MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przykład Bawarii

rtk
Czy gospodarka oparta o wiedzę może być sposobem na przezwyciężenie trudności i naszych, i całej jednoczącej się Europy? - To pytanie zadają sobie uczestnicy prac krakowskiego Centrum im.

Czy gospodarka oparta o wiedzę może być sposobem na przezwyciężenie trudności i naszych, i całej jednoczącej się Europy? - To pytanie zadają sobie uczestnicy prac krakowskiego Centrum im. Mirosława Dzielskiego, towarzystwa naukowego, prowadzącego badania nad gospodarką rynkową. Wczoraj i dziś, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbywa się seminarium poświęcone rozwijaniu nowych sposobów gospodarowania w oparciu o doświadczenia Bawarii, która odnosi na tym polu znaczące sukcesy. Moderatorem dyskusji jest b.min. Elżbieta Hibner, prezes Instytutu Finansów i Bankowości.

Gośćmi spotkania byli Marek Nawara, marszałek Małopolski, Jan Olbrycht marszałek Śląska i wicemarszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, którzy dzieli się swymi doświadczeniami z budowania strategii regionalnych, a także ze starań, jakie podejmowały samorządy na rzecz rozwoju gospodarki opartej o wiedzę i najwyższe technologie.

- Jednocząca się Europa, to 300 regionów a wśród nich 16 polskich - zauważył prof. Antoni Kukliński z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Prognoz PAN. - Niestety tylko nieliczne z tych regionów mają własną, wewnętrzną siłę rozwoju, inne skazane są na pomoc z zewnątrz, w tym z funduszy Unii Europejskiej.

Wśród 5 ,motorów Europy" znajduje się właśnie Bawaria, land zaprzyjaźniony z Małopolską, którego doświadczenia od II Wojny Światowej pokazują, jak wiele może zrobić władza regionalna dla powodzenia kraju i obywateli.

Jak przypomniał Rolf-Dieter Jungk z Kancelarii Rządu Bawarii, w ciągu półwiecza kraj ten pokonał ogromną drogę od regionu typowo rolniczego (33,1 proc. zatrudnionych w rolnictwie w 1950 r.!) po nowoczesną strukturę gospodarczą w której motorem rozwoju są technologie XXI wieku.

- Przed nami dwie drogi - zauważył inny z wykładowców, prof. Roman Galar z Politechniki Wrocławskiej. - Plan A to globalizacja, informatyzacja i nowoczesność a druga, która powinna stanowić odpowedź na ewentualne niepowodzenia, to plan B, który może być potrzebny, gdy na pierwszy plan w gospodarce światowej wysuną się Chiny, wypromowane tam przez USA.

Na razie jednak, w bliższej perspektywie, dobrze wykorzystać doświadczenia obywatela Bawarii, który dziś na święto piwa - ,Oktober Fest" ubiera się wprawdzie w skórzane szorty, ale nie zapomina zabrać swego laptopa.

od 7 lat
Wideo

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto