MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narty w Małopolsce: nowe miejsce na zimową zabawę. Trasy zjazdowe pod szczytem Babiej Góry zostaną udostępnione od soboty 4 lutego 2023

Emil Hoff
Babiogórski Park Narodowy zdecydował się na udostępnienie narciarzom czterech tras na zboczach Babiej Góry od soboty 4 lutego 2023. Chętni muszą jednak przestrzegać zasad. Od ich zachowania zależy, czy trasy będą udostępniane także w kolejnych latach.
Babiogórski Park Narodowy zdecydował się na udostępnienie narciarzom czterech tras na zboczach Babiej Góry od soboty 4 lutego 2023. Chętni muszą jednak przestrzegać zasad. Od ich zachowania zależy, czy trasy będą udostępniane także w kolejnych latach. Wojciech Matusik / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Ferie zimowe w Małopolsce trwają w najlepsze. Świetnie się składa, że właśnie od soboty 4 lutego 2023 r. zostaną udostępnione nowe trasy narciarskie dla miłośników białego szaleństwa z regionu i całej Polski. Na otwarcie stoków zdecydowały się władze Babiogórskiego Parku Narodowego. To pilotażowy sezon – od zachowania narciarzy będzie zależeć, czy trasy zostaną udostępnione także w kolejnych latach.

Spis treści

Narty w Małopolsce? Nowe trasy dostępne od soboty. Babia Góra otwiera się na narciarzy

Już w sobotę 4 lutego 2023 narciarze z Małopolski zyskają nowe miejsce do szusowania. Władze Babiogórskiego Parku Narodowego zdecydowały się udostępnić trasy zjazdowe w partiach szczytowych masywu Babiej Góry.

Ten sezon ma być pilotażowy, a pracownicy parku będą oceniać, w jakim stopniu turyści stosują się do obowiązującego regulaminu. Jeśli narciarze będą trzymać się zasad, trasy narciarskie na Babiej Górze być może będą udostępniane także w kolejnych latach.

Narciarzy obowiązuje jednak kilka zasad. Przede wszystkim władze Babiogórskiego Parku Narodowego chcą zapewnić spokój zwierzętom.
Narciarzy obowiązuje jednak kilka zasad. Przede wszystkim władze Babiogórskiego Parku Narodowego chcą zapewnić spokój zwierzętom. Wojciech Matusik / Polska Press

Czytaj też: Gdzie na narty w Małopolsce? Ranking stoków narciarskich. Najdłuższy stok ma ponad 8 kilometrów długości

Babia Góra zaprasza narciarzy, czyli szusowanie na Diablaku

Babia Góra to masyw w Beskidzie Żywieckim. Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m n.p.m.). To zarazem najwyższa polska góra poza Tatrami i jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Miejscową przyrodę od 1954 r. ochrania Babiogórski Park Narodowy.

Czytaj też: Gdzie najtaniej na narty w Polsce? TOP 13 ośrodków z najtańszymi skipassami na ferie 2023. To zestawienie może Was zaskoczyć

Narty na Babiej Górze. Gdzie można szusować?

Narciarze, którzy chcą poszaleć na nartach w Babiogórskim Parku Narodowym, muszą stasować się do regulaminu. Przede wszystkim na nartach można zjeżdżać tylko po wyznaczonych trasach. Od soboty zostaną udostępnione cztery:

 1. Polana Krowiarki - Górny Płaj – Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Diablak – Sokolica – Polana Krowiarki
 2. Polana Krowiarki – Diablak – Polana Krowiarki
 3. Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny – Żywieckie Rozstaje – granica Parku (szlak dwukierunkowy)
 4. Markowe Szczawiny – szlakiem czarnym na Dejakowe Szczawiny – do Dolnego Płaju – drogą do szlaku zielonego – Zawoja Markowa

Trasy zostały wytyczone z uwzględnieniem potrzeb zwierząt, zarówno tych aktywnych zimą, jak i zapadających w sen zimowy. Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego to dobro zwierząt stanowi priorytet.

Mapa dostępnych tras została opublikowana na Facebooku Babiogórskiego Parku Narodowego.

Jeśli pilotażowy sezon narciarski na Babiej Górze okaże się sukcesem, narciarze będą mogli tu szusować także w kolejnych latach.
Jeśli pilotażowy sezon narciarski na Babiej Górze okaże się sukcesem, narciarze będą mogli tu szusować także w kolejnych latach. Wojciech Matusik / Polska Press

Czytaj też: Najlepszy tor saneczkowy w Polsce? Internauci zachwyceni Sankolandią. Ile kosztują zjazdy? Czy jest transport na górę? Odpowiadamy

Najważniejsze zasady, których muszą przestrzegać narciarze

Najważniejsze zasady obowiązujące na trasach narciarskich na Babiej Górze to:

 • Na trasach można jeździ tylko w terminach wyznaczonych przez władze parku. Ostatecznym terminem końca sezonu jest 31 marca.
 • Na trasach narciarskich obowiązuje zakaz poruszania się pieszo.
 • Na trasach pieszych i narciarskich pierwszeństwo mają piesi
 • Jeśli narciarz jest świadkiem wypadku na stoku, ma obowiązek poinformować o tym GOPR
 • Babiogórski Park Narodowy rezerwuje sobie prawo do okresowego zamykania tras narciarskich ze względu na bezpieczeństwo narciarzy lub dobro zwierząt.

Babiogórski Park Narodowy - bilety

Należy pamiętać, że wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego jest płatny. Ceny na szczęście są niewysokie.

 • Bilet zwykły kosztuje 7 zł.
 • Bilet ulgowy kosztuje 3,50 zł.

Źródło: Babiogórski Park Narodowy

Babia Góra od dawna przyciąga turystów pieszych, ale władze parku ogłosiły, że w tym roku udostępnią na zimę także trasy do jazdy na nartach.Na zdjęciu:
Babia Góra od dawna przyciąga turystów pieszych, ale władze parku ogłosiły, że w tym roku udostępnią na zimę także trasy do jazdy na nartach.

Na zdjęciu: wschód słońca na Babiej Górze, 2014. Wojciech Matusik / Polska Press

Czytaj też: 10 zasad jazdy na nartach, które musisz znać. Jak wyprzedzać, kto ma pierwszeństwo? Sprawdź poradnik: bezpieczne ferie

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Jak się zachować w Parku Narodowym?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, jak należy zachowywać się w lasach i parkach narodowych.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narty w Małopolsce: nowe miejsce na zimową zabawę. Trasy zjazdowe pod szczytem Babiej Góry zostaną udostępnione od soboty 4 lutego 2023 - Strona Podróży

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto