Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MMoto: Zakończył się Tydzień Dobrego Ciśnienia

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Jak sprawdzać i jakie powinno być ciśnienie w oponach naszych samochodów - taki jest cel "Tygodnia Dobrego Ciśnienia", organizowanego przez Michelin i Statoil.

Od 12 do 16 października, na 30 stacjach Statoil w całej Polsce, pracownicy Michelin i Statoil sprawdzali ciśnienie w oponach i przypominali kierowcom o zbliżającej się zimie i konieczności wymiany opon na zimowe.

W ubiegłym roku podczas Tygodnia Dobrego Ciśnienia w województwie małopolskim przebadano 231 samochodów, z czego 13 proc. miało bardzo niebezpieczny poziom ciśnienia w oponach (do 1 bara niedoboru ciśnienia). Tylko 29 proc. pojazdów miało prawidłowy poziom ciśnienia, natomiast 1 proc. samochodów miało opony za bardzo napompowane.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.


Rozmowa z Arkadiuszem Salwachem, przedstawicielem techniczno-handlowym Michelin.
Aleksander Glowania: Dlaczego regularne sprawdzanie ciśnienia jest tak ważne?

Arkadiusz Salwach: Przede wszystkim ma to bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. W ubiegłym roku na 9 tysięcy sprawdzonych samochodów, aż 71 proc. z nich miało za niskie ciśnienie! Druga sprawa to zużycie opon. Jeżeli mamy zaniżone ciśnienie, to opona zużywa się dużo szybciej. Trzeci problem, to nieprawidłowe zachowanie się samochodu np. podczas hamowania, przyspieszania, jazdy po zakrętach czy autostradach. Pamiętajmy, że ciśnienie zaniżone o 0,5 bara, które nie jest odczuwalne dla kierowcy, powoduje, że opona, która przeciętnie nagrzewa się do 80 st. Celsjusza, jest w stanie nagrzać się do stopni 90 albo i więcej. Stąd też przy wysokich prędkościach może nastąpić wystrzał.

Jakie ciśnienie w samochodzie jest prawidłowe?Dla każdego samochodu to inne wartości. W większości z nich taka informacja znajduje się przy wlewie do baku paliwa lub we wnęce drzwi. Jeśli tam tego nie znajdziemy, informacja taka musi być w instrukcji obsługi samochodu. Pamiętajmy, że są dwie wartości - jedna do użytku codziennego, druga do jazdy przy większym obciążeniu czy po autostradach. Miejmy to na uwadze, zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy np. na wakacje czy w dalszą podróż.

Jak i kiedy sprawdzać ciśnienie opon w naszym samochodzie?Przede wszystkim ciśnienie sprawdzamy zawsze na zimnych oponach! Nigdy nie dopompowujemy powietrza na ciepłych oponach, nawet po przejechaniu 3 kilometrów. Musimy wtedy odczekać około godziny, aby opony się ochłodziły. Ciśnienie sprawdzamy przed każdą dłuższą wyprawą, a już na pewno, gdy wyjeżdżamy z rodziną na wakacje, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo.

Kilka dni temu zima dała o sobie niespodziewanie znać. Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?W tym roku rzeczywiście zima przyszła wcześniej, ale opony zmieniamy nie wtedy, kiedy spadnie już pierwszy śnieg, bo po pierwsze, są ogromne kolejki w serwisach, po drugie - jazda na oponach letnich jest niebezpieczna. Opony na zimowe warto zmienić, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto