Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski Dialog Cykliczny ma być receptą na bolączki rowerzystów

Redakcja
Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów oraz ZIKiT podpisały dziś ...
Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów oraz ZIKiT podpisały dziś ... Łukasz Żołądź
18 lutego Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów oraz ZIKiT podpisały dziś porozumienie. Chcą zmienić podejście do kwestii rowerów w mieście.

Porozumie to początek nowej jakości współpracy miasta z rowerzystami. - Dostrzegając konieczność szukania nowych form współpracy na linii miasto-mieszkańcy i wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej, nasze stowarzyszenie chce zwiększenia udziału społecznego w procesie planowania infrastruktury przyjaznej dla niechronionych użytkowników ruchu, czyli rowerzystów, pieszych oraz osób niepełnosprawnych - powiedział Jan Szpil ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. - Do projektu Krakowski Dialog Cykliczny zaprosiliśmy ZIKiT oraz ekspertów z MIK, którzy pomogą w przeprowadzeniu konsultacji społecznych - dodał.

Poznać potrzeby

Pomysłodawcy chcą zaangażowac lokalną społeczność do współtworzenia infrastruktury, która ma ułatwiać jej codzienne życie. Liczą na reorganizację polityki rowerowej i zwiększenie świadomości na temat zrównowazonego transportu.

ZIKiT również prowadzi kampanie na temat usprawniania ruchu i proekologicznego transportu. - Chętnie zgodziliśmy się na udział w tym projekcie, gdyż zależy nam na dialogu ze stowarzyszeniami reprezentującymi różne grupy mieszkańców. Z punktu widzenie jednostki, która realizuje inwestycje rowerowe w naszym mieście, szczególnie cenne jest poznanie oczekiwań statystycznego rowerzysty, który rzadko zabiera głos w dyskusji nad kierunkiem rozwoju miejskiej infrastruktury rowerowej - powiedziała dyrektor Joanna Niedziałkowska.

Chcesz ścieżkę? Wypowiedz się

Wspomnianą ankietę można wypełnić online. Ma ona za zadanie zbadać stan zadowolenia z istniejącej infrastruktury rowerowej. Jest ona tak skonstruowana, żeby wyniki pokrywały się z zapotrzebowaniem całego miasta, a nie np. najaktywniejszej grupy z danej dzielnicy.

Ponadto, na 11 maja zaplanowane jest Forum Dzielnicowych Partycypatorów, czyli warsztaty dla mieszkańców i urzedników. Również wtedy będą poruszane problemy rowerzystów, osób niepełnosprawnych i pieszych, którzy potrzebują udogodnień w ruchu.

Po zebraniu wyników opracowany zostanie „Kontrakt 100 rozwiązań”, czyli dokument z wytycznymi do realizacjiprojektów przeznaczonych dla niechronionych uczestników ruchu. Przypomnijmy, że Kraków podpisał Kartę Brukselską, w której zadeklarował zwiększenie do 15 proc. udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim do roku 2020 we współpracy z rowerzystami, przedsiębiorcami i instytucjami publicznymi.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Lodowiska w Krakowie Walentynki w KrakowieKoncerty 2013 w Krakowie
Zoo w Krakowie zimą
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto