Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska policja podała przypadki łamania ciszy wyborczej. Jednemu mężczyźnie grozi 5 lat więzienia

Marcin Banasik
Marcin Banasik
W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych
W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych PPG
Od północy z piątku na sobotę na terenie Małopolski doszło do 21 wykroczeń i przestępstw łamania ciszy wyborczej. Na banerach wyborczych przy ul. Zwycięstwa w Oświęcimiu pojawiły się swastyki. Z kolei w Wieliczce pięć plakatów pomalowano sprayem. Po zbadaniu zabezpieczonego monitoring zatrzymano 48-letniego mężczyznę, któremu grozi teraz 5 lat więzienia. Straty obliczono na 1400 zł.

Niszczenie plakatów i agitacja

Małopolska policja interweniowała 13 razy w sprawie wykroczeń polegających na niszczeniu i zrywaniu plakatów wyborczych.
- Takie zachowania odnotowano w Krakwie, Limanowej, Wieliczce i Chrzanowie. Były też trzy przypadki wieszania plakatów wyborczych i trzy interwencje w sprawie agitacji wyborczej - mówi Katarzyna Cisło, rzecznik małopolskiej policji.

Naruszenia ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać organom ścigania: policji i prokuraturze. O wysokości kary za naruszenie ciszy wyborczej decyduje sąd.

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów. Nie wolno także publikować sondaży wyborczych.

Cisza wyborcza w internecie

Cisza wyborcza w internecie to nowy wymiar ograniczenia agitacji na 24 h przed głosowaniem. Trudna do zmierzenia, jeszcze trudniejsza do ścigania, ale z roku na rok zdarzają się przypadki wykrycia i skazania podejrzanych za złamanie ciszy wyborczej.

Podejrzanym może być każdy internauta bez względu na to czy jest członkiem obecnym samorządowcem, startuje z list wyborczych czy nie ma żadnego związku z lokalną polityką. W sieci nikt nie jest osobą anonimową i nawet stosując sztuczki w celu utrudnienia identyfikacji, możemy zostać przywołani do odpowiedzialności.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolska policja podała przypadki łamania ciszy wyborczej. Jednemu mężczyźnie grozi 5 lat więzienia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto