Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prowokacja sztuki refleksji. A manna z nieba leci

Redakcja
Wyobraźmy sobie czerwcowe popołudnie, centrum Krakowa, a nad nim trzy samoloty. W jednej chwili z latających maszyn wysypuje się manna wirujących listów. ArtBoom Tauron Festival powraca.

ArtBoom Tauron Festival to eksplozja sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Sztuka, która prowokuje, zastanawia, nakłania do refleksji i szuka kontaktu z widzem. To największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną.

Nieśmiałe dyskusje o sztuce

- W zeszłym roku rozpoczęliśmy nieśmiałą dyskusję o sztuce, zastanawiając się co w nas wzbudza emocje, co nas prowokuje, zaskakuje, zadziwia. Najważniejsza w festiwalu jest reakcja widza na prezentowane projekty. Człowiek poprzez sztukę może wyrazić wartości estetyczne, etyczne, a także uświadomić sobie jej istnienie w przestrzeni publicznej. Poprzez prowokację, chcemy zmusić ludzi, aby choć przez chwilę zastanowili się nad przesłaniem sztuki współczesnej - powiedziała Magdalena Sroka, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

ArtBoom chce przedstawić Kraków jako miejsce żywego artystycznego dialogu, gdzie powstają nowe wartości, a wszytko tworzy się na oczach publiczności. Sztukę tworzą trzy czynniki: artysta, dzieło oraz odbiorca. Dlatego druga edycja nastawiona jest głównie na komunikację pomiędzy tymi podmiotami. 

"Listy do brata". A manna z nieba leci

Jednym z projektów, który zostanie zaprezentowany w ramach ArtBoom będzie projekt Grzegorza Drozda zatytułowany Listy do brata ("manna"), który porusza zagadnienia komunikacji międzyludzkiej oraz naszą wrażliwość na siłę i potrzebę dialogu. Grzegorz Drozd rozesłał do zakładów karnych w całej Polsce zaproszenie dla więźniarek i więźniów by napisali listy. Adresatem będzie anonimowy tłum, który otrzyma tę niekonwencjonalną korespondencję. Projekt Drozda ilustruje tym samym brak równowagi pomiędzy dwoma światami - więziennym i "wolnym". Pomysł na projekt zrodził się z osobistych doświadczeń artysty. - Całość nazwałem Listami do brata, bo sam mam brata, którego widzę raz w roku i z którym nie potrafię nawiązać kontaktu, choć bardzo tego chcę - wytłumaczył Drozd.

- Więźniarki mają za zadnie napisać list: do przyjaciela, brata, dziecka, do osoby, do której będą czuły potrzebę. Nadawcami są osoby, które niejako są wykluczone z obecności w społeczeństwie, pozbawione możliwości komunikacji i wypowiedzi, czyli tego, czego my na co dzień nie doceniamy. Listy te zostaną wyrzucone z samolotu nad Krakowem. Mamy nadzieję, że krakowianie będą je zbierać, a część z nich uda się opublikować w prasie i internecie, co będzie z pewnością dużym wynagrodzeniem emocjonalnym dla autorów listów. Dla nich będzie to sprawa szalenie wielkiej wagi, może to im pomóc w budowie nowych więzi ze społeczeństwem. Dlatego ten projekt ma bardzo silny wyraz artystyczny, ale również społeczny - wyjaśniła projekt Magdalena Sroka.

Próba diagnozy Krakowa

- Pierwsza edycja festiwalu była próbą diagnozy Krakowa. Najważniejsze było zagadnienie komunikacji między artystą, dziełem i odbiorcą. Druga wynika bezpośrednio z refleksji nad pierwszą. Sztuka w przestrzeni publicznej zawsze poddawana jest modnej krytyce. Ze względu na jej wyjątkową formę, wiele projektów zostaje niezauważonych, przez co komunikacja zostaje zaburzona. Dlatego postanowiliśmy usprawnić tę kwestię i czytelność projektów, zwiększając zaangażowanie i komunikatywność samych artystów: artysty z samym sobą, artysty i odbiorcy oraz sztuki z rzeczywistością - dodała Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczny Festiwalu.

W tegorocznej edycji festiwalu położono duży nacisk na prezentację młodych, zdolnych artystów polskich. Dzięki konkursowi Fresh Zone, spośród kilkudziesięciu propozycji początkujących aktywistów, jury wyłoniło dziewięć, ich zdaniem najciekawszych prac. - Nadeszło do nas ok. 70 projektów z całej Polski. Każdy z artystów nawiązał swoją pracą bezpośrednio do lokalizacji projektu, komentując jej indywidualny charakter i zakładając przy tym szeroką partycypację społeczną - przyznała Małgorzata Gołębiewska.

Realizacje w ramach ArtBoom zostaną zlokalizowane w różnych punktach ścisłego centrum, a ich tematyką będzie postrzeganie Krakowa z różnych perspektyw. Artyści wykorzystają w przestrzeni miejskiej możliwości nowych mediów: malarstwo, performance, instalacja, obiekty, wideo, ale także elementy zastane - wejdą z nimi w polemikę, ukazując zupełnie inne oblicze sztuki.

Na 1. Festiwalu w Krakowie swoje prace zaprezentowali najciekawsi współcześni twórcy m.in. Pipilotti Rist, Joanna Rojkowska, Pawel Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Szwiertnia. W drugiej edycji swój artystyczny kunszt prezentować będą m.in.: Grzegorz Drozd, Cezary Bodzianowski, Gustav Metzger, Guy Ben-Ner, Janek Simon, Kerim Seiler, Robert Kuśmirowski, Maciej Kurak, Kobas Laksa. Drugiej edycji ArtBoom towarzyszyć będzie również bogaty program filmowy.

ArtBoom Tauron Festival 11-27 czerwca 2010, Kraków


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Lotto | Baseny | Hot spoty | Mapa
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto