Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła rekonstrukcja w wawelskich pracowniach

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Zamek Królewski na Wawelu w ramach obchodów rocznicowych przygotował projekt "Grunwald 2010" na który składają się działania plastyczne, muzyczne oraz edukacyjne.

Jednym z głównych elementów projektu będzie wystawa "Na znak świętego zwycięstwa", która zostanie otwarta 15 lipca 2010, czyli dokładnie w rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Zaprezentowane na niej zostaną eksponaty związane z okresem największego triumfu oręża polskiego, a wśród nich będzie można podziwiać 56 chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem (1410) i pod Nakłem (1431).

Sztandary i chorągwie krzyżackie zdobyte w tych bitwach jako wota zostały zawieszone przy ołtarzu świętego Stanisława w Katedrze Wawelskiej, gdzie przetrwały aż do Potopu Szwedzkiego (1655).

Nie wiadomo, jakie były ich dalsze losy. Na szczęście rozumiejąc znaczenie tych chorągwi, wielki polski historyk Jan Długosz w roku 1448 postanowił utrwalić je dla potomnych. Tak doszło do powstania wielkiego dzieła Banderia Prutenorum, które zilustrował krakowski miniaturzysta Stanisław Durinka. Banderia to najsławniejszy zachowanym średniowiecznym katalogiem chorągwi i jest zabytkiem unikatowym w skali europejskiej.

Długosz w komentarzu do miniatur zawarł przesłanie dla przyszłych pokoleń, w którym napisał, że gdy czas zniszczy chorągwie rękopis Banderiów, powinien posłużyć do ich odtworzenia, co realizowano już wielokrotnie, odtwarzając część lub wszystkie chorągwie.

W 1937 roku takiej rekonstrukcji podjęto się w Zamku Królewskim na Wawelu. Uszyto wówczas z jedwabiu 30 replik. Cześć z nich została zagrabiona w maju 1940 roku przez hitlerowców, którzy wraz z egzemplarzem Banderów w uroczystej procesji przenieśli je do Malborka.

Po odzyskaniu niepodległości pracownicy zamku ujawnili 14 ukrytych przed Niemcami sztandarów. W roku 1962 do zachowanych 14 dorobiono kolejne 7 sztuk, w tym imponującą chorągiew Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena.

W 2008 roku z myślą o wystawie w 2010 na Wawelu w Pracowni Rekonstrukcji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczęto prace nad zrekonstruowaniem brakujących 36 sztandarów. Prace potrwają do października 2009.

Ekspozycja "Na znak świętego zwycięstwa" została objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto