Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy portal otwartej edukacji w Krakowie

Redakcja
Akademia Górniczo-Hutnicza 8 stycznia uruchomiła serwis Open AGH, będący "repozytorium otwartych zasobów edukacyjnych" (OZE), przygotowanych przez pracowników i studentów uczelni.

W 1999 roku Massachusetts Institute of Technology zdecydował się udostępniać za darmo część cyfrowych zasobów edukacyjnych, które tworzyli jego pracownicy. Były to np. konspekty albo nagrania wideo z wykładów. Tak powstało pierwsze na świecie uczelniane repozytorium OZE. Inicjatywa MIT znajduje coraz liczniejszych kontynuatorów. W Polsce pierwszą uczelnią, która podjęła ten krok, jest krakowska AGH.

Materiały umieszczone w Open AGH objete są licencją Creative Commons: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach (CC: BY-NC-SA). Creative Commons (CC) to system ochrony praw autorskich inny niż tradycyjny copyright. Pozwala autorowi na samodzielne określenie, kto i co może robić z jego utworem. Objęcie swojego dzieła licencją CC nie oznacza wyzbycia się praw autorskich - ani osobistych, ani majątkowych.

Zgodnie z zasadą przyjętą w Open AGH wszystkie udostępnione zasoby mogą być przez każdego internautę kopiowane, rozprowadzane, przedstawiane, wykonywane i przekształcane w celu stworzenia tzw. utworów zależnych.

Użytkownik serwisu jest jednak zobowiązany do spełnienia trzech warunków:
1. Musi podać autora oryginalnej pracy oraz adres strony, z której ją pobrał (czyli Open AGH).
2. Może wykorzystać utwór wyłącznie do celów niekomercyjnych (w szczególności kształcenia innych lub siebie). Nie ma prawa zarabiać na nim.
3. Jeśli stworzy utwór zależny, musi go udostępnić na tej samej licencji.

Zamieszczając dzieło w Open AGH naukowiec promuje swoją pracę, wspomaga innych wykładowców, nauczycieli i uczniów oraz stwarza warunki ku temu, by samemu uzyskać od innych przydatne dla siebie materiały. Twórcy strony ufają, że nastąpi to bardzo szybko, gdyż dzięki przystąpieniu uczelni do międzynarodowej organizacji OpenCourseWare Consortium (OCWC) Open AGH wkrótce posiadać będzie dostęp również do zagranicznych, anglojęzycznych repozytoriów OZE.

- W chwili otwarcia w Open AGH znajdowało się 69 kursów, których przestudiowanie zajęłoby jednej osobie 1000-1500 godzin. To wspaniały kapitał początkowy. Naszym celem musi być jednak ciągły rozwój bazy. Wiemy, że wielu pracowników AGH już teraz udostępnia stworzone przez siebie materiały dydaktyczne, zazwyczaj na swoich stronach domowych. Zapraszamy do umieszczenia ich także w Open AGH - apelują administratorzy strony. - Zachęcamy też gorąco do tworzenia nowych zasobów i przesyłania ich do serwisu. Nie muszą to być całe kursy - wielką wartość mają pojedyncze teksty, grafiki, symulacje, konspekty kursów, nagrania audio i wideo itp. Materiały dobrej jakości mają realną szansę nawet na kilkadziesiąt tysięcy "kliknięć" rocznie.

- Z kolei odbiorców spoza naszej uczelni serdecznie zapraszamy do przeglądania już dostępnych treści i korzystania z nich zgodnie ze swoimi potrzebami. Możecie to robić. Za darmo. I nie ma haczyków ani drobnego druku. Naprawdę! - zachęcają administratorzy open.agh.edu.pl







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto