Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW. Koniec zimy? Roztopy, uważajcie na sople i nawisy śnieżne

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
07.12.2023 krakow
zima snieg warunki

 lod sople 
 fot. anna kaczmarz /  polska press
07.12.2023 krakow zima snieg warunki lod sople fot. anna kaczmarz / polska press Anna Kaczmarz / Polska Press
Tydzień temu śnieg padał na potęgę, a temperatura spadła mocno poniżej zera. Było sporo ostrzeżeń o złej pogodzie wysyłanych przez IMGW. Teraz jest kolejne o tym, że nadchodzi wzrost temperatury, a z nim... kolejne problemy. Sople mogą spadać, czapy śnieżne zsuwać się z dachu, a topniejący śnieg i woda z niego również może stać się problemem.

Przed roztopami ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ostrzeżenie obowiązuje od 10 grudnia, do 11 grudnia, do godz. 13.00. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Temperatura maksymalna od 2 °C do 3°C. Suma opadów deszczu od 5 mm do 10 mm. Wiatr o średniej prędkości od 20 km do 30 km/h, w porywach do 45 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, z południa i południowego zachodu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Krakowscy urzędnicy w związku z poprawą pogody i wzrostem temperatury, apelują również do zarządców nieruchomości, by ze względów bezpieczeństwa przechodniów, usuwali zwisające z dachów sople lodowe i nawisy śnieżne. "Tak obfitych opadów śniegu nie było w naszym mieście od kilkunastu lat. Pokrywa śnieżna sięgnęła 30 cm. Nadal trwa usuwanie skutków" - dodają.

Przypominamy również właścicielom, zarządcom i użytkownikom nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów tymczasowych oraz budynków wielkopowierzchniowych, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, o obowiązku usuwania śniegu z dachów, powstających sopli oraz odśnieżania chodników (zgodnie z art. 5, ust.1, pkt. 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Zalegający śnieg na dachach oraz powstające sople zagrażają życiu i zdrowiu przechodniów. Grube warstwy śniegu na dachach mogą także doprowadzić do katastrof budowlanych.

Mieszkańcy Krakowa mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników – mailowo: [email protected]; telefonicznie: 12 646 23 61.

Koniec zimy? Pogoda na poniedziałek

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami deszczu marznącego powodującego gołoledź. W górach słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C, w rejonach podgórskich od -3°C do 0°C, na Podhalu lokalnie -5°C, wysoko w Beskidach od -5°C do -3°C, na szczytach Tatr około -7°C. Temperatura minimalna w górach wystąpi wieczorem, potem wzrost o około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, nad ranem w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h, do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, nad ranem w porywach do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie duże, przejściowo większe przejaśnienia. Opady deszczu, miejscami możliwe również opady deszczu ze śniegiem, na wschodzie regionu i południu regionu możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź, zwłaszcza przed południem. W górach powyżej 1300 m n.p.m opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 3°C, w obszarach oddziaływania efektu fenowego lokalnie 5°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 2°C, wysoko w Tatrach około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, po południu umiarkowany i dość silny w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h), początkowo w porywach do 90 km/h, później w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Za co można dostać mandat w zimie?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ostrzeżenie IMGW. Koniec zimy? Roztopy, uważajcie na sople i nawisy śnieżne - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto