MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy i biznes wspólnie tworzą narzędzia informatyczne do zarządzania małymi i średnimi firmami

Redakcja
Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica 
w Krakowie we współpracy z Politechniką Poznańską oraz specjalistami firmy Softhis pracują nad systemem inteligentnego wspomagania zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

W ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań 
i Rozwoju w ciągu trzech lat partnerzy zamierzają wypracować nowatorską technologię zarządzania małymi i średnimi firmami, która ma poprawić jakość działania firm, usprawni zarządzanie m.in. projektami czy kontaktami z klientami oraz uporządkuje działania poszczególnych działów.

Zespół z AGH, Politechniki Poznańskiej oraz firmy Softhis przygotowuje rozwiązanie, które będzie na tyle uniwersalne, aby mogły z niego korzystać różnorodne firmy z sektora usług. Wdrożenie obecnych na rynku rozwiązań jest kosztowne i dedykowane przede wszystkim dużym firmom. Finalne oprogramowanie, nad którym pracuje zespół ma na celu wspomaganie zarządzania, decyzji i planowania strategicznego właśnie 
w małych i średnich przedsiębiorstwach.

„Dzięki rozwiązaniu nad którym pracujemy, mali i średni przedsiębiorcy będą w stanie łatwiej i szybciej dopasować narzędzia do wspomagania zarządzania ich przedsiębiorstwem. Oparcie tych narzędzi o wizualne modele logiki biznesowej, w tym procesy, reguły i ontologie, pozwoli niebędącym informatykami menadżerom na aktywne branie udziału 
w dostosowywaniu tych narzędzi do ich potrzeb. Co więcej, przyjęte rozwiązania powinny również poprawić możliwości adaptowania narzędzi wraz ze zmieniającą się sytuacją firmy. Projekt jest realizowany na bazie wcześniejszych badań naukowych naszego zespołu i co istotne przy zaangażowaniu przedsiębiorców – potencjalnych przyszłych użytkowników systemu” – mówi dr hab. inż. Grzegorz J. Nalepa, lider zespołu GEIST z AGH.

"Wykorzystanie metod i technologii inteligentnego przetwarzania informacji biznesowej od lat jest przedmiotem zainteresowania wielkich koncernów informatycznych. Niestety, najczęściej efekty tych prac są kierowane do wielkich korporacji. My chcemy przybliżyć najnowocześniejsze technologie informatyczne małym i średnim przedsiębiorstwom, gdyż to one są motorem napędowym gospodarki na całym świecie. Zależy nam również, aby wypracowane rozwiązania były dostępne w modelu SaaS, likwidując tym samym barierę wysokich kosztów wdrożenia nowego oprogramowania w firmach" – stwierdził Łukasz Rzepecki, Prezes Zarządu Softhis.

Projekt, składający się z czternastu części, został rozdzielony pomiędzy trzech partnerów, uwzględniając ich kompetencje badawcze oraz możliwości techniczne. Przedmiotem badań będzie wieloaspektowe, syntetyczne podejście do reprezentacji i przetwarzania danych biznesowych, uwzględniające semantyczny opis zasobów, procesową charakterystykę działania i modelowanie regułami biznesowymi. Metody, wokół których skoncentrowany będzie wysiłek badawczy, obejmują technologie Semantic Web, zarządzanie procesami i regułami biznesowymi, a także elementy uczenia maszynowego.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto