Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Miłości: Litewscy jeźdźcy dotarli do Krakowa [zdjęcia]

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Marsz Miłości Szlakiem Władców liczył 1000 km, jeźdźcy konni ...
Marsz Miłości Szlakiem Władców liczył 1000 km, jeźdźcy konni ... Łukasz Żołądź
Marsz Miłości Szlakiem Władców liczył 1000 km. Jeźdźcy przybyli z Wilna do Krakowa w 18 dni, w hołdzie królowi Zygmuntowi Augustowi.

Czeski film...w Krakowie [zdjęcia+wideo]


Starym Szlakiem Jagiellońskim, tym samym, który w 1551 roku przemierzył król Zygmunt August z Krakowa do Wilna, sprowadzając szczątki swej zmarłej ukochanej żony Barbary z Wawelu do katedry wileńskiej przejechali litewscy jeźdźcy konni. Jednak nie chodziło głównie o to, aby przypominać historię polsko-litewską. – Kraków i Wilno są miastami partnerskimi i szczególnie zależy nam, krakowianom, na dobrych relacjach z litewskimi przyjaciółmi – mówiła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta.

Jeźdźcy wyruszyli z Wilna 8 sierpnia. - Na granicy białoruskiej zapytano jeźdźców dokąd jadą, odpowiedzieli, że do Zamku Królewskiego na Wawelu, aby oddać cześć królowi. Kraków musiał potwierdzać tą informację. Historia iście bajkowa! – opowiadała Sroka.

1000 kilometrów trasy

Po drodze do Krakowa Litwini minęli m.in. Lublin i Wiślicę. W wyprawie, która została nazwana "miłosną wyprawą szlakiem władców", wzięło udział dziesięciu jeźdźców, którzy podróżowali na koniach rasy żemaitukas.

- Niestety nie cały czas jeźdźcy jechali ubrani w historyczne szaty, ale mimo to ludzie, zwłaszcza starsi, zaczepiali ich, pozdrawiali, niektórzy krzyczeli, że to chyba jacy wariaci na koniach! Byli jednak odbierani bardzo pozytywnie – opowiadała jedna z litewskich organizatorek Marszu Miłości.

Litwini nocowali w namiotach, które rozbijali w lasach. Bardzo gościnni byli dla nich Białorusini i Polacy. W Polsce jeźdźcy kilka razy zostali zaproszeni na nocleg do prywatnych domów.

Wytrwałe konie rasy żemaitukas

- Największymi bohaterami marszu są konie. Musiały one pokonywać złe trasy, niewygodne drogi oraz zmierzyć się z wielkim upałem, który nie ułatwiał przemierzania Starego Szlaku Jagiellońskiego – przyznał jeden z jeźdźców, który od razu po dotarciu pod Wawel, chłodził wiadrami wody swojego żemaitukasa.

W Krakowie Litwinów powitały władze miasta, krakowianie, liczne grono turystów oraz wiceminister rolnictwa Litwy, Mindaugas Kuklierius oraz tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Zobacz też:

Kraków na weekend - sprawdź, co się dzieje w mieście od 26 do 28 sierpnia!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto