Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi ludzie będą planować Kraków

Piotr Rąpalski
Andrzej Banaś
W Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu trwa konferencja "Przyszłość Krakowa - szanse i zagrożenia". Zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba zapowiedziała powstanie zespołu, który dokończy prace nad studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa. To ogólny plan miasta, który powie co i gdzie można budować pod Wawelem przez długie lata. Wiadomo, że zespół będzie się składał z sześciu osób.

Zobacz także: Batalia o Wawel. Turyści chcą mieć prawo do robienia zdjęć

W jego skład wejdą urzędnicy, pani wiceprezydent oraz prof. Andrzej Wyżykowski główny architekt miasta, architekci spoza urzędu i specjalista od komunikacji. - Nie mogę zdradzać szczegółów dopóki nie podpiszemy umów - zastrzega Koterba. Zespołowi będzie pomagać miejskie biuro planowania przestrzennego. Wstępny projekt studium ma pojawić się do końca roku. W 2012 roku będą trwały konsultacje społeczne w dzielnicach z mieszkańcami.

Dokument miał powstać już w 2010 roku. Pracę nad nim prowadził ekspert z Warszawy prof. Jan Chmielewski. Jego zespół za swoją prace otrzymywali ok. 30 tys. zł miesięcznie, a rozpoczęła się ona jeszcze w 2008 roku. Na analizy i badania wydaliśmy setki tysięcy złotych. Jednakże zarówno radni miejscy, jak i krakowscy architekci oraz urbaniści bardzo krytycznie wypowiedzieli się na temat wstępnych projektów profesora. Oburzali się na pomysły przesuwania ulic, obwodnic, czy poprowadzenia drogi przez park Jerzmanowskich. W tym roku Chmielewski pożegnał się z posadą pełnomocnika Jacka Majchrowskiego. Nowego studium ciągle jednak nie ma, a plany zagospodarowania przestrzennego tworzone są w oparciu o stary dokument z 2003 roku. Odbiega on od potrzeb mieszkańców i rzeczywistości co budzi konflikty społeczne.

Elżbieta Koterba zapowiedziała też, że jeszcze w tym roku miasto ogłosi międzynarodowy konkurs na koncepcje zagospodarowania olbrzymich terenów na wschodzie Krakowa - kombinatu, Wyciąża, Branic, Rybitw. - Ma to być odpowiedź jak rewitalizować te tereny, jakie formy działalności gospodarczej, funkcje mieszkaniowe i parkowe mają tam istnieć. Fundusze na konkurs są już zarezerwowane - mówi Koterba.

W Krakowie obowiązuje 85 planów zagospodarowania przestrzennego. Pokrywają powierzchnię 11, 9 tys.mkw. To 36,5 proc Krakowa. Koterba zapowiada, że do 2014 roku będzie to ok. 63 procent.

Wisła Kraków: po 25 latach otwarto wszystkie trybuny! Zobacz archiwalne zdjęcia remontowanego stadionu!

TOP 10 najwyższych budynków Krakowa [ZDJĘCIA]

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto