MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piłkarze Wisły Kraków wracają do zajęć w Myślenicach. We wtorek dowiedzą się, z kim zagrają w Europie

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Jeden z pięciu Hiszpanów, którzy pozostali w kadrze Wisły Kraków
Jeden z pięciu Hiszpanów, którzy pozostali w kadrze Wisły Kraków Andrzej Banas
Bez nowych piłkarzy, za to z kilkoma, którym skończyły się okresy wypożyczenia do innych klubów, drużyna Wisły Kraków rozpocznie w poniedziałek 17 czerwca przygotowania do nowego sezonu w 1. lidze. Po jutrzejszym losowaniu ekipa Kazimierza Moskala pozna rywala w I rundzie eliminacji Ligi Europy.

Na zajęciach, które zostały zaplanowane na poniedziałkowe popołudnie w Myślenicach, nie należy spodziewać się nowych twarzy, bo nie są nimi zawodnicy, którzy ostatni rok (a w niektórych wypadkach nawet lata) spędzili poza Wisłą. Mowa o bramkarzu Mikołaju Biegańskim (San Jose Earthquakes) oraz Mateuszu Młyńskim, Piotrze Starzyńskim i Enisie Fazlagiciu, którzy ostatnio byli wypożyczeni do Górnika Łęczna.

Na rozmowy o swojej przyszłości czekają Kacper Chełmecki i Arkadiusz Ziarko, którzy poprzedni sezon spędzili w II-ligowej Stali Stalowa Wola.

Z tego klubu w kadrze Wisły może lada chwila pojawić się Olivier Sukiennicki, 21-letni pomocnik z Częstochowy, który przed rokiem przeszedł do Stali z Rakowa na zasadzie wolnego transferu i wystąpił w 29 meczach, zdobywając jedną bramkę i notując cztery asysty. Wprawdzie jego umowa obowiązuje jeszcze przez rok, ale ma do niej wpisaną niewygórowaną kwotę odstępnego. W rozliczeniu w przeciwnym kierunku może podążyć na stałe jeden lub nawet obaj wymienieni wiślacy, którzy wiosną przyczynili się do awansu Stali w barażach do I ligi.

W reakcji na to ostatnie stwierdzenie w tekście prezes Wisły Jarosław Królewski napisał na platformie X: Nie będzie żadnego takiego rozliczenia. Planujemy przedłużenie kontraktów obu zawodników - potem ewentualne wypożyczenie. Czas pokaże, czy dojdziemy do porozumienia.

Ważą się też losy po powrocie z Wieczystej stopera Kacpra Skrobańskiego i Patryka Letkiewicza, utalentowanego bramkarza, który miał swój udział w awansie klubu z Chałupnika do II ligi. Klub zza miedzy jest zainteresowany albo przedłużeniem wypożyczenia, albo wręcz transferem 18-latka, którego kontrakt z Wisłą obowiązuje jeszcze przez rok.

Po sezonie Wisłę opuściło już dziewięciu zawodników: Billel Omrani, David Junca, Dejvi Bregu, Eneko Satrustegui, Vullnet Basha, Miki Villar, Michał Żyro, Szymon Sobczak i ostatnio bramkarz Alvaro Raton.

A na tym się może nie skończyć, gdyż zagraniczne kluby są zainteresowane dwoma utalentowanymi młodzieżowcami Wisły: lewym obrońcą Jakubem Krzyżanowskim i pomocnikiem Kacprem Dudą.

Treningi w myślenickim środku rozpoczynają się pod wodzą nowego trenera, który zastąpił Hiszpana Alberta Rude. Kazimierz Moskal jest ostatnim szkoleniowcem, który prowadził „Białą Gwiazdę” w europejskich pucharach (dwumecz w lutym 2012 roku ze Standardem Liege), a teraz będzie pierwszym, który dokona tego po długiej przerwie.

Wisła w Europie: od Słowacji po Azerbejdżan

W sezonie pucharowym 2024/25 zagrają cztery polskie kluby. Mistrz Polski Jagiellonia Białystok zacznie w eliminacjach Ligi Mistrzów od II rundy (23-24 lipca), zdobywca Pucharu Polski Wisła Kraków w eliminacjach Ligi Europy wystartuje od I rundy (11 lipca), a Śląsk Wrocław i Legia Warszawa (wicemistrz i trzecia drużyna ekstraklasy) rozpoczną od II rundy eliminacje Ligi Konferencji (25 lipca).

Losowanie rozgrywek z udziałem Wisły odbędzie się we wtorek 18 czerwca. Krakowianie są rozstawieni i mogą trafić na jeden z sześciu zespołów: IF Elfsborg (Szwecja), Corvinul Hunedoara (Rumunia), Botew Płowdiw (Bułgaria), Zirə FK (Azerbejdżan), MFK Rużomberok (Słowacja) lub Llapi Podujeve (Kosowo).

Drużyny, które wygrają w dwumeczu (11, 18 lipca), przechodzą do II rundy (25 lipca, 1 sierpnia), w której czeka już kilka znaczących zespołów: Ajax Amsterdam (Holandia), SC Braga (Portugalia), Molde (Norwegia), Rapid Wiedeń (Austria), Trabzonspor (Turcja) czy Cercle Brugge (Belgia).

Zespoły odpadające w I rundzie nie kończą przygody w Europie, gdyż trafiają do II rundy eliminacji Ligi Konferencji (25 lipca, 1 sierpnia).

Kiedy mecz Jagiellonia – Wisła o Superpuchar?

Napięty lipcowy terminarz i Wisły, i Jagiellonii sprawia, że nadal nie został ustalony termin meczu o Superpuchar w Białymstoku. Z uwagi na problem ze znalezieniem daty w lipcu, jeszcze przed startem ligowych rozgrywek, jest całkiem możliwe, że spotkanie zostanie przełożone na jesień. Precedens już był, gdy w 2020 roku Legia Warszawa zmierzyła się z Cracovią 9 października.

Tym razem w grę wchodzi np. dzień 25 września, na który zostały zaplanowane mecze I rundy Pucharu Polski, bo i Jagiellonia, i Wisła z uwagi na fakt, że reprezentują nasz kraj w Europie, są z udziału w tej fazie zwolnione. Problemem może być w tym przypadku jedynie awans którejś z tych drużyn do fazy ligowej (po reformie od tego sezonu zastąpi ona fazę grupową) Ligi Europy lub Ligi Konferencji, bo wtedy znów nastąpi kolizja terminów.

Po kilku dniach przygotowań na własnych obiektach „Biała Gwiazda” wyjedzie w piątek 21 czerwca na zgrupowanie do Woli Chorzelowskiej. Potwierdzony jest sparing 28 czerwca z Puszczą Niepołomice, wcześniej być może odbędzie się jeszcze jeden mecz kontrolny.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piłkarze Wisły Kraków wracają do zajęć w Myślenicach. We wtorek dowiedzą się, z kim zagrają w Europie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto