Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka 2023. Najciekawsze pomysły na kilkudniową wycieczkę całą rodziną poza Kraków [TOP 10 pomysłów] 3.05.23

oprac.: Anna Nowak
Tegoroczna majówka to idealna okazja na dłuższy wyjazd poza miasto
Tegoroczna majówka to idealna okazja na dłuższy wyjazd poza miasto iStock
Majówka zbliża się wielkimi krokami. W tym roku może ona potrwać nieco dłużej niż zazwyczaj. Przy odpowiednim rozplanowaniu urlopu możemy cieszyć się aż pięcioma wolnymi dniami. To tyle, ile wynosi cały tydzień pracy. Wiele osób w tym czasie decyduje się na krótkie wyjazdy poza miasto. Poniżej przedstawiamy TOP 10 miejsc, które idealnie sprawdzą się na majową wycieczkę. Każde z nich przyciąga niepowtarzalnymi atrakcjami przeznaczonymi zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych turystów.

Spis treści

Majówka 2023. Jeden dzień urlopu daje pięć dni wolnego

W tym roku wiele osób będzie mogło cieszyć się wyjątkowo długą majówką. Święto Pracy obchodzone 1 maja wypada w poniedziałek. Następny jest Dzień Flagi, który nie jest ustawowo wolny od pracy, a 3 maja znów będziemy odpoczywać z powodu Święta Konstytucji 3 maja.

Tak więc wystarczy wziąć urlop na 2 maja, aby cieszyć się aż pięcioma wolnymi dniami - 29 kwietnia (sobota), 30 kwietnia (niedziela), 1 maja (poniedziałek), 2 maja (wtorek), 3 maja (środa).

Jest to idealna okazja do tego, aby zorganizować kilkudniową wycieczkę za miasto, odpocząć od codzienności i poznać nowe miejsca. Poniżej przedstawiamy listę miejscowości, które warto odwiedzić w majówkę. Znajdują się tam zarówno propozycje dla osób lubiących miasta, jak i dla tych preferujących odpoczynek na łonie natury.

Tarnów

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 1 godzina 10 minut

Tarnów to miasto położone 83 km od Krakowa, do którego bez problemu można dojechać autostradą A4. Jest to idealny kierunek na kilkudniową wycieczkę dla osób, które lubią zwiedzać niewielkie miasta, chodzić do kawiarni i mieć w pobliżu sklepy, a jednocześnie odpocząć od zgiełku miasta królów.

Podczas pobytu w Tarnowie można odwiedzić m.in:

  • zabytkowy rynek wraz z ratuszem, w którym mieści się Muzeum Ziemi Tarnowskiej;
  • Bazylikę Katedralną Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, przed którą stoi jeden z pierwszych w Polsce pomników świętego Jana Pawła II. Podczas remontów kościoła, które nastąpiły wskutek zniszczeń wywołanych pożarami, starano się upodobnić go do Bazyliki Mariackiej;
  • park i XVIII-wieczny pałac Sanguszków w Gumniskach. Należał on do ostatnich właścicieli miasta i został wpisany do rejestru zabytków. Przyciąga wzrok architekturą w stylu eklektycznym, klasycystycznym i neorenesansowym. W dodatku przynależy do niego neogotycka kaplica. Niestety pałac można zobaczyć głównie z zewnątrz, ponieważ w środku działa zespół szkół ekonomiczno-ogrodniczych;
  • znajdujące się w XIX-wiecznym Parku Strzeleckim mauzoleum generała Józefa Bema – bohatera narodowego Polski, Węgier i Turcji. Z racji tego, że przeszedł na islam (zrobił to, aby móc wstąpić do armii sułtana tureckiego), nie mógł zostać pochowany na cmentarzu katolickim;
  • ruiny zamku Tarnowskich, od których pochodzi nazwa miasta. Pozostałości znajdują się na Górze Świętego Marcina. Mimo że z zamku pozostało naprawdę niewiele, z góry rozpościera się piękna panorama na miasto.
Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Mój Tarnów (@mojtarnow)

Wadowice, Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 1 godzina

Wadowice to rodzinne miasto papieża Jana Pawła II, położone 52 kilometry od Krakowa. Słynie przede wszystkim z papieskich kremówek oraz jest celem licznych pielgrzymek. Można tu zobaczyć m.in. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego, Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Klasztor Karmelitów Bosych, jak również przejść się szlakami pieszymi śladami Karola Wojtyły.

Po drodze do Wadowic można odwiedzić przepiękną wieś o nazwie Lanckorona. To właśnie tutaj produkowane są słynne, rzeźbione anioły. Miejscowość położona jest w niezwykle urokliwej okolicy na niewielkim wzniesieniu, skąd można podziwiać okoliczne doliny. W Lanckoronie można zobaczyć także piękne, stare domy oraz ruiny XIV-wiecznego zamku.

W trakcie podróży można zahaczyć również o Kalwarię Zebrzydowską, położoną zaledwie 20 min jazdy samochodem od Wadowic. Jest ona ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, które 22 lata temu - jako jedyna kalwaria na świecie - zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to drugie najważniejsze sanktuarium w Polsce - tuż po Jasnej Górze.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Wadowice (@wadowice_tuwszystkosiezaczelo)

Szczawnica

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 2 godziny

Szczawnica to malownicze miasteczko położone nieco ponad 100 km od Krakowa. Przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem nad potokiem Grajcarkiem, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Znajdziemy tu aż osiem źródeł wody mineralnej, pijalnię wód z 1869 roku, zabytkowe wille, jak również sanatorium wybudowane w latach 30.

Oprócz tego możemy uczestniczyć w spływach Dunajcem, udać się na wycieczkę rowerową do Czerwonego Klasztoru na Słowacji lub przejechać się kolejką linową na Palenicę. Ze Szczawnicy bardzo blisko jest także do Trzech Koron czy Wąwozu Homole. Jest to więc idealny kierunek wycieczki na majówkę dla osób, które jednocześnie chciałyby spędzić trochę czasu w małym mieście i na łonie natury.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez marcin dud (@zfns777)

Muszyna

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 2 godziny 48 minut

Muszyna to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona nad rzeką Poprad. Jest to świetna propozycja na majówkę dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Z miasta można udać się na wybraną trasę rowerową Beskidem Sądeckim, których jest naprawdę sporo, bądź spróbować swoich sił na siłowni pod chmurką, znajdującej się w Parku Zdrojowym Baszta tuż przy potoku Szczawniczek.

Dodatkowo warto podczas majówki odwiedzić Ogrody Sensoryczne, w których możemy pobudzić wszystkie nasze zmysły i wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na całe miasta, a przy dobrej pogodzie, nawet na tatrzańskie szczyty. Tuż obok znajdują się Ogrody Biblijne – za pomocą roślinności przedstawiono w nim najważniejsze sceny z Pisma Świętego.

Muszyna oferuje turystom zwiedzanie pozostałości po zamku muszyńskim (skąd rozpościera się widok na dolinę Popradu), muzeum regionalnego (znajdującego się w zabytkowym zajeździe z XVII wieku), starego cmentarza żydowskiego, skorzystanie z pijalni wód mineralnych czy odwiedzenie cerkwi na Szlaku Architektury Drewnianej UNESCO, które są pozostałościami po mieszkających tu niegdyś Łemkach.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Magda (@barwyogrodu)

Czorsztyn

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 2 godziny

Wieś Czorsztyn to malownicza miejscowość położona pomiędzy Gorcami i Pieninami, na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, skąd rozpościera się widok na Tatry. Znajduje się tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim, po którym można pływać statkiem lub żaglówkami, i oferuje turystom mnóstwo atrakcji. Jedną z nich są ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, które można zwiedzać już od 1 maja. Ponadto jadąc do Czorsztyna można:

  • podziwiać Pieniny i Gorce – przez wieś przechodzi niebieski szlak. Idąc nim po 3 godzinach można zajść do Trzech Koron lub – udając się w drugą stronę – dotrzeć na wieżę widokową na górze Lubań;
  • zwiedzać Czerwony Klasztor – podobnie jak ze Szczawnicy, z Czorsztyna można dojechać do Czerwonego Klasztoru znajdującego się po słowackiej stronie;
  • spłynąć tratwą – przy ładnej pogodzie, zaledwie 13 minut autem od Czorsztyna, można skorzystać ze spływu flisacką tratwą Dunajcem w Sromowcach Niżnych. Spływ trwa około 2 godzin i kończy się w Krościenku nad Dunajcem bądź w Szczawnicy. W Sromowcach można również wypożyczyć rower i przejechać się Drogą Pienińską;
  • odwiedzić skansen znajdujący się na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Znajdują się w nim XIX-wieczne budynki z okolicznych wsi, takie jak zabytkowe pensjonaty, wille, budynki gospodarcze i chaty góralskie. Jest to także miejsce dla miłośników przyrody – z osady widać panoramę aż pięciu parków narodowych.
Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Inspiracje wyjazdowe (@inspiracje_wyjazdowe)

Pieskowa Skała, Ojcowski Park Narodowy i Dolina Będkowska

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 45 minut

Pieskowa Skała znana jest przede wszystkim z renesansowego zamku, znajdującego się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego (kręcono tu m.in. sceny do „Stawki większej niż życie”, „Janosika” i „Ogniem i mieczem”), jak również znajdującej się tuż obok Maczugi Herkulesa - ogromnej, wapiennej skały.

Odwiedzając Pieskową Skałę, można zwiedzić również Ojców, przespacerować się po znajdujących się tam szlakach, odwiedzić kaplicę „Na Wodzie”, podziwiać białe wapienne skały oraz ruiny średniowiecznego zamku, wyglądać na niebie nietoperzy, umyć ręce w potoku Prądnika i Sąspówki czy wstąpić do Jaskini Łokietka.

Jadąc na majówkę do Ojcowa, warto przejść się Doliną Będkowską, jedną z ośmiu dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, która znajduje się około 15 minut jazdy autem od Ojcowa. Ma długość 8 km i jest jedną z najdłuższych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Ojców i Ojcowski Park Narodowy (@ojcow.pl)

Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 1 godzina 35 minut

W Ciężkowicach znajduje się Skamieniałe Miasto. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, w którym można zobaczyć różnego rodzaju stanowiska przyrodnicze oraz wyjątkowe, unikatowe skały o niezwykle ciekawych nazwach. Miejsce można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.

Turystów przyciąga również ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach. Ma ona nieco ponad kilometr długości, w tym 990 m na wysokości ok. 17 m. Ponadto w okolicy znajdują się kompleksy leśne, takie jak Pasmo Brzanki i Liwocza, Rezerwat Diable Skały w Bukowcu, Las Tuchowski czy Rezerwat Cisy w Mogilnie.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Asia&Jarek-Trekking po górach (@trekking_po_gorach)

Zamek Tenczyn w Rudnie

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 48 minut

Zamek Tenczyn w Rudnie to ruiny zamku włączonego do szlaku Orlich Gniazd. Z miejscem tym związanych jest wiele legend, np. podczas księżycowych nocy na „Wieży Nawojowej” pośród płomieni widać postać płaczącej kobiety, słychać też szczęk żelaza. Postać ta znika, dopiero gdy zabrzmi dzwon w pobliskim klasztorze.

Z kolei w najgłębszej kondygnacji lochów zamkowych mają znajdować się wielkie skarby. Bogactw tych strzegą diabły pod postaciami wielkich psów. Można je wykraść przez 2 dni w roku: nocą w Boże Narodzenie i na Wielkanoc. Należy się jednak wystrzegać cienia tajemniczego rycerza, który nocą krąży po zamku bo kto go ujrzy już nigdy nie wraca.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Łukasz (@jozek_foto)

Bielsko-biała

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 2 godziny

Bielsko-Biała to popularna destynacja turystyczna wśród krakowian. W granicach miasta znajduje się aż siedemnaście górskich szczytów. Udając się tam na majówkę, z pewnością nie zazna się nudy. Najciekawsze atrakcje to:

  • Grodzisko – pozostałość średniowiecznej osady rolniczej, produkcyjnej i warownej z XII wieku;
  • Zamek Książąt Sułkowskich z XIV wieku z Muzeum Historycznym, w którym poznamy dzieje archeologiczno-historyczne Bielska, Białej i okolic, elementy kultury ludowej mieszkańców Bielska i Białej, salę z rycerzem, galerię sztuki współczesnej Bielsko-Bialskiego regionu, Salon muzyczny i Salon mieszczański;
  • Dom Tkacza – jest to odtworzone mieszkanie i warsztat pracy bielskiego sukiennika. Znajduje się tu również wystawa etnograficzna prezentująca stroje ludowe ze śląsko-małopolskiego pogranicza;
  • Pomnik Marcina lutra – jedyny taki pomnik w Polsce.

Będąc w Bielsku-Białej nie można pominąć Teatru Lalek i Muzeum Fiata 126P, jak również rynku i otaczających go przepięknych, odnowionych kamienic czy ratusza, którego widok zapiera dech w piersiach. Z Bielska można szybko udać się na Klimczok lub Szyndzielnię, na którą prowadzi kolejka gondolowa.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Szymek Kwiecień (@creative.kviecien)

Nowy Sącz

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 2 godziny

Nowy Sącz jest idealnym pomysłem na majówkę dla osób, które lubią skanseny. Znajdziemy tu bowiem Sądecki Park Etnograficzny, czyli ogromny, 20-hektarowy skansen z takimi zabytkami jak XVII-wieczny dwór szlachecki, domy mieszkańców, ich warsztaty oraz świątynie. Zwiedzający mogą zapoznać się z dawnym życiem Górali Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Żydów i Lachów Sądeckich.

Tuż obok znajduje się Miasteczko Galicyjskie, a w nim rekonstrukcje dawnych budynków, między innymi domy rzemieślników czy odtworzona karczma. Jest to jedyne w Polsce miasteczko ukazujące dawne prowincje monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Ponadto w Nowym Sączu znajdują się ruiny zamku wzniesionego w latach 130-1360 z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. W pełni zrekonstruowano jedynie Basztę Kowalską.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Ania Piernikarczyk | Polska | atrakcje | podróże (@polskieszlaki.pl)

Niepołomice

Czas dojazdu z centrum Krakowa: 37 minut

Niepołomice to urokliwe miasto położone pod Krakowem. Warto zobaczyć tu Zamek Królewski wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, który przez wielu nazywany jest drugim Wawelem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe oraz Muzeum Przyrodnicze z eksponatami myśliwskimi i łowieckimi. Na dziedzińcu często organizowane są pokazy rycerskie, koncerty wystawy lub wesela. Na uwagę zasługuje też Ratusz, Synagoga oraz sam rynek z fontanną.

Przy Niepołomicach znajduje się ogromna Puszcza Niepołomicka, w której można zaczerpnąć świeżego powietrza, przejechać się rowerem lub urządzić piknik w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez ukochawszy (@ukochawszy)
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto