego dworca i jego otoczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto