MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nielegalne wakacje podczas roku szkolnego

Kini
Kini
Młodzież coraz częściej decyduje się na ucieczki ze szkoły. Zwłaszcza w tak dużym mieście, jakim jest Kraków, miejsc zapewniających rozrywki w czasie przeznaczonym na zajęcia jest bez liku. Jak radzą sobie służby porządkowe z młodymi ludźmi?

- W przypadku podejrzenia, że ktoś przebywa na wagarach Strażnicy Miejscy przeprowadzają rozmowę i proszą ucznia o podanie imienia i nazwiska oraz szkoły do której uczęszcza. Po uzyskaniu tej informacji patrol za pośrednictwem dyżurnego dzwoni do szkoły - mówi Marek Anioł rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej.

- Jeśli okazuje się, że uczeń ma w tym czasie lekcje i jest na wagarach, informuje się o tym fakcie rodziców, którzy decydują czy nieletniego puścić, czy zawieźć do domu lub szkoły. Dalsze kroki prawne – jeśli są konieczne, bo np uczeń systematyczne nie chodzi do szkoły, podejmuje szkoła - dodaje.

Straż Miejska powołała także służbę, która w szczególny sposób radzi sobie z młodzieżą, która między innymi reaguje na uchylanie się dzieci od chodzenia do szkoły. Jest nią tzw. Patrol Szkolna. To strażnicy patrolujący teren miasta ze szczególnym uwzględnieniem terenów wokół szkół, dróg dojścia do nich oraz miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży.

- Zadaniem patrolu szkolnego jest reagowanie na wszelkie czyny zabronione, ze szczególnym uwzględnieniem czynów popełnianych przez osoby nieletnie, wobec osób nieletnich, a także przypadki dewastowania infrastruktury placówek oświatowych. Strażnicy patrolu szkolnego uczestniczą w prowadzonych działaniach profilaktycznych - mówi Marek Aniół.

Zazwyczaj osobami, które zgłaszają się z prośbą o pomoc do Patrol są dyrektorzy szkół, policja oraz Straż Miejska - dodaje.

Do zadań patrolu należy w szczególności:

  • patrolowanie przydzielonego rejonu służbowego ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się w tym rejonie placówek oświatowych,
  • piesze patrolowanie rejonu bezpośrednio przyległego do szkół i boisk szkolnych,
  • podejmowanie interwencji na wezwanie szkoły,
  • reagowanie na zdarzenia o charakterze chuligańskim, kradzieże, zażywanie i handel substancjami odurzającymi, wymuszenia i rozboje, reagowanie na zdarzenia związane ze sprzedażą nieletnim i spożywaniem przez nich lub osoby dorosłe wyrobów alkoholowych,
  • reagowanie na zdarzenia związane ze sprzedażą nieletnim i używaniem przez nich wyrobów tytoniowych, reagowanie na uchylanie się dzieci od obowiązku szkolnego,
  • kontrola miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży,
  • współpraca z dyrekcjami szkół i pedagogami szkolnymi,
  • uczestniczenie w spotkaniach informacyjnych, dotyczących zadań, kompetencji i funkcjonowania patrolu szkolnego.

Jak wynika z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy ma prawo do nauki, która jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Nakaz ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

Po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełnia się poprzez:

  • uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej, zajęcia realizowane w formach pozaszkolnych w placówkach publicznych i niepublicznych czy przygotowanie zawodowe u danego pracodawcy.
  • Udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno- wychowawczych.
  • Naukę poza szkołą, na wniosek rodziców. Dziecko takie, otrzymuje świadectwo ukończenia poszczególnych klas na podstawie egzaminów klasyfikacyjnych.

Materiały pomocnicze:

* Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami)


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto