Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK: Od soboty mnóstwo zmian

piechurek9
piechurek9
Wakacyjne rozkłady, nowa linia ze Złocienia na Bieżanów, ograniczenia oraz likwidacje niektórych tras, zmiany nazw przystanków, a na deser parada zabytkowych pojazdów - to tylko niektóre atrakcje, czekające nas tego weekendu. Sprawdź szczegóły!

Wakacyjne rozkłady

Przede wszystkim od 26 czerwca (sobota) zostaną wprowadzone zmiany bądź ograniczenia w kursowaniu linii tramwajowych i autobusowych na okres wakacji szkolnych oraz akademickich. Ograniczenia oznaczać będą mniejszą ilość kursów w ciągu dnia i dotkną wszystkie linie tramwajowe oraz większość autobusowych.

Dla przykładu, linie tramwajowe kursujące obecnie co 10 minut, za wyjątkiem linii nr 50, jeździć będą co kwadrans. Kolejnym przykładem są linie 502 i 522, dla których również przygotowano spore zmiany. W dni powszednie kursować będą tak, jak w weekend (tj. co 40 minut). Tylko linie obsługiwane przez Mobilis (152, 178 i 304) nie zmienią rozkładów w ogóle.

Linia 72 zostanie zlikwidowana, zaś 17 do odwołania kursować będzie tylko na trasie podstawowej z Os. Piastów na Kopiec Wandy. Kursy na trasie wariantowej do Walcowni zostaną zawieszone.

Na okres wakacji szkolnych zawieszone będą także linie autobusowe nr 104, 141, 149, 169, 437, 451 oraz kursy wariantowe linii 151 na odcinku Pod Fortem - Os. Kliny. Z kolei na czas wakacji akademickich zawieszona zostanie linia 409.

Zmiany nazw przystanków

Od soboty pięć przystanków w aglomeracji krakowskiej zmieni swoją nazwę, z czego dwa znajdują się przy Bonarce. I tak: Kamieńskiego zmienia nazwę na Kamieńskiego I (dot. linii 103), Naftobudowa na Kamieńskiego (dot. 103, 144, 173, 179, 184, 304 i 610), Techma przemieni się w Sławka (dot. 179 i 610), Wydział Farmacji UJ w Wydział Farmaceutyczny UJ (dot. linii 103), a przystanek Zelczyna II zmieni nazwę na Zelczyna Sklep (dot. 223 i 235).

Ponadto na okres wakacji szkolnych tymczasowo zawieszone będzie funkcjonowanie przystanku Malborska Szkoła, dla linii 107 i 184, zlokalizowanego na ul. Malborskiej w kierunku ul. Kamieńskiego (dla kursów wariantowych w dni powszednie). Od soboty na stałe zostanie uruchomiona nowa para przystanków - Armii Krajowej (dla linii 501).

Nowa linia nr 183 połączy Os. Złocień z Bieżanowem Nowym

Od najbliższej soboty uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa, oznaczona numerem 183, kursująca na trasie: Złocień - Agatowa - przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Półłanki - Półłanki - Bieżanowska - Mała Góra - Ćwiklińskiej - Aleksandry - Bieżanów Nowy. Nowa linia zawiezie mieszkańców Złocienia na Bieżanów w zaledwie 6 minut. Na jej trasie znajdzie się 5 przystanków, a kursować będzie codziennie (w godz. 4.30 - 23.00). Jej częstotliwość w dni powszednie wyniesie 30 minut w okresie szczytów komunikacyjnych, zaś w weekendy oraz w dni robocze poza szczytem - 40 minut.

Jak widać, zmiany dotkną głównie rejon Złocienia oraz ul. Półłanki. W związku z tym, swoją trasę zmieni linia 108. Do tej pory kursowała z Łagiewnik na os. Złocień. Od soboty jej trasa ulegnie modyfikacji i pokryje się z trasą linii 157, która zostanie zlikwidowana. Tak więc od 26 czerwca linia 108, jadąc ul. Półłanki skręci przed Złocieniem w ul. Nad Drwiną i dojedzie do pętli na tejże ulicy. Częstotliwość kursowania nie ulegnie zmianie, z zastrzeżeniem, że po korekcie linia 108 zakończy kursowanie już ok. godz. 20.

Bilety okresowe wykupione na linię 108 przed zmianą trasy (tj. do dnia 25 czerwca włącznie), zachowują ważność do końca okresu ważności znajdującego się na bilecie: na dotychczasowej oraz na nowej trasie linii 108, a także w autobusach linii 125 na odcinku Szklarska - Złocień.


Fot. Grzegorz Pękała

Tymczasowa zmiana trasy i przystanków linii 102

W sobotę rozpocznie się remont na ul. Chełmskiej. W związku z tym aż do odwołania autobusy linii 102 będą kursować po czasowo zmienionej trasie: od ronda w Chełmie w obu kierunkach autobusy będą jeździć trasą objazdową, tj. ul. Olszanicką i Leśmiana, a od skrzyżowania Leśmiana/Rzepichy stałą trasą do Zakamycza. Nieczynny będzie przystanek Chełmska (w obu kierunkach).

W kierunku Zakamycza zostanie przeniesiony przystanek na pętli w Chełmie, który będzie zlokalizowany wspólnie z liniami 152, 292 i 902. Wspólny z powyższymi liniami będzie również przystanek Raczkiewicza (w obu kierunkach).

Przystanek Rzepichy n/ż w obu kierunkach zostanie przeniesiony na ul. Rzepichy, w rejon skrzyżowania z ulicą Jagiełka. Uruchomiony będzie także tymczasowy przystanek Leśmiana n/ż, na ul. Leśmiana (w kierunku Zakamycza), po skręcie w lewo z ul. Olszanickiej, a przed skrzyżowaniem z ulicą Nad Źródłem. Przystanek będzie funkcjonować jako dwukierunkowy.

Planowany termin zakończenia remontu ul. Chełmskiej wyznaczony został na 31 sierpnia 2010 roku.

Parada zabytkowych pojazdów w niedzielę, 27 czerwca 2010 roku

Po serii zmian, w niedzielę o godz. 12.00 z zajezdni tramwajowej Podgórze wyruszy parada zabytkowych i nowoczesnych pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie. Wśród nich znajdą się m.in. tramwaj z 1912 roku, nazywany tradycyjnie "Gracówką", oraz najstarsze w Polsce, jeżdżące autobusy: Durant Rugby z 1929 i San H01 z 1959 roku. Oprócz pojazdów, którymi krakowianie jeździli kilkadziesiąt lat temu, w paradzie wezmą udział także nowoczesne tramwaje, którymi na co dzień podróżują pasażerowie w Krakowie.

Parada pojazdów z zajezdni tramwajowej Podgórze przejedzie do pętli na Cichym Kąciku następującą trasą: Rzemieślnicza, rondo Matecznego, Kalwaryjska, Krakowska, Stradomska, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, Straszewskiego i Piłsudskiego.

Chętni do przejazdu pojazdami, biorącymi udział w paradzie, będą mogli do nich wsiąść na czterech przystankach. Pierwszy będzie zlokalizowany przy ul. Rzemieślniczej, tuż przy bramie wyjazdowej z Zajezdni Tramwajowej Podgórze. Wejście będzie możliwe punktualnie o godzinie 12.00. Drugi raz parada zatrzyma się przy pl. Wolnica o 12.10, trzeci raz przy pl. Wszystkich Świętych o 12.17, a czwarty i zarazem ostatni przy krakowskich Błoniach, na przystanku Oleandry o godzinie 12.24.

Po dotarciu na pętlę Cichy Kącik uczestnicy parady będą mogli przez godzinę oglądać historyczne pojazdy. Zainteresowani będą mieli także możliwość przejazdu zabytkowymi autobusami, które zabiorą chętnych i okrążą krakowskie Błonia, zaś tramwaje pojadą z pętli Cichy Kącik do pętli na Salwatorze.

Oprócz parady zabytkowych pojazdów, 27 czerwca zostaną otwarte dla zwiedzających dwie zajezdnie: autobusowa na Woli Duchackiej i tramwajowa w Podgórzu. Obie będą otwarte dla zwiedzających w godz. 12 - 16. Chętni będą mogli zobaczyć od środka, jak wygląda miejsce, w którym autobusy i tramwaje są przygotowywane do ruchu.


W czerwcu w Krakowie: Krakowski Festiwal Filmowy | Selector Festival | Art Boom Festival | Noc Teatrów | Wianki 2010 | Festiwal Kultury Żydowskiej
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto