Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikro obchodzi 25-lecie

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
- Magiczna atmosfera miejsca i ambitny repertuar, te składniki wyróżniają jedno z najbardziej przyjaznych i ukochanych miejsc wielu Krakowian - mówi o Kinie Mikro Natalia Haligowska, kierownik Działu Promocji.

- Klub Sztuki Filmowej Mikro&mikroffala rozpoczął swoją działalność 25 lat temu w kwietniu 1984 roku, w tym roku będzie obchodził swoje kolejne urodziny. Na tą okazję zaplanowano mnóstwo atrakcji dla kinomanów i przyjaciół kina - dodaje.

Kino Mikro – niewielkie, studyjne, nadal zachwyca barwną działalnością filmową oraz kulturalną. Od prawie ćwierćwiecza promuje kino artystyczne, odbywają się tutaj nietuzinkowe przeglądy i cykle filmowe czy różnorodne festiwale. - To tutaj miały miejsce legendarne wieczory typu "Mikro-Show", czyli happeningowe prezentacje dorobku niekonwencjonalnych artystów, gdzie można było zostać zaatakowanym przez stado wampirów, które wtargnęło do kina przez okno. Kino mikro zaskarbiło sobie sympatię krakowian także dzięki osobliwemu wystrojowi wnętrz - opowiada Haligowska.

Mikroffala to kameralna sala tylko dla 13 widzów. Za to większa sala mikro z bordowymi kurtynami niezmiennie przypomina kadry z filmu "Miasteczko Twin Peaks". Przez te wszystkie lata "Mikro" odwiedzili znakomici goście jak choćby Marta Meszaros w roku 1986 odbył się pokaz jej filmu "Dziennik dla moich dzieci", William Wharton, Andrzej Wajda czy Aki Kaurismäki, który był gościem kina podczas prezentacji filmu "Zbrodnia i kara". - Kazimierz Kutz podczas premierowego pokazu filmu „Górnicy kopalni Wujek” z roku 1992 twierdził: "W miejscu tak ważnym i chciałoby się powiedzieć pięknym, które zostanie zapewne pożarte przez Kapitalizm-z szczerą nostalgią wasz Kazimierz Kutz". Tak się jednak nie stało. Kino Mikro działa niezmiennie od 25 lat - mówi Natalia Haligowska.

Obchody 25-lecia trwają przez cały rok, a rozpoczęły je takie wydarzenia jak "Festiwal 360 stopni", "Mistrzowie kamery – Gabriel Figueroa". Podczas jubileuszowego miesiąca przewidziano przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Obywatel Havel" w ramach reaktywowanego w tym roku Dyskusyjnego Klubu Filmowego Mikro-Odeon. Projekcja już 16 kwietnia o godz. 20:00.

Gośćmi na pokazie będą, tłumacz i eseista, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze oraz Radca Kulturalny Ambasady RP w Pradze - Andrzej Sławomir Jagodziński oraz działacz polityczny Zbigniew Janas, należący także do Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Film jest pełnometrażowym dokumentem zbudowanym z nie pokazywanych nigdzie dotąd obrazów. Dzięki niemu możemy zobaczyć portret człowieka, przywódcy "aksamitnej rewolucji", dysydenta politycznego Vaclava Havla, który jako prezydent nowego państwa Republiki czeskiej znajduje się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów.

Wieczór jubileuszowy został zaplanowany na 18 kwietnia. Wśród zaproszonych gości: Zbigniew Preisner, Jerzy Kucia, Tadeusz Lubelski, Tomasz Schimscheiner, Maria Spis, Nigel Kennedy i inni.

Dla wszystkich fanów Woody’ego Allena 24 kwietnia rozpocznie się jubileuszowy przegląd filmów o wdzięcznym tytule "Woody Allen jakiego pokochaliście". W programie takie obrazy jak: "Bananowy czubek", "Jak myślisz kotku?" czy "Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie a baliście się zapytać?".





od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto