Krakowski tenisista Jan Sadzik z KT Błonia najlepszym kadetem w Polsce

Krzysztof Kawa
Jan Sadzik (KT Błonia Kraków) i Anna Kmiecik (KS Górnik Bytom) zostali halowymi mistrzami Polski U16 w tenisie Aneta Budzałek
Jan Sadzik z Klubu Tenisowego Błonia Kraków zdobył złoty medal halowych mistrzostw Polski U16 na kortach MOSiR w Toruniu. To kolejne potwierdzenie harmonijnego rozwoju talentu krakowianina, który od ponad dwóch lat osiąga sukcesy w swoich kategoriach wiekowych, w tym także międzynarodowe.

Dla Jana Sadzika był to już trzeci w karierze singlowy tytuł mistrza Polski. W finałowym meczu rywalizacji kadetów krakowianin okazał się lepszy w setach 6:1, 4:6, 6:1 od Jana Urbańskiego (Legia Warszawa). Na trzecim stopniu podium stanął Jan Skrzyński (KKT Olsza Kraków). Do ćwierćfinału dotarli Szymon Podczaszy, Antek Kasperski i Patryk Kowal – wszyscy są podopiecznymi trenera Tomasza Branieckiego w KT Błonia Kraków.

Sadzik i Kasperski, złoci medaliści Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy z 2023 roku, wywalczyli w Toruniu deblowe srebro. Tytuł mistrza Polski przypadł innemu krakowianinowi, Janowi Werblińskiemu (KKT Olsza), który występował w parze z Hugo Pawłem Rytelewskim (AZS Poznań).

Za swój singlowy triumf Sadzik otrzymał voucher na sumę 2500 złotych brutto do wykorzystania w terminie od 15 lutego do 30 czerwca 2024 roku na wyjazdy na turnieje międzynarodowe rangi Tennis Europe lub International Tennis Federation Juniors Tour. Nagroda się przyda, bo krakowski tenisista już osiągnął pierwsze zauważalne wyniki za granicą i liczy na kolejne.

Pod koniec ubiegłego roku Sadzik, grając w parze z Brytyjczykiem Maximilianem Carrierem, wygrał deblowy turniej ITF J60 w Glasgow. To pierwszy w historii tytuł federacji ITF dla prężnie działającego w Krakowie Klubu Tenisowego Błonia.

Nieco wcześniej krakowski tenisista osiągnął międzynarodowy sukces w singlu, zajmując czwarte miejsce w rozegranym w Monte Carlo turnieju Tennis Europe Masters U16. Wygrał w nim dwa mecze i dwa przegrał, w walce o trzecie miejsce uległ po pełnym zwrotów akcji pojedynku z Yannickiem Aleksandrescou 0:6 6:0 1:6. Dla Polaka był to bardzo wymagający rywal, dość powiedzieć, że w światowym rankingu ITF Junior Rumun jest notowany obecnie na 371. miejscu, a Sadzik na 891.

Szybki powrót do dobrej dyspozycji jest tym bardziej godny uwagi, że przecież zaledwie kilka tygodni wcześniej ręka krakowianina została unieruchomiona w gipsie. Kontuzji naciągnięcia mięśnia prawego przedramienia doznał w trakcie mistrzostw Europy U16 w Parmie i musiał skreczować w walce o ćwierćfinał przy stanie 6:7 (7-9), 1:3 w meczu z Finem Linusem Lagerbohmem. Uraz uniemożliwił Jankowi także występ w ćwierćfinale debla w parze z Alanem Ważnym (KS Czarni Rzeszów).

Zanim to nastąpiło, Sadzik zdołał wywalczyć awans do wspomnianego Masters, w którym wystąpiło ośmiu najlepszych singlistów po serii turniejów Tennis Europe U16 cat. 1.

Kończący sezon turniej odbył się we wrześniu w Humenne. Sadzik, by zapewnić sobie awans do Masters, musiał wystąpić w finale singla na Słowacji. I dopiął swego. Awansował tracąc po drodze tylko sześć gemów, a w finale przegrał z Aleksandrescou 3:6 3:6. To był dla Polaka trzeci z rzędu finał w cyklu (m.in. w Bohdan Tomaszewski Cup).

Dodajmy, że Sadzik, który właśnie został mistrzem MP w hali, od lipca ubiegłego roku jest podwójnym złotym medalistą letnich mistrzostw U16, bo wygrał zarówno w singlu, jak i w deblu (z Kasperskim) rozgrywane w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zawody na kortach KS Górnik Bytom. Zresztą już w rok 2023 wchodził jako numer 1 w rankingu PZT Kadetów U16, a rok wcześniej zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji młodzików U14, co potwierdził tytułem mistrza kraju i innymi sukcesami w tej kategorii wiekowej.