MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polegną najlepsi?<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

rtk
W Polsce żyje 4,3 mln osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Stanowią one 11 proc. populacji, ale tylko 19 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Przygotowywana przez sejm ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych ...

W Polsce żyje 4,3 mln osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Stanowią one 11 proc. populacji, ale tylko 19 proc. z nich jest aktywnych zawodowo. Przygotowywana przez sejm ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych może pogłębić bezrobocie w tej grupie, bowiem zachwieje podstawami wielu zakładów pracy chronionej i to tych, które dziś są najlepsze.

Obecnie w zakładach takich zatrudnionych jest 189 tys. inwalidów, a poza nimi (wliczając w to samozatrudnienie) nieco ponad drugie tyle. Połowa niepełnosprawnych aktywnych zawodowo mieszka na wsi i znajduje zajęcie w gospodarstwach.

Zakłady pracy chronionej korzystają z różnych ulg i zwolnień, m.in. są zwolnione z podatku od nieruchomości, ale dla wielu z nich najistotniejszą rekompensatą jest zwrot podatku VAT. Nowa ustawa, która czeka na drugie czytanie, zakłada zastąpienie tego wsparcia dopłatami z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych do każdego zatrudnionego inwalidy.

Wczoraj w Krakowie Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (należąca do Konfederacji Pracodawców Polskich) zorganizowała konferencję nt. skutków zmian.

- Dla wielu będą one fatalne - podkreślał prezes POPON Grzegorz Dzik. - Firmy silne, odprowadzające wysokie podatki stracą, jak obliczamy, nawet 60 proc. dochodów, poważne sumy, które decydowały o ich rozwoju. Zyskają słabi i przedsiębiorstwa działające w pewnych niszach rynkowych, które VAT nie płacą. Być może szereg firm zrezygnuje więc z zatrudniania inwalidów.

Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu posła Jacka Kasprzyka, nie będzie tak źle. Dotacje wynosiłyby 0,49 proc. najniższej płacy na jeden etat dla inwalidy o najniższym stopniu niepełnosprawności, 110 proc. przy stopniu średnim oraz 130 proc. przy znacznym stopniu niepełnosprawności. To, jak zauważa wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Janusz Wesołowski, sumy niebagatelne. Trafią one także do firm, które z żadnego wsparcia nie korzystały.

- Nie zmienia to faktu, że zyskają przedsiębiorstwa słabe, a dobrzy, którzy zapracowali na swoje pieniądze, tracą motywację do dobrej roboty - polemizuje Maciej Dudek, prezes krakowskiego oddziału POPON.

Zmiany w przepisach motywowane są przez rząd wymaganiami Unii Europejskiej, która w swej 6. dyrektywie nie zezwala na zwrot podatku VAT (przynajmniej zanim stosowna część nie trafi do unijnego budżetu). Obecnie jednak w UE wprowadzane są nowe przepisy, w myśl których państwa członkowskie nie mają obowiązku tłumaczyć się przed Brukselą ze sposobu, w jaki wspierają zatrudnienie niepełnosprawnych.

Krakowska konferencja była częścią organizowanego przez Konfederację Pracodawców Polskich (w formie blisko 40 spotkań branżowych i regionalnych) Kongresu Gospodarczego, którego efekty m.in. w postaci "Białej księgi" zostaną przedstawione w grudniu br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polegną najlepsi?<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b> - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto