MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pochwały i protesty

rtk
Być może już wkrótce, dzięki nowelizacji prawa budowlanego znikną licznie powstające ,stowarzyszenia obrońców jaszczurek", które odstępowały od oprotestowania różnych inwestycji w zamian za słone haracze.

Być może już wkrótce, dzięki nowelizacji prawa budowlanego znikną licznie powstające ,stowarzyszenia obrońców jaszczurek", które odstępowały od oprotestowania różnych inwestycji w zamian za słone haracze. Czy nowe przepisy bądą też chronić małe firmy budowlane przed niesolidnością wielkich? Czy uda się ograniczyć wszechwładzę urzędników wydających pozwolenia na budowę, czy wreszcie ogólnodostępny plan miejscowy, czy plan zagospodarowania przestrzennego, stanie się podstawą do rozsądnego, długofalowego planowania? Te i inne problemy podnoszono ostatnio w Krakowie na spotkaniu przedsiębiorców budowlanych zrzeszonych w Małopolskim Związku Pracodawców z ekspertami Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Ryszardem Kowalskim i Jeremim Mordasewiczem.

Generalnie, nowelizacja prawa budowlanego spotyka się z życzliwością zainteresowanych, zmierza bowiem w kierunku istotnych uproszczeń. W myśl nowych przepisów prawo do protestów będą miały tylko podmioty znajdujące się ,w obszarze oddziaływania obiektu", który jest określony przez odrębne przepisy szczegółowe. Inny jest on dla domu mieszkalnego, inny dla fabryki chemicznej, ale generalnie poddaje się zdroworozsądkowej ocenie. A to już sukces.

Złagodzony ma zostać sławny paragraf 48, nakazujący obligatoryjną rozbiórkę samowoli budowlanych. Teraz zyska nieco inne ramy a przy tm wysokie opłaty przyczynią się do zasilenia budżetu.

Przygotowywane przepisy przewidują też ograniczenie rozmiarów domków jednorodzinnych do dwóch odrębnych mieszkań, zamiast dotychczasowych czterech. Dzięki takim przepisom powstawały w atrakcyjnym otoczeniu prawdziwe bloki mieszkalne tyle, że... usytuowane w poziomie.

Wiele emocji budzą znajdujące się w komisjach sejmowych przepisy o obowiązkowym przekazywaniu pieniędzy osób kupujących mieszkania na rachunki powiernicze w bankach, co być może zwiększa nieco bezpieczeństwo w przypadku upadłości dewelopera, ale podraża koszta, według obliczeń ekspertów MZP, o 10-15 proc.

Jak zauważył obecny na spotkaniu prezes oddziału Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów Jacek Michalski, takie przepisy drastycznie ograniczają wolność gospodarczą a przecież i dziś, jeśli klient zechce, może bez specjalnych przepisów stosować takie rozwiązanie.

Obecność ekspertów PKPP pozwoliła przedsiębiorcom zajrzeć na moment za kulisy procesu powstawania prawnych rozwiązań, eksperci zwrócili przy okazji uwagę na wielką rożnorodność organizacji przedsiębiorców o specjalności budowlanej i rozbieżność opinii jakie formułują one na potrzeby sejmu i ministerstw. Liczba tych stowarzyszeń nie wynika tylko z różnicy specjalności (urbanistów, architektów, budowniczych, deweloperów czy producentów materiałów) która skuktuje różnicą poglądów, ale też jest niekiedy skutkiem nadmiernych ambicji liderów...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ustawa o prawie autorskim w Sejmie. „Sprawa paląca"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto