Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy plac Wolnica będzie drewniany

Kini
Kini
W konkursie na koncepcję nowego placu Wolnica zwyciężyła tradycja. Projekt zakłada drewnianą powierzchnię z oryginalnymi detalami.

Na konkurs nadesłano 37 prac. Sąd konkursowy metodą selekcji wyłonił w finale projekt pracowni Lewicki - Łatak. Teraz jej autorzy przystąpią do procedury uzyskania decyzji lokalizacyjnej. Pomysł będzie weryfikowany technicznie, a dopiero potem firma przystąpi do konkretnych działań budowlanych.

Nagrodę przyznano za oryginalne rozwiązanie nawierzchni w postaci drewnianej posadzki. - Nawiązuje ona do historii miasta (średniowieczne drewniane bruki), ale też posiada związek znaczeniowy z Muzeum Etnograficznym, mieszczącym się w budynku dawnego ratusza przy placu Wolnica. Drewniana posadzka zapewnia ciepło  oraz umożliwia organizację imprez o różnym charakterze - powiedział przewodniczący sądu konkursowego i zarazem główny architekt miasta Andrzej Wyżykowski.

Plac będzie uwzględniał potrzeby bardzo różnych osób i instytucji
- Posadzka ma zachęcać ludzi do przebywania na placu. Ma to być miejsce dostępne dla wszystkich, także dla niepełnosprawnych, wiec będzie pozbawiony barier architektonicznych. Ma służyć do chodzenia po niej, tańczenia, zabawy, czy organizowania imprez. Dodatkowo, projektując nie chcieliśmy tworzyć nawierzchni placu, która by kontrastowała z obiektami znajdującymi się wokół niego. To pierwszy tego typu plac drewniany w Polsce - mówił współtwórca nagrodzonej koncepcji, Kazimierz Łatak.

- Mamy nadzieję, że ta praca znajdzie uznanie tych, którzy będą przyjeżdżać do Krakowa. Tak, by mogli się pochwalić, ze byli na placu, jakiego nie ma nigdzie indziej w Polsce. Chcemy inspirować do zmiany wizerunku miasta poprzez przestrzeń publiczną. Tym samym, aby Kraków kojarzono z placem - mówi prezes firmy AMS

Po co konkurs?

- Gdybyśmy chcieli osiągnąć tylko wybrukowany plac, to nie organizowalibyśmy konkursu. Moglibyśmy zlecić taką pracę komukolwiek, poprzez ZIKiT. Na pewno znalazłoby się jakieś rozwiązanie, poprawne i zgodne ze wszystkimi wymaganiami. Ale konkurs, miał pewne przesłania, wynikające z uwarunkowań konserwatorskich, opinii społeczeństwa oraz planów rewitalizacji tego rejonu - powiedział przewodniczący sądu konkursowego i zarazem główny architekt miasta Andrzej Wyżykowski.

Glówną przesłanką konkursu było wyłonienie projektu placu jako miejsca wydarzeń i spotkań dla mieszkańców Krakowa oraz turystów. Organizowanie imprez lokalnych i miejskich, a także stworzenie miejsca dla zewnętrznej ekspozycji i pola działań dla Muzeum Etnograficznego. Dodatkowo, to miejsce znajduje się w ciągu łączącym Kazimierz i Podgórze, dwóch bardzo atrakcyjnych turystycznie dzielnic Krakowa, które wkrótce zostaną połączone kładką pieszo rowerową.

Wkrótce

Szczegółowej analizie zostanie poddane rozwązanie techniczne drewnianej posadzki. Wkrótce na fragmencie obecnego placu ma powstać testowy prototyp drewnianej nawierzni, tak aby poddać ją obserwacji przez okres trwania przygotowań projektowych i administracyjnych do przebudowy.


**To czwarty konkurs na zagospodarowanie krakowskich placów wygrany przez Biuro Projektów Lewicki Łatak.** Dwa projekty - Placu Bohaterów Getta i Zaułku Czartoryskich - już zrealizowano. Trzeci, dotyczący Placu Nowego na krakowskim Kazimierzu, czeka na realizację.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano polsko-czeskiemu zespołowi Bartłomiej Nawrocki i Jozef Kiszka, a dwa równorzędne wyróżnienia: Projektowi Praga z Warszawy oraz spółce UCS firmowanej przez Piotra Uherka.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto