MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie możemy zostać na peronie

rtk
Informatyzacja systemu bankowego i bezpieczeństwa sektora to kluczowa sprawa w sytuacji, gdy zamierzamy znaleźć się w Unii Europejskiej oraz Unii Gospodarczo-Walutowej.

Informatyzacja systemu bankowego i bezpieczeństwa sektora to kluczowa sprawa w sytuacji, gdy zamierzamy znaleźć się w Unii Europejskiej oraz Unii Gospodarczo-Walutowej. Musimy więc spełnić wszelkie wymogi europejskiego systemu bankowo-walutowego. Propagowaniu tych celów służy dwudniowa konferencja zorganizowana przez Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe.

W społeczeństwie informacyjnym mamy coraz więcej zjawisk poprzedzanych literką ,e". Jest więc e-gospodarka, e-handel, e-rozrywka, a nawet e-medycyna. Funkcjonowanie tych systemów zależy od bezpieczeństwa i sprawności przebiegu każdej, najdrobniejszej operacji. Jak zauważył prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH, specjaliści od ochrony danych muszą się skutecznie ściagać z hackerami, bo nawet najlepsze programy obronne to tylko fortyfikacje z ubiegłych wojen.

- Statystyka - która nawiasem mówiąc, jak kostium bikini: wiele odsłania, ale zakrywa to co najważniejsze - dowodzi, że większość włamań do systemów komputerowych wiąże się z błędem człowieka. Ileż to razy widziałem kartki z hasłem przyklejone obok ekranu komuputera (żeby nie zapomnieć), jakże często hasła takie są notowane flamastrem na odwrocie komputerowej klawiatury! - twierdzi prof. Tadeusiewicz.

Nawet najlepsze systemy i szyfry przestają być jednak skuteczne wobec ogromnego wzrostu mocy obliczeniowej komputerów, którymi może się dziś posłużyć niemal każdy. Trzeba więc dbać o równowagę między bezpieczeństwem, które utrudnia życie, a łatwością posługiwania się systemami.

- I nie ulega wątpliwości, że jesteśmy na elektronikę skazani. Pewnie, można spóźnić się na ten pociąg, ale gwarantuję, że na tym pustym peronie będzie bardzo biednie i smutno! - dodaje Ryszard Tadeusiewicz.

- Kiedyś uczyliśmy młodych przedsiębiorców podstaw ekonomii kapitalistycznej, uczyliśmy wolnego rynku. Dziś najważniejsze są nowoczesne technologie, teleinformatyka, a przy tym bezpieczeństwo wszystkiego, co się z elektroniką wiąże - podkreśla prezes Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego Tadeusz Syryjczyk.

Inicjatorem tej, jak i poprzedniej konferencji poświęconej roli elektronizacji w nowoczesnej gospodarce jest członek władz KTP Wacław Krzyżak i warto mu tej inicjatywy pogratulować.

- Krakowskie środowisko informatyków jest bardzo silne - podkreślił wiceprezes NBP Tadeusz Pasikowski, zajmujący się m.in. sprawami elektronizacji usług bankowych. - Dobrze, że krakowskie Towarzystwo jest jak przed laty zawsze bliskie najważniejszym mechanizmom przemian.

od 7 lat
Wideo

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto