Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux

Jaki odkurzacz wybrać: workowy czy bezworkowy, w co powinien być wyposażony, jaką powinien mieć moc – takie pytania zadaje sobie wielu klientów elektromarketów, którzy zastanawiają się nad zakupem urządzenia do sprzątania podłogi i dywanów w pomieszczeniach mieszkalnych.

Choć w ostatnich latach technologia się rozwinęła i na rynku pojawia się wiele urządzeń, które nie muszą już używać worka filtracyjnego, to nadal klasyczny sprzęt cieszy się dużym zainteresowaniem i jest polecany przez wielu użytkowników. Wynika to z jego szeregu zalet – nie tylko z faktu, iż nowe odkurzacze są także coraz bardziej energooszczędne i ciche.

Jak działają odkurzacze workowe?

Odkurzacz workowy to urządzenie, które jest najprostsze w swojej konstrukcji. Jak on działa? Zassane zabrudzenia trafiają w nim do worka filtracyjnego wykonanego z papieru lub materiałowego (np. bawełnianego), o pojemności nawet 5 litrów. Worek papierowy po zapełnieniu wystarczy wyciągnąć, wyrzucić i wymienić na nowy. Worek bawełniany nadaje się z kolei do wielorazowego użytku. Uchodzi jednak za mniej szczelny i gdy się go opróżni, kurz może wzbić się w powietrze, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików.

Gdy zanieczyszczenia dostaną się już do worka, następuje ich podział oraz oddzielenie od strumienia powietrza. Takie zassane powietrze przepływa dodatkowo przez filtr główny lub filtr turbiny, gdzie zatrzymują się drobinki o mniejszych rozmiarach, które nie zostały pierwotnie odfiltrowane przez worek. Wśród nich znajdują się m.in. cząsteczki kurzu i drobne pyły.

Główne korzyści korzystania z odkurzaczy workowych

Odkurzacze workowe to urządzenia, których zakup jest korzystny. Wynika to przede wszystkim z takich kwestii jak:

  • niska cena i możliwość wyboru modelu w wielu rozmiarach oraz wersjach kolorystycznych,
  • wysoki poziom szczelności worków - trafiające do nich zanieczyszczenia nie ulatniają się bowiem z powrotem do pomieszczenia. Atutem odkurzacza workowego jest także fakt, iż nie trzeba czyścić jego komory,
  • worki w takich urządzeniach mają właściwości filtrujące. W połączeniu z zamontowanym w urządzeniu właściwym filtrem sprawiają, że powietrze jest czystsze, a przez to bezpieczniejsze dla przebywających w mieszkaniu osób cierpiących na alergię,
  • tradycyjne odkurzacze workowe emitują mniejszy hałas (podawany w dB) niż urządzenia bezworkowe.

Odkurzacz workowy jest zatem doskonałym rozwiązaniem wówczas, gdy nie dysponujemy dużym budżetem i zależy nam na szybkim sprzątaniu. Jest on również sprzętem idealnym dla mieszkania, w którym przebywają alergicy szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Te wszystkie zalety odkurzaczy workowych sprawiają, że cieszą się one tak dużym zainteresowaniem w Polsce. Przykładem są produkty marki Electrolux.

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy, który spełni oczekiwania? Oprócz ceny wystarczy, że przeanalizujemy jego podstawowe parametry, jak np. zużycie energii, pojemność worka, poziom hałasu czy też długość kabla (w niektórych urządzeniach nawet 11-12 metrów). W razie wątpliwości, jaki wybrać model dla siebie, przed zakupem warto skonsultować się z doradcą klienta w sklepie lub zasięgnąć opinii na forach.

Odkurzacze bezworkowe – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Odkurzacze bez worka występują w dwóch zasadniczych typach. Pierwszy z nich to sprzęt z pojemnikiem na elementy stałe, do którego zasysane są wszelkie zabrudzenia. W takim urządzeniu strumień powietrza, w celu uzyskania wysokiej jakości filtracji, dodatkowo przechodzi przez faliste filtry HEPA. Po skończonej pracy musimy tylko wysypać do śmieci zgromadzone w pojemniku zanieczyszczenia i umieścić go na swoim miejscu.

Drugą z odmian odkurzaczy bezworkowych są urządzenia z filtrem wodnym. W ich przypadku strumień powietrza z zabrudzeniami przechodzi przez pojemnik z wodą. Specjalny mieszalnik pozwala na pozostawienie w wodzie zabrudzeń stałych oraz kurzu i wypchnięcie oczyszczonego powietrza przez turbinę, na zewnątrz odkurzacza. Istotne jest każdorazowe opróżnianie go po wykonanej pracy. Wodę wraz z kurzem wylewamy np. do toalety lub zlewu. Zbiornik filtra wodnego musimy także dodatkowo wypłukać.

Zalety odkurzaczy bezworkowych

Odkurzacze bezworkowe to urządzenia, które są często wybierane przez klientów sklepów ze sprzętem AGD, ze względu na takie kwestie jak:

  • brak konieczności kupowania worków – jest to zatem urządzenie, które wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji,
  • jednakowa siła ssania (która maleje w odkurzaczach workowych wraz z zapełnianiem się worka),
  • pojemniki w odkurzaczach są bardzo często przezroczyste – możemy zatem zobaczyć stan ich zapełnienia bez otwierania, ale także z łatwością zauważyć, czy w pojemniku przez przypadek nie znalazły się cenne przedmioty (jak np. pierścionek lub kolczyk),
  • przy wyborze typu odkurzacza z filtrem wodnym lepiej oczyścimy wykładziny i dywany, a także usuniemy z pomieszczeń roztocza czy zarodniki grzybów.

Są to jednak urządzenia, które często mają wyższą cenę, szczególnie jeśli postawimy na odkurzacze bezprzewodowe i pionowe, dlatego odkurzacze workowe są dla nich doskonałą alternatywą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto