Podziemne miasto

Artykuł sponsorowany
Nowa "Trasa górnicza" dostarcza turystom wspaniałych widoków, wyzwala żyłkę odkrywcy, wprowadza w tajniki górniczego rzemiosła.
Nowa "Trasa górnicza" dostarcza turystom wspaniałych widoków, wyzwala żyłkę odkrywcy, wprowadza w tajniki górniczego rzemiosła. FOT. Archiwum kopalni
Kopalnia Soli "Wieliczka" to jeden z najcenniejszych polskich zabytków i najliczniej odwiedzana podziemna atrakcja turystyczna świata

Dawno, dawno temu...
Sól kamienną wydobywano w Wieliczce już wtedy, gdy Krzysztof Kolumb wypływał na poszukiwanie Indii, Joanna d'Arc broniła Francji, a na angielski tron wstępował pierwszy z Tudorów. Sól warzoną produkowano tu znacznie wcześniej, w głębokiej prehistorii, kiedy koło było bardzo młodym wynalazkiem i nie położono jeszcze fundamentów pod egipskie piramidy.

Podziemne osobliwości intrygują turystów przynajmniej od średniowiecza. Królowie i książęta chętnie pokazywali znamienitym gościom solny świat, który dostarczał im do skarbca aż trzecią część dochodów. Współcześni zwiedzający mogą śmiało powiedzieć, że odwiedzając Wieliczkę, podążają śladami Mikołaja Kopernika, Aleksandra Humboldta, Dymitra Mendelejewa, Fryderyka Chopina. W roku 1774 Austriacy, którym po I rozbiorze przypadła wielicka kopalnia, wprowadzili księgi zwiedzających. Tradycja VIP-owskich wpisów trwa do dziś, autografy pozostawiają koronowane głowy, artyści, politycy - wizyta w Kopalni Soli "Wieliczka" to stały punkt w planie wizyt
wielkich tego świata.

Dla każdego
Każdego roku podziemne miasto odwiedza ponad milion turystów z różnych zakątków ziemi. Są wśród nich dorośli i dzieci, zwolennicy klasycznego zwiedzania i amatorzy mocniejszych wrażeń. Nie brakuje szkolnych wycieczek, grup przyjaciół, rodzin i podróżujących samotnie globtroterów. Niektórzy przyjeżdżają do kopalni, aby podziwiać majestatyczne piękno, inni, aby przeżyć przygodę, obcować z historią czy uczestniczyć w pielgrzymce. Są tacy,
którzy przyjeżdżają tu raz w życiu, inni wracają wielokrotnie.

Wśród licznych propozycji z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na Trasę Turystyczną, na którą składają się komory i chodniki, solne i drewniane kaplice, solankowe jeziora. Spacer trasą przypomina wyprawę nie tylko w głąb Ziemi, ale także w głąb historii. Górnicze maszyny, narzędzia, ślady po ręcznym wydobyciu soli - to wszystko układa się w pasjonującą opowieść o miejscu i ludziach, którzy je tworzyli przez długie stulecia.

Kolejne miejsca sakralne, a wśród nich zachwycająca kaplica św. Kingi, układają się w unikatowy, bo jedyny w Europie, a może i na świecie, podziemny Szlak pielgrzymkowy "Szczęść Boże".

Nowa trasa
Wielbiciele przygód i zwolennicy aktywnego spędzania czasu powinni spróbować sił na nowym podziemnym szlaku - Trasie Górniczej.To multisensoryczna trasa, wytyczona przez nieudostępniane dotychczas zabytkowe wyrobiska. Dostarcza turystom wspaniałych widoków, wyzwala żyłkę odkrywcy, wprowadza w tajniki górniczego rzemiosła.

Jest też uzdrowisko
W wielickiej kopalni można też wypocząć - w pierwszym w Polsce podziemnym uzdrowisku, które proponuje m.in. relaks przy tężni solankowej, zajęcia z muzykoterapii albo zdrowy sen wśród soli.

Na powierzchni działa luksusowy Hotel Grand Sal****, a w budynku Młyn Solny znajdują się komfortowe pokoje gościnne.

Jednodniowa wycieczka do wielickiej kopalni to stanowczo za mało, by ją dobrze poznać, skorzystać z wszystkich atrakcji, spróbować wszystkich pyszności serwowanych przez mistrzów kuchni pod ziemią oraz w restauracji Grand Sal.

Do podziemi można też zabrać dzieci, które z pewnością będą dobrze bawiły się, odkrywając - w towarzystwie Skarbnika - magiczną krainę Solilandię oraz interaktywny plac zabaw w komorze Witosa.

www.kopalnia.pl

Dodaj ogłoszenie