Pozycjonowanie strony firmowej w Krakowie. Przewodnik krok po kroku

Materiał informacyjny 1stplace.pl
Jak działające lokalnie firmy mogą przetrwać w dobie tak dużej konkurencji, zwłaszcza w Krakowie, w którym wciąż powstają nowe biznesy? Kluczem do sukcesu jest docieranie do lokalnych klientów, a sposobem, by tego dokonać ‒ widoczność w sieci, czyli pozycjonowanie lokalne. W dzisiejszych czasach, gdy większość osób szuka w internecie usług i produktów, zajmowanie topowych pozycji w Google jest konieczne. Ale, jak zdobyć wysokie pozycje? Jak przebiega proces pozycjonowania i jak wpływa na rozwój biznesu?

Pozycjonowanie stron w Krakowie

Zgodnie ze statystykami, ponad 75% użytkowników nigdy nie przeklikuje się na drugą stronę wyników wyszukiwania. W kontekście wyszukiwań lokalnych, dane są jeszcze bardziej przekonujące. Z raportu Think with Google wynika, że 46% wszystkich wyszukiwań ma charakter lokalny.

Firmy, które skutecznie wykorzystują SEO, docierają do potencjalnych klientów, są bardziej rozpoznawalne, cieszą się większym zaufaniem klientów. Wszystko to sprawia, że zyskują przewagę nad konkurencją i mnożą konwersję. O tym, jak dokładnie przebiega proces pozycjonowania w Krakowie i z jakimi korzyściami jest związany, mażesz przeczytać na: 1stplace.pl/pozycjonowanie-stron/krakow.

Jak przebiega pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to wieloetapowy proces, na który składa się wiele działań. Poniżej omawiamy najistotniejsze z prac.

Dobór słów kluczowych

Słowa kluczowe to frazy, które wpisywane są przez użytkowników w okno wyszukiwania. To właśnie za pomocą fraz kluczowych każdy z nas szuka określonej usługi lub produktu. Słowa kluczowe, które będą dobrym wyborem w przypadku strony firmowej w Krakowie to takie, które łączą usługi lub produkty firmy z lokalizacją. Przykładowe frazy mogą brzmieć: restauracja wegetariańska Kraków, restauracja z kuchnią regionalną Kraków, remonty mieszkań Kraków, adwokat Kraków, salon kosmetyczny Kraków, wynajem mieszkań Kraków, tworzenie stron internetowych Kraków.

Przy weryfikacji słów kluczowych dużym wsparciem są specjalistyczne narzędzia, na przykład Google Keyword Planner.

Optymalizacja on-page

Optymalizacja on-page dotyczy wszelkich zmian, które można wprowadzić bezpośrednio na stronie www. Celem działań jest poprawa pozycji strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, a także przystosowanie jej do potrzeb użytkowników. Przyjrzyjmy się poszczególnym pracom.

Optymalizacja tytułów i meta opisów

Tytuł strony jest jednym z najważniejszych elementów optymalizacji on-page. To właśnie on pojawia się jako "nagłówek" w wynikach wyszukiwania w Google. Tytuł informuje użytkowników oraz roboty Google, o czym jest strona www. W tytule powinny znaleźć się najważniejsze dla Twojej firmy słowa kluczowe.

Meta opisy to natomiast krótkie fragmenty tekstu, które wyświetlane są w wynikach wyszukiwania, pod tytułem. Choć Google twierdzi, że meta opisy nie wpływają bezpośrednio na rankingi, dobrze napisane, przyciągają uwagę i mogą przyczynić się do wzrostu ruchu.

Optymalizacja treści na stronie

Treść to jeden z ważniejszych czynników rankingowych. Teksty powinny zawierać naturalnie rozmieszczone słowa kluczowe, ważny jest też podział na akapity i podsekcje z nagłówkami. Treść (artykuły blogowe, opisy), musi być unikalna, ciekawa, wartościowa dla użytkownika.

Znaczenie szybkości ładowania strony i odpowiedniego UX

Duże znaczenie ma także czas ładowania strony. Wolno ładujące się witryny mają wysoki współczynnik odrzuceń, a czas sesji jest krótki. Ma to negatywny wpływ na widoczność i konwersję.

Optymalizacja obrazów

Prawidłowa optymalizacja obrazów to kolejna, istotna kwestia. Ważne są takie działania, jak: kompresja, dodanie opisów alt i odpowiednie nazwy plików. Dzięki atrybutom alt Google rozumie, co przedstawia obraz i może go prawidłowo wyświetlać. Zarówno atrybuty ALT, jak i nazwy obrazów i podpisy, powinny zawierać słowa kluczowe.

Optymalizacja URL

Adresy URL stron powinny być krótkie, czytelne i zawierać słowa kluczowe. Unikaj nieczytelnych ciągów znaków i numerów, które nie przekazują użytkownikom i robotom informacji o zawartości podstrony.

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych

Algorytmy Google, podczas indeksowania i rankingu, koncentrują się na mobilnej wersji strony internetowej. Co więcej, w czasach, w których użytkownicy bardzo aktywnie korzystają z telefonów i tabletów i za ich pomocą szukają produktów, usług, informacji, optymalizacja mobilna jest koniecznością.

UX, czyli user experience

UX, czyli doświadczenie użytkownika, odnosi się do ogólnej jakości interakcji użytkownika ze stroną. Witryna powinna być łatwa w nawigacji, mieć czytelny układ i atrakcyjny design.

Inne prace w obrębie strony www

Wśród innych działań on-site, wymienić możemy wdrożenie certyfikatu SSL, prace dotyczące struktury strony, linkowanie wewnętrzne, wgranie mapy interaktywnej.

Podsumowując, optymalizacja on-page to złożony proces. Ale, prawidłowo przeprowadzone działania to droga do poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania i zwiększenia konwersji.

Budowanie linków (link building)

Budowanie profilu linków, czyli link building, to proces zdobywania odnośników, ze źródeł zewnętrznych. Strategia budowania linków dla firmy z Krakowa może obejmować partnerstwa z innymi, lokalnymi firmami, publikowanie gościnnych postów na lokalnych blogach, publikację artykułów sponsorowanych.

Optymalizacja lokalna

Optymalizacja lokalna polega na dostosowaniu strony internetowej do konkretnego obszaru geograficznego. Dla firmy w Krakowie działania mogą obejmować podanie dokładnego adresu firmy na stronie www i w innych źródłach, optymalizację strony pod kątem lokalnych słów kluczowych, lokalny link building, a także utworzenie i optymalizację Profilu Firmy w Google.

Monitorowanie i kodyfikacja

Oprócz stosowania powyższych strategii, ważne jest monitorowanie efektów. Narzędzia takie jak Google Analytics, Ahrefs, mapy cieplne umożliwią weryfikację ruchu na stronie, widoczności na poszczególne słowa kluczowe, linków i innych kluczowych metryk. Uzyskane dane umożliwiają optymalizację strategii: dodanie nowych fraz kluczowych, ulepszenie struktury strony, zastosowanie nowych technik budowania linków. Warto pamiętać, że pozycjonowanie to proces, który wymaga czasu i regularnej modyfikacji strategii.

Podsumowanie

Pozycjonowanie strony firmowej, zwłaszcza w tak konkurencyjnej przestrzeni rynkowej jak Kraków, jest kluczowe dla sukcesu online. Ważne są takie działania, jak: dobranie odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja on-page, budowanie linków, optymalizacja lokalna, regularne monitorowanie i modyfikacja strategii. Firmy, które są widoczne w TOP10 wyników organicznych cieszą się większą rozpoznawalnością, budują pozytywny wizerunek, odnotowują wzrost konwersji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto