Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moje miasto. Czas na piłkarskie mistrzostwa świata w Krakowie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Stadion Wisły w Krakowie od lat czeka na ważny mecz z udziałem reprezentacji Polski.
Stadion Wisły w Krakowie od lat czeka na ważny mecz z udziałem reprezentacji Polski. Andrzej Banaś
W Krakowie i Małopolsce rozpoczynają się igrzyska europejskie. Już się mówi, że jak impreza zakończy się sukcesem, to Kraków ze słowackim Popradem mógłby kandydować do organizacji igrzysk zimowych w 2030 roku. To wiązałoby się z dużo większymi wydatkami (np. na budowę toru bobslejowego). Już raz krakowianie powiedzieli „nie” w referendum dla takiego przedsięwzięcia. Tym razem mieszkańcy pewnie też chcieliby ostatecznie zadecydować. A może lepiej byłoby zabiegać o piłkarskie mistrzostwa świata?

Wspólnie z Ukrainą zorganizowaliśmy już z powodzeniem Euro 2012. Mundial to dużo większe wyzwanie. Samemu byłoby trudno o taką imprezę. Ale gdybyśmy połączyli siły np. z innymi krajami Europy Środkowej, to dlaczego nie. Skoro mistrzostwa w 2026 roku mają się odbyć w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych, to czemu jedna z następnych edycji nie mogłaby zostać zorganizowana w Polsce i u naszych sąsiadów.

W tym przypadku nie byłoby kontrargumentów, że na zawody nie sprzedają się bilety. Skoro piłka nożna jest sportem numer jeden, to dużo większy byłby też prestiż i promocja.

Przy okazji organizacji światowego piłkarskiego czempionatu największym problemem jest infrastruktura. Podczas mistrzostw za trzy lata w Ameryce Północnej 48 reprezentacji ma rozgrywać mecze na 16 stadionach w 16 miastach.

W Polsce mamy Stadion Narodowy w Warszawie oraz areny Euro 2012 w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Do tego dochodzi Stadion Śląski W Chorzowie i odnowiony na igrzyska europejskie obiekt Wisły.

Pod Wawelem do dziś nie mogą wybaczyć, że w mieście, które jako jedyne w kraju może pochwalić się trzema drużynami z mistrzostwem Polski na koncie (13 tytułów Wisły, 5 Cracovii, 1 Garbarni) nie rozegrano żadnego meczu Euro 2012. Teraz byłaby okazja na zadośćuczynienie.

Można byłoby wziąć także pod uwagę mogące pomieścić ponad 30 tys. widzów obiekty Legii w Warszawie i Górnika w Zabrzu (po dobudowaniu ostatniej z trybun).

Dwa duże stadiony mają w Rumunii – w Bukareszcie i Krajowej oraz w Bułgarii – w Sofii i Płowdiw. Finał mógłby zostać rozegrany na największym stadionie w tej części Kontynentu - Puskas Arenie w Budapeszcie. Zawsze można też zagrać na obecnych ok. 20-tysięcznych obiektach w Debreczynie, Pradze i Bratysławie, albo pomyśleć o ich rozbudowie.

W programie igrzysk europejskich są widowiskowe dyscypliny - piłka nożna plażowa i teqball, czyli połączenie futbolu z tenisem stołowym. Przy okazji można jednak trochę pomarzyć o mundialu.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Moje miasto. Czas na piłkarskie mistrzostwa świata w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto