Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska szykuje się do zimy

Redakcja
W tym tygodniu nasze województwo czekają wzmożone opady śniegu. Wojewoda przypomina o odśnieżaniu dachów budynków oraz usuwaniu sopli.

Osoby bezdomne, ubogie i starsze mogą otrzymać darmowy nocleg oraz posiłek, a także bezpłatną pomoc medyczną. W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w 14 noclegowniach**(441 miejsc) oraz w 29 schroniskach i hotelach dla osób bezdomnych (881 miejsc).** Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną.

42 kuchnie i jadłodajnie zapewniają ponad 6 tys. gorących posiłków każdego dnia. W Małopolsce działa również 9 łaźni. Jest też 9 punktów medycznych, gdzie osoby ubogie i bezdomne mogą skorzystać z pomocy medycznej, a w niektórych otrzymać bezpłatne leki. Ponadto osoby potrzebujące pomocy uzyskają wsparcie w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej czy ośrodkach interwencji kryzysowej.

Bezdomni, którzy znajdują się w potrzebie, powinni zgłaszać się do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, a mieszkańcy Małopolski, którzy zauważą takie osoby, powinni poinformować Straż Miejską lub policję (dzwoniąc pod numer alarmowy 112).

Szczegółowy wykaz miejsc, w których bezdomni i ubodzy mogą uzyskać pomoc, znajduje się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce "Sprawy społeczne".

W związku z zapowiadanymi opadami śniegu w tym tygodniu, wojewoda Stanisław Kracik przypomniał zarządcom i właścicielom budynków o obowiązującym ich odśnieżaniu dachów oraz usuwaniu zwisających sopli lodu. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić posiadacze budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m² oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad 1 000 m² (m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny).

- Przypominamy także, że właściciele lub zarządcy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, kontrolę okresową - mówi Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody. - Ma ona polegać na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i zniszczenie podczas użytkowania obiektu. Sprawdzić należy także instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, instalacje gazowe, a także przewody kominowe.



Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto