Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z AGH nauczą się promować wynalazki. Staż w USA ma ich nauczyć, jak zarobić na wiedzy

Magdalena Stokłosa
Robot inspekcyjny R-bot, który wykorzystuje system wizji 3D
Robot wyposażony został w system wizji stereo bazującej na widzeniu ludzkim. Sam zmienia swoją długość i wysokość. Może mierzyć się z wysokimi przeszkodami, kiedy jest rozłożony, i wjechać do bardzo niskiego tunelu, kiedy jest złożony. Jego autorem jest student Politechniki Krakowskiej.
Robot inspekcyjny R-bot, który wykorzystuje system wizji 3D Robot wyposażony został w system wizji stereo bazującej na widzeniu ludzkim. Sam zmienia swoją długość i wysokość. Może mierzyć się z wysokimi przeszkodami, kiedy jest rozłożony, i wjechać do bardzo niskiego tunelu, kiedy jest złożony. Jego autorem jest student Politechniki Krakowskiej. Andrzej Banaś
Co roku na krakowskich uczelniach powstaje wiele nowych wynalazków i technologii (patrz ramka obok). Hybrydowy rower czy bransoletka pomagająca niewidomym mogłyby trafić do masowej produkcji. Niestety, wynalazkami trudno zainteresować przedsiębiorców. Staż w USA ma pomóc naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej to zmienić.

Czytaj także: W Krakowie woda z kranu jak mineralna

Od października pięcioro młodych badaczy z AGH wyjedzie na dwumiesięczne staże do prestiżowych amerykańskich uczelni, m.in. na uniwersytety Harvarda i Stanford. Krakowskich naukowców wybrano z prawie 300 chętnych. W sumie na staż pojedzie 40 osób z całego kraju. Sfinansuje go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj także: Oto Ozi, rower hybrydowy studentów z AGH [ZDJĘCIA, VIDEO]

Naukowcy mają się tam dowiedzieć, jak zainteresować swoimi wynalazkami i technologiami biznesmenów i osoby związane z przemysłem. Tak aby ich wiedza i odkrycia nie trafiały już do szuflady, ale pozwoliły zarobić. Mgr inż. Weronika T. Adrian, jedna z uczestniczek stażu, ma nadzieję, że pewne amerykańskie rozwiązania uda się przenieść na nasz grunt.

- Liczę też, że te staże będą kolejnym krokiem ku zmianie mentalności i przełamania podejścia charakteryzującego się stwierdzeniami typu "To się nie uda", "Dlaczego my mielibyśmy to robić?" - mówi badaczka zajmująca się sztuczną inteligencją.

Podobnego zdania jest prof. Ryszard Tadeusiewicz, kierownik Katedry Automatyki AGH. Profesor zauważa, że wielu uczonych tworzy coś przełomowego i na tym poprzestaje. Tymczasem na niejednym pomyśle można nieźle zarobić. - Oczywiście czasem ponosi się porażki, lecz gdy się uda, koszty zwracają się z nawiązką. Musimy nauczyć się odwagi - podkreśla prof. Tadeusiewicz.

Czytaj także: Czterośmigłowiec, czyli quadcopter z krakowskiej uczelni

W ciągu ostatniego roku akademickiego na krakowskich uczelniach powstało wiele wynalazków. Inne są w trakcie przygotowania. Na Uniwersytecie Rolniczym trwają prace nad aparatem do dojenia krów, który jednocześnie diagnozuje stan zdrowia zwierzęcia i pozwala np. na wykrycie ciąży. Prof. Leszek Wojnar z Politechniki Krakowskiej pracuje nad precyzyjną i nieinwazyjną metodą pozwalającą na diagnozowanie ryzyka złamań kości u osób cierpiących na osteoporozę. Z kolei doktorant z ASP Michał Kracik zaprojektował hełm do nowoczesnego skafandra kosmicznego.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać. Rozmowy w cztery oczy

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto