Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program 6. Grolsch ArtBoom Festivalu

ank
Znamy program 6. edycji Grolsch ArtBoom Festivalu! W tym roku spotkamy się w Nowej Hucie i językiem sztuki współczesnej będziemy mówić o najmłodszej dzielnicy Krakowa w kontekście idealnego SocCity. W nowohuckiej przestrzeni swoje prace zaprezentują m.in Paulina Ołowska, Monica Bonvicini, Marta Deskur, Grzegorz Klaman, Sasha Kurmaz, Teatr Łaźnia Nowa i Szymon Kobylarz. Festiwal, który potrwa od 6 do 22 czerwca, organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Nowa Huta to dzielnica tętniąca życiem: inspirująca i odważna, dlatego jesteśmy przekonani, że przyjmie nasz Festiwal z otwartymi ramionami i właściwą dla siebie energią. Cieszymy się, że sztuka współczesna wkroczy do Nowej Huty i liczymy na to, że zagości na stałe w życiu nie tylko dzielnicy, ale przede wszystkim jej mieszkańców - mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu obejrzymy wystawę Oblicze Dnia podejmującą temat kosztów społecznych w Polsce podczas ostatnich 25 lat procesu transformacji, dzięki BarCamp NOWA HUTA poznamy ruchy, inicjatywy i organizacje działające na terenie dzielnicy i spróbujemy zahipnotyzować Słońce. Będziemy mogli podziwiać Fontannę Przyszłości na Placu Centralnym, zainspirujemy się hasłem Chwała ludziom Nowej Huty wykonanym na kwiatowych rabatach, dowiemy się jak sposób chodzenia definiuje naszą tożsamość i wysłuchamy wykładu na temat miast postindustrialnych i ich przyszłości.

Spotkamy się również z Monicą Bonvicini, która w ramach ArtistTalk opowie o zawiłych relacjach architektury i władzy oraz o społecznej roli budynków. Powitamy zrekonstruowany, niedziałający od lat neon Markiza i poznamy efekt współpracy artystów z romskimi asystentami, którzy spotkają się z dziećmi z nowohuckich świetlic romskich w ramach cyklu warsztatów.

Od ubiegłego roku poruszamy się tropem kompleksowych organizacji przestrzeni miejskiej w Krakowie. Rozpoczęliśmy od planu Wielkiego Krakowa zajmując się Podgórzem, a teraz skupimy się na Idealnym SocCity jakim miała być Nowa Huta.

6. edycję Festiwalu poświęcamy Nowej Hucie, której Artboom dotychczas nadmiernie nie eksploatował - wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska Dyrektor Artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu. - Nie chcąc ograniczać się do aspektu geograficznego i podziału administracyjnego miasta, szukamy bardziej uniwersalnych problemów, które uzasadnią obecność artystów w tej przestrzeni. Ideą spajającą projekty będzie zagadnienie szeroko pojętej pracy. Poruszymy zagadnienia genezy miasta-dzielnicy opartej na pracy, zadamy pytania o tożsamość dzielnicy, a także o jej przyszłość, prowokując do tworzenia futurologicznej wizji dla tego obszaru miasta.

Lokalizacja tegorocznego Grolsch ArtBoom Festivalu w Nowej Hucie ma na celu współdziałanie z mieszkańcami dzielnicy i aktywizację społeczności lokalnej. Wiele z projektów opiera się na współpracy z lokalnymi aktywistami, autorytetami oraz osobami i instytucjami posiadającymi doświadczenie w działaniach artystycznych, kulturalnych i społecznych. Główne wydarzenia 6. edycji Festiwalu skupiają się na obszarze Nowej Huty, nie tylko jako administracyjnej części miasta, ale również w odniesieniu do kwestii historycznych, urbanistycznych, architektonicznych i etnograficznych.

Festiwal opiera się na czterech elementach: wystawie głównej, projektach konceptualnych, związanych z historią, pamięcią, tożsamością dzielnicy; projektach o charakterze społecznym, wspólnotowym oraz 5. edycji konkursu Fresh Zone.

Pełen opis projektów festiwalowych

Zapraszamy do Nowej Huty!

Grolsch ArtBoom Festival - to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy - nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy.

Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto