MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzeba optymizmu

rtk
Europejskie wyzwania dla polskich przedsiębiorców były tematem spotkania zorganizowanego wczoraj w Centrum Konferencyjnym Herbewa, przez Małopolski Związek Pracodawców.

Europejskie wyzwania dla polskich przedsiębiorców były tematem spotkania zorganizowanego wczoraj w Centrum Konferencyjnym Herbewa, przez Małopolski Związek Pracodawców. Sporo mówiono o nadziejach i niebezpieczeństwach, rozważano też konkretny przykład zabiegów firmy o sukces na niemieckim rynkuÉ

Zachodni eksperci spodziewają się, że wejście do Unii pozwoli na przyspieszenie dynamiki rozwojowej nowych krajów o 1,3 do 2,1 proc. PKB rocznie, nasz Urząd Integracji Europejskiej szacuje ostrożnie, że będzie to 1 proc., ale zależy to jeszcze od konsekwentnej realizacji polityki gospodarczej, która na razie pozostaje jeszcze niewiadomą.

Taką konkluzją zakończyła się panelowa dyskusja w której zabierali głos Andrzej Rudka, dyrektor departamentu zagranicznego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Tadeusz Syryjczyk b. minister, prezes Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego i prof. Stanisław Miklaszewski z AE.

Tym razem, profesor najwyraźniej uwolniony od bagażu obowiązującego intelektualistę przedreferendalnego optymizmu, zaprezentował słuchaczom długą listę obaw przestrzegając przed nadmiernymi nadziejami. Jego zdaniem nieprędko gotowi będziemy do wejścia w strefę euro a dynamiczne wykorzystanie rysujących się szans wymaga poważnych wyrzeczeń....

Więcej optymizmu prezentował Tadeusz Syryjczyk a najwięcej gość z Warszawy, który wskazywał, że nawet zapóźnienie Grecji w końcu zostało przełamane. Zabrani i tak, jak wynika z kuluarowych dyskusji, przekonani są, że poza Unią nie ma dla nas perspektyw.

Interesującą analizę zwycięskich zabiegów o zdobycie dla polskiej firmy fragmentu niemieckiego rynku pieczywa (b. trudnego - jest tam np. 300 gatunków chleba) przedstawił Adam Laskowski (Ernst & Young), swymi, także optymistycznymi doświadczeniami dzielili się dyr. Marzanna Tomaszewska z krakowskiej Armatury i Władysław Ptaszek prezes firmy Meram z Podłęża którego antyramy w 80 proc. trafiają za granicę. Wspierali ich dyr. Józef Węgrzyn z krakowskiego Euro Info i reprezentująca Urząd Marszałkowski dyr. Joanna Urbanowicz.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto