MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Optymistyczna barbórka?<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

Edyta BANASIK-KOSOWSKA
Górnicy z 95-letniej kopalni Janina w Libiążu  spotkali się wczoraj z okazji Barbórki w wyremontowanej cechowni przed obliczem patronki - świętej Barbary<p>
Fot. Edyta BANASIK-KOSOWSKA
Górnicy z 95-letniej kopalni Janina w Libiążu spotkali się wczoraj z okazji Barbórki w wyremontowanej cechowni przed obliczem patronki - świętej Barbary<p> Fot. Edyta BANASIK-KOSOWSKA
Górnicy z kopalni Janina w Libiążu świętowali wczoraj nie tylko coroczne święto barbórkowe. Uroczystości połączono z jubileuszem 95-lecia kopalni oraz z 20-leciem istnienia Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników ...

Górnicy z kopalni Janina w Libiążu świętowali wczoraj nie tylko coroczne święto barbórkowe. Uroczystości połączono z jubileuszem 95-lecia kopalni oraz z 20-leciem istnienia Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników KWK Janina.

Obchody rozpoczęły się nabożeństwem. Biskup Kazimierz Nycz i Janusz Sepioł, marszałek Małopolski, złożyli życzenia pracownikom. Marszałek zapewnił, że będzie zabiegał o to, by kopalnia nie znalazła się na liście przeznaczonych do likwidacji. Podobne opinie wyrazili senator RP, Bogusław Mąsior i Jerzy Adamik, wojewoda Małopolski.

- Kopalnia Janina od 1907 r. wpisana jest w krajobraz Libiąża i w świadomość mieszkańców. Jest największym zakładem pracy w gminie Libiąż i trzecim co do wielkości zatrudnienia w województwie małopolskim. Górnicy to ludzie twardzi i zahartowani, ale jednocześnie otwarci na zmiany - mówił Jerzy Wróbel, dyrektor kopalni. Poinformował, że przy współpracy z zarządem NSW SA opracowany został skuteczny program restrukturyzacji kopalni. Podkreślił, że stanie się stabilnym miejscem pracy. Obecnie zatrudnia 2.984 pracowników.

- Dziś z okazji święta każdy z pracowników zadaje sobie pytanie, jaka jest przyszłość przed naszą kopalnią. Bez niej Libiąż i okolice nie są w stanie normalnie żyć - powiedział senator Bogusław Mąsior przypominając, że wojewoda Jerzy Adamik podczas pierwszej wizyty na ziemi chrzanowskiej odwiedził właśnie Janinę. - Kopalnia ma złoża, które można eksploatować przez wiele dziesiątków lat. Jan Kurp prezes Południowego Koncernu Energetycznego wyraził wolę włączenia jej do PKE. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak się stało. Jestem przekonany, że ani Janina ani Brzeszcze nie będą należeć do grupy kopalń likwidowanych.

- Patrząc na zaproszonych gości można wywnioskować, że wspólnymi siłami będą w stanie pomóc kopalni i za rok, gdy się tu spotkamy, powiemy, że zrobiliśmy wszystko, by ją ocalić - dodał wojewoda Jerzy Adamik.

Biskup Kazimierz Nycz poświęcił dwie nowe tablice pamiątkowe ufundowane z okazji jubileuszu 95-lecia kopalni i 20-lecia NZZP KWK Janina. - Niech przypominają o tradycji i prowadzą w przyszłość - mówił.

W uroczystościach wzięli udział, m.in. samorządowy z gmin powiatu chrzanowskiego, a także zasłużeni dyrektorzy kopalni Janina - Jan Łyp, Stanisław Deja i Antoni Wiażewicz oraz poprzedni naczelni inżynierzy - Tadeusz Gruber, Andrzej Lebiedzki, Ireneusz Stanecki i Wiktor Trębacz.

Uroczysta akademia po raz pierwszy od siedmiu lat odbyła się na terenie cechowni, a nie w świetlicy. Z okazji jubileuszu została ona specjalnie wyremontowana. Wielu pracowników zostało odznaczonych za swą pracę. Listę nazwisk publikujemy na stronie IV. Dla górników wystąpiły dzieci ze studia tańca Flesz i zespołu Plus działających w LCK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto