Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PGNiG: Energia dzięki wiedzy

Redakcja
Gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnym, gdyż przy bardzo dużej kaloryczności emisja dwutlenku węgla i innych gazów powodujących efekt cieplarniany jest znikoma, zwłaszcza w porównaniu z węglem czy olejem opałowym. Pewność dostaw i bardzo niski współczynnik awaryjności sieci to zalety które powodują, że gaz ziemny pod tym względem jest praktycznie bezkonkurencyjny.

Chcemy mieć gaz

Procedura przyłączenia gazu ziemnego do domu lub mieszkania statystycznego Kowalskiego (a więc osoby która nie będzie pobierała więcej niż 10 m3 gazu na godzinę), zależy od tego czy będzie to pierwsze przyłączenie czy rozbudowa już istniejącego przyłącza. Cała procedura opiera się na 7 krokach, które są bardzo szczegółowo omówione na stronie internetowej www.pgnig.pl/dladomu/przylaczenie/. My w poniższym tekście postaramy się w skrócie objaśnić jakie dokumenty należy przygotować, aby szybko stać się szczęśliwym użytkownikiem błękitnego paliwa.

Krok 1. Dokumenty

Aby wykonać przyłącze konieczne jest złożenie Wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, do którego należy dołączyć: tytuł prawny do nieruchomości, plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający usytuowanie naszego obiektu – domu, układ istniejącej już sieci, usytuowanie sąsiednich budynków oraz propozycję lokalizacji „skrzynki gazowej”. Jako szkic sytuacyjny można dołączyć aktualną mapę terenu wykonaną do celów informacyjnych. We wniosku należy określić preferowany moment zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej tj.: jednocześnie z otrzymanymi warunkami przyłączenia lub w terminie późniejszym.
Klient nie posiadający tytułu prawnego do nieruchomości, do którego ma być doprowadzone paliwo gazowe może również złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, w którym zaznacza opcję "zapytania o możliwość przyłączenia do sieci gazowej". W takim przypadku do składanego wniosku należy załączyć aktualną mapę sytuacyjną terenu do celów informacyjnych z zaznaczonym miejscem odbioru paliwa gazowego.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres właściwego Biura Obsługi Klienta (http://www.pgnig.pl/dladomu/8430).

Krok 2. Określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania paliwa gazowego, czyli budowy naszego przyłącza, wówczas Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy danego obszaru wydaje, w terminie nie dłuższym niż 21 dni, warunki przyłączenia do sieci gazowej. Pamiętajmy jednak, że warunki te są ważne przez rok od dnia ich wydania. W tym terminie należy zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci gazowej oraz uzyskać stosowną decyzję o pozwoleniu na budowę lub rozbudowę instalacji gazowej, a następnie przeprowadzić inwestycję zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Jeżeli minie rok, a my nie zdążyliśmy rozpocząć prac, wówczas musimy ponowie złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Pismo o warunkach przyłączenia lub rozbudowy można odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta lub otrzymać pocztą na wskazany adres do korespondencji. Jeżeli KSG wyda nam negatywną decyzję o warunkach wykonania naszego przyłącza, oznacza to, że w obecnej chwili nie ma możliwości wykonania takiej instalacji, gdyż koszt jej wykonania ze względu na odległość lub małą liczbę odbiorców jest zbyt duży. Nie oznacza to iż sytuacja ta w najbliższym terminie nie ulegnie zmianie zwłaszcza na terenach z perspektywami gęstej zabudowy terenu.

Krok 3. Złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Jeżeli, na samym początku postępowania, we wniosku o warunki budowy przyłącza zaznaczyliśmy późniejszy termin rozpoczęcia poboru gazu, wówczas konieczne jest złożenie Wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Jeżeli reprezentujemy osoby trzecie, wówczas jako załącznik musimy przedstawić oryginał lub potwierdzoną kopię pełnomocnictwa do podpisania umowy. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres właściwego Biura Obsługi Klienta (http://www.pgnig.pl/dladomu/8430)

Krok 4. Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Na podstawie naszego wniosku o określenie warunków przyłączenia lub wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, przygotowywany jest projekt Umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Projekt tej umowy możemy odebrać osobiście w Biurze Obsługi Klienta lub otrzymać pocztą na wskazany adres do korespondencji. W umowie tej zawarte są m.in. nakłady finansowe na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy (nasze i PGNiG SA) oraz termin przyłączenia do sieci gazowej.

Krok 5. Zawarcie Umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego.

Na tym etapie zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej można wystąpić o zawarcie Umowy kompleksowej dostarczania gazu. Skutkuje to niezwłocznym uruchomieniem dostarczania gazu po zakończeniu prac związanych z budową przyłącza i budową lub rozbudową wewnętrznej instalacji gazowej (czyli sieci rozprowadzającej gaz w domu). Jednak pamiętajmy, że warunkiem uruchomienia dostaw gazu jest przedłożenie Zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia. Umowa kompleksowa dostarczania paliwa gazowego obowiązuje od momentu podpisania, przy czym samo dostarczanie gazu, naliczanie cen i opłat nastąpi z chwilą zainstalowania gazomierza.

Krok 6. Realizacja umowy o przyłączenie do sieci gazowej oraz realizacja budowy instalacji gazowej.

Po wydaniu wszystkich decyzji KSG przystępuje do fizycznej realizacji przyłączania do sieci gazowej zgodnie z zawartą z nami umową o przyłączenie do sieci gazowej.. Na nas spoczywa obowiązek przygotowania miejsca do zamontowania „skrzynki gazowej”. Wykonanie instalacji gazowej może się rozpocząć po otrzymaniu pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę i trwać jednocześnie z procesem budowy przyłączenia do sieci gazowej, realizowanej przez Zakład Gazowniczy. Budowę instalacji gazowej może wykonywać wyłącznie osoba posiadająca ważne uprawnienia energetyczne w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Krok 7. Uruchomienie dostarczania gazu.

Warunkiem uruchomienia dostaw gazu jest dostarczenie, Zgłoszenia gotowości instalacji gazowej do napełnienia. Po czym następuje uruchomienie dostarczania gazu przez Karpacką Spółkę Gazownictwa zgodnie z zawartą wcześniej umową kompleksową.

Na koniec trzeba jeszcze wyjaśnić jak dużo czasu musi upłynąć od złożenia pierwszego wniosku do odkręcenia kurka? W przypadku braku przyłącza gazowego na budynku zaleca się rozpocząć inwestycje, co najmniej 6-7 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem poboru paliwa gazowego. Taki termin pozwoli na spokojne załatwianie wszystkich koniecznych formalności. W przypadku istniejącego przyłącza gazowego z reguły wystarczy około 3-miesięcy, aby stać się użytkownikiem gazu ziemnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto