Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

L. Kołakowski: "Jeśli Boga nie ma"

Redakcja
- W książce tej zajmuję się czymś, co zazwyczaj określa się mianem filozofii religii. Nie jestem nigdy pewien, czym jest religia, nie mówiąc już o filozofii, ale czymkolwiek by była, zawiera w sobie historię bogów, ludzi i wszechświata - zapowiadał swoją książkę Leszek Kołakowski, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich.

[...] Bo w wieczności nie ma żadnego wczoraj ani
jutro, a tylko Teraz.
Mistrz Eckhart

Od wieków pojawiają się argumenty za i przeciw istnieniu Boga. Leszek Kołakowski za pomocą jasnych opisów, porównań oraz ukazaniu wyraźnej różnicy pomiędzy wiarą a wiedzą, podejmuje próbę rozważania tych doktryn. W książce odnajdziemy refleksje nad tajemnicą dobra i zła, doświadczeniem mistycznym oraz próby racjonalnego uzasadnienia istnienia Absolutu. "Jeśli Boga nie ma" to również wędrówka przez najbardziej zawiłe kwestie refleksji religijnej, spojrzenie na odmienne stanowiska najbardziej uznanych filozofów oraz próba zdiagnozowania świadomości duchowej współczesnego człowieka.

Jeśli nie istnieje Jedno, nie istnieje nic.
Platon

Autor "Jeśli Boga nie ma" nie zakładał, że po filozoficznych rozważaniach o sprawach religijnych, które podejmuje, nastąpią jakiekolwiek wyraźne rezultaty, pozytywne czy negatywne. Kołakowski skłania się raczej do ukazania, że religijne sposoby postrzegania świata nie rodzą się nigdy z myślenia analitycznego i nie potrzebują jakichkolwiek "dowodów" swej prawomocności, póki nie zostaną zaatakowane wedle kryteriów racjonalności. "Logos jest bronią defensywną w religii; pewność wierzącego nie jest tym samym, co pewność matematyka. Idea dowodu, wypracowana w takich wyczynach ludzkiego ducha".

Bo nie jest czym innym istnieć, a czym innym zawsze istnieć.
Plotyn

Pod koniec maja wznowiono książkę Leszka Kołakowskiego "Jeśli Boga nie ma... O Bogu, Diable, Grzechu i innych zmartwieniach tak zwanej filozofii religii".

Tytuł: Jeśli Boga nie ma...
Autor: Leszek Kołakowski
Kraj/Rok: Polska 2010
Wydawnictwo: Znak

Leszek Kołakowski: Urodził się w 1927, w Radomiu, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich, zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei politycznych oraz filozofią religii. Eeista, publicysta i prozaik. Jego słynny esej Tezy o nadziei i beznadziejności, opublikowany w paryskiej "Kulturze" w 1971, stworzył intelektualny fundament dla strategii opozycji antykomunistycznej, inspirując powstanie KOR-u i Uniwersytetu Latającego. Wykładał m.in. w Yale University, Univeristy of New Heaven, All Souls College, Berkeley University oraz Chicago University. Profesor Leszek Kołakowski został pierwszym laureatem nagrody im. Johna Klugego, przyznawanej przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nagroda, nazywana amerykańskim Noblem, jest przyznawana za osiągnięcia w naukach humanistycznych. Zmarł 17 lipca 2009 roku w Oksfordzie.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Lotto | Baseny | Hot spoty | Mapa
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto