MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miś ratownik ból ukoi

ECe
Pluszowe maskotki znajdą swe miejsce także w karetkach pogotowia.  Fot. Anna OSETEK
Pluszowe maskotki znajdą swe miejsce także w karetkach pogotowia. Fot. Anna OSETEK
Tylko wypadkom drogowym uległo w Małopolsce w ub. r. 976 dzieci, 26 zginęło, 950 zostało rannych. Niemal codziennie dochodzi do innych nieszczęśliwych przypadków, w wyniku których dzieci trafiają do szpitala, a potem na ...

Tylko wypadkom drogowym uległo w Małopolsce w ub. r. 976 dzieci, 26 zginęło, 950 zostało rannych. Niemal codziennie dochodzi do innych nieszczęśliwych przypadków, w wyniku których dzieci trafiają do szpitala, a potem na długą rehabilitację. Są zdala od rodziców, w obcym miejscu i wśród obcych ludzi, pluszowy miś złagodzi ból fizyczny i ból rozłąki z najbliższymi.

Pluszowy miś - przytulanka kojarząca się z ciepłem i serdecznością - jest symbolem pomocy dzieciom, które uległy nieszczęśliwym wypadkom. Misie w lekarskich kitlach, mundurach policyjnych, strażackich, ratownictwa lotniczego, Maltańskiej Służby Medycznej zasiadają w ratowniczych wozach, spieszących z pomocą na miejsce wypadku. Działające drugi rok ogólnopolskie Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci właśnie zainaugurowało swój program w Małopolsce. Patronat nad nim objął wojewoda Ryszard Masłowski, a sponsorem są zakłady farmaceutyczne Pliva Kraków SA, którymi kieruje Tomasz Jaźwiński. Wspierający program otrzymali stosowne certyfikaty od Edwarda Polka, prezesa Stowarzyszenia, a służby ratownicze Małopolski - 1500 pluszowych misiów ratowników. 0

- Dziecko, które uległo wypadkowi, cierpi fizycznie i psychicznie. Szpital to dla niego obce miejsce, obcy są lekarze, którzy wszak robią wszystko dla dobra dziecka, ale są to rzeczy mu nieznane, stąd szok tym większy. A maskotka pozwala ból ukoić, nawiązać kontakt z małym pacjentem, zmniejszyć szok - zapewnia Małgorzata Popławska, dyr. Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Rekonwalescencja po wypadku ma doprowadzić nie tylko do fizycznej, ale również psychicznej równowagi. Stąd specjaliści przywiązują tak dużą wagę właśnie do terapii psychologicznej. Dyrektorka Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Radziszowie Irena Solecka-Szpejda wie o tym najlepiej, bowiem jej pacjenci-ofiary wypadków trafiają na terapeutyczne turnusy do Kołobrzegu.

Stowarzyszenie Misie Ratują Dzieci współpracuje też z regionalnymi kasami chorych, informując placówki służby zdrowia o psychologicznych skutkach powypadkowego urazu i możliwościach pomocy. Misie-ratownicy mają numery telefonów do kas chorych. Stowarzyszenie prowadzi też działalność profilaktyczną i edukacją wśród dzieci i rodziców, powstanie Dom Misia Ratownika - wzorcowy ośrodek pomocy terapeutycznej, rehabilitacyjnej, szkoleniowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto