Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy plac przed Wawelem cieszy się dużym powodzeniem. Salon Krakowa czy prowizorka?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pod Wawelem powstał plac z ławkami i stojakami na rowery.
Pod Wawelem powstał plac z ławkami i stojakami na rowery. Piotr Tymczak
Półtora roku temu wprowadzono zmiany w organizacji ruchu pod Wawelem. To spowodowało, że przy ul. św. Idziego (u wylotu Plant) wygospodarowano miejsce na mały plac. Umieszczono tam ławki. Dzięki umeblowaniu ten salon miasta cieszy się dużym powodzeniem wśród krakowian i turystów. Zwracają uwagę, że stan nawierzchni pozostawia tam wiele do życzenia. Przejdź do GALERII, by ocenić, czy przestrzeń miejska w tym miejscu została odpowiednio zagospodarowana i umeblowana.

Od połowy lutego 2021 roku pod Wawelem ograniczono ruch samochodowy. Mimo tego można zauważyć, że wciąż jest tam tłoczno. Wielu pieszych przechodzi tamtędy idąc z ul. Grodzkiej w kierunku Wawelu. Stacjonują tam meleksy, przejeżdżają dorożki i samochody (powinny tylko te z zezwoleniem). Jest też miejsce na zaparkowanie rowerów.

Przedstawiciele Urzędu Miasta przekonywali, że zmiany pod Wawelem na ul. św. Idziego i Podzamcze wprowadzono w ramach realizacji planu polityki transportowej miasta, a także dla poprawy jakości przestrzeni w parku kulturowym.

W związku ze zmianami ustawiono donice z kwiatami na skręcie z ul. św. Gertrudy w ul. św. Idziego. W taki sposób udało się wygospodarować nieco przestrzeni i powstał mały miejski plac przy Wawelu.

Wprowadzając zmiany pod Wawelem urzędnicy zapowiadali, że to początek, by w przyszłości przedyskutować, jak ma wyglądać zagospodarowanie obszaru u stóp Wawelu. Prognozowali, że dzięki wprowadzonym zmianom stworzy się bowiem miejsce, gdzie ludzie będą chcieli przebywać. Tak też się stało.

Miasto zrezygnowało natomiast z pomysłu budowy linii tramwajowej, która miała przebiegać z ul. św. Gertrudy ulicami św. Idziego, Podzamcze i Straszewskiego. Urzędnicy wycofali się z tego, ponieważ zgody na takie rozwiązanie nie wyraziła Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Przypomnijmy, że wprowadzenie strefy ograniczonego ruchu pod Wawelem spowodowało, że przejazd ulicami św. Idziego i Podzamcze jest możliwy tylko dla pojazdów upoważnionych do wjazdu do tej strefy:

  • mieszkańców z abonamentem postojowym typu K na sektor A1,
  • w godzinach 20-9 i 13-14 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej,
  • rowerzystów, dorożek konnych, pojazdów korpusu konsularnego, korpusu dyplomatycznego, komunikacji miejskiej, taksówek, poczty,
  • służb specjalnych, służb miejskich, oznakowanej pomocy medycznej,
  • dojeżdżających na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego na ul. Podzamcze, ul. św. Idziego i Zamku Królewskiego na Wawelu,
  • dojeżdżających do posesji ul. Grodzka 64,
  • zaopatrzenia posesji na ul. św. Gertrudy 26-29,
  • z zezwoleniem Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy plac przed Wawelem cieszy się dużym powodzeniem. Salon Krakowa czy prowizorka? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto