Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misja nowego śmigłowca ratowniczowego rozpoczęta

Łukasz Żołądź
Łukasz Żołądź
Stacjonujący w Krakowie od 2000 roku śmigłowiec Mi-2 Plus, ratujący życie poszkodowanych i ciężko chorych pacjentów w Małopolsce przeszedł do historii. Dziś swój dyżur w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczął eurokopter EC 135.

Krakowska baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  jest pierwszą w Polsce, która rozpocznie prace na nowym śmigłowcu. Maszyna jest jedną z 23 zamówionych przez ministra zdrowia. Reszta ma zostać dostarczona do Polski do końca przyszłego roku. Nowe śmigłowce EC 135 mają służyć przez kolejne 20 lat.

- Nowe maszyny są szybsze. Od startu śmigłowca od momentu wezwania, czas wynosi 4 minuty. Kiedy stary model Mi-2 Plus docierał do pacjentów oddalonych o 20 km od bazy w 20 min od zgłoszenia, EC 135 pokona w tym czasie odległość o 30 km dłuższą - mówi Robert Gałązkowski, dyrektor LPR.

Maszyna posiada warunki, w których jest możliwość wszechstronnej pomocy pacjentowi w ograniczonej przestrzeni kabiny medycznej, która posiada defibrylator, respirator, zestaw pomp infuzyjnych a także ssak do intubacji. Dodatkowo, oświetlenie kabiny ma odpowiednią temperaturę barwową i intensywność po to, aby lekarz i ratownik mógł poprawnie ocenić stan pacjenta m.in. na podstawie wyglądu skóry. Zastosowane butle z tlenem są mniejsze i dwa razy lżejsze, a nosze można unieść tak, aby pacjent był w pozycji siedzącej, co jest szczególnie ważne przy obrzęku płuc.

- Opracowane koncepcje zostały zweryfikowne w specjalnych programach komputerowych, na podstawie których stworzono makiety do testów - dodaje Robert Gałązkowski.


Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi działalność z 1siedemnastu baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego i jednej bazy samolotowego lotniczego zespołu transportu sanitarnego w Warszawie (Okęcie).

Celem lotów są wypadki i nagłe zachorowania oraz wykonywania krótkich transportów między-szpitalnych w pacjentami wymagającymi intensywnej opieki medycznej w trakcie przemieszczania się od szpitala do szpitala. Przez cały rok, do listopada tego roku, krakowski zespół wykonał 355 misji z których 223 stanowiły loty do nagłych wypadków i zachorowań.








od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto