Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lem w kosmosie. Pierwszy polski satelita naukowy już bada gwiazdy

redakcja
redakcja
dimitri c/sxc.hu
21 listopada rosyjska rakieta Dniepr wyniosła satelitę Lema w przestrzeń kosmiczną. Ma za zadanie zbierać informacje o 286 gwiazdach.

Rakieta z grupą 20 satelitów komunikacyjnych i naukowych, w tym Lemem, została wystrzelona rano z bazy wojskowej Jasny na Uralu. Odłączenie nastąpiło 16 minut po starcie, na wysokości 650 kilometrów nad Oceanem Indyjskim. Dwie godziny później naukowcy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie nawiązali łączność z satelitą.

Kometa Ison w listopadzie 2013 będzie widoczna nad Polską

Lem oraz drugi polski satelita Heweliusz, który poleci w kosmos pod koniec grudnia, powstały we współpracy z zagranicznymi uczelniami. Nazwę w głosowaniu w 2010 roku wybrali dla niego internauci na cześć wybitnego polskiego pisarza science fiction. Satelity kosztowały Polskę 14,2 mln zł.

Satelita Lem jest sześcianem o wadze siedmiu kilogramów i boku długości ok. 20 cm. Będzie prowadził pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd. Materiał ma pomóc określić budowę wewnętrzną tych ciał niebieskich. Badania dostarczą kluczowych informacji o budowie wewnętrznej gwiazd.

Lem został zbudowany w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation. Dotychczas Polacy wystrzelili w kosmos kilkadziesiąt instrumentów, z których kilka pracuje na orbitach Ziemi i Marsa czy lecie w przestrzeń kosmiczną.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto