MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski Park Jordana na archiwalnych zdjęciach sprzed prawie stu lat. Tak bawili się tam mali krakowianie

mad
Obchody Dnia Dziecka w 1936 roku. Dzieci wchodzą do Parku Jordana.
Obchody Dnia Dziecka w 1936 roku. Dzieci wchodzą do Parku Jordana. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zajmuje prawie 21 hektarów i powstał na terenach krajowej wystawy przemysłowo–rolniczej z 1887 roku. Park Jordana jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych i rekreacyjnych w Krakowie. To przyjazne dla dzieci i rodziców miejsce odpoczynku i zabawy w środku miasta, wśród zieleni. Znajduje się w obrębie ulic: al. 3 Maja, ul. Reymana, ul. Reymonta. Z jednej strony polanki, ławeczki, alejki do spacerów, z drugiej atrakcje, które odpowiadają najnowszym trendom, jak skate park, boisko do gry w boule czy ścianka wspinaczkowa. A my zapraszamy na podróż w czasie. Zobacz, jak wyglądał krakowski Park Jordana prawie sto lat temu!

Spis treści

Krakowski Park Jordana - początki

Park Jordana jest parkiem miejskim, wpisanym do rejestru zabytków. Park został założony w 1889 roku i miał służyć mieszkańcom, którzy mogli w nim korzystać z przyrządów gimnastycznych, boisk i placów zabaw.
Park zaprojektował Bolesław Malecki (ówczesny opiekun Plant). Centralna część parku, okolice alei i pomników upamiętniających zasłużonych dla Polski Polaków, przeznaczona była do spacerów, resztę stanowiły boiska oraz inne sprzęty gimnastyczne do ćwiczeń dla dzieci i młodzieży. W okresie świetności w parku znajdowało się 14 boisk (z których 12 było numerowanych) o różnych kształtach, rozmiarach i przeznaczeniu. Dr Jordan uważał, że przez odpowiednią organizacje czasu wolnego młodzieży można zminimalizować skutki przeciążenia programem szkolnym i zapewnić jej zrównoważony rozwój.

Masz chwilę? Rozwiąż QUIZ: 15 bardzo krakoskich słów. Nie jojc, tylko sprawdź, czy znasz choć 7 z nich

Zobacz zdjęcia Parku Jordana sprzed prawie stu lat!

Park Jordana podczas wojny

W czasie II wojny światowej park został zniszczony. Wszystkie zamysły i osiągnięcia dr Henryka Jordana zostały doszczętnie zrujnowane, a park przekształcony w park miejski dostępny wyłącznie dla Niemców. W okresie PRL-u rozpoczęto stopniową rewaloryzację parku, w tym przywrócenie na cokoły pomników, które w okresie wojny zostały z nich usunięte.

Park Jordana dziś

Obecny układ kompozycyjny parku różni się znacząco od pierwotnych założeń. Drzewostan i komunikacja wewnętrzna mają charakter swobodny, krajobrazowy. Przetrwała jedynie aleja główna wraz z rondem, nosząca znamiona założenia neoklasycystycznego. Na uwagę zasługuje również tzw. Aleja Wielkich Polaków XX wieku, stanowiąca współczesne uzupełnienie do koncepcji zapoczątkowane przez założyciela parku.
Jedną z atrakcji parku jest wodny plac zabaw. Działa w krakowskim parku Jordana od lata 2021 roku. Inwestycję zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego. Najmłodsi mogą tam bawić się wśród wodnych armatek, fontann rozpylających wodę, wodnych strumieni czy tzw. wodnej galaretki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atmosfera przed meczem Polska Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowski Park Jordana na archiwalnych zdjęciach sprzed prawie stu lat. Tak bawili się tam mali krakowianie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto